BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Departamento vykdyti tyrimai pristatyti Europos prevencijos tyrimų draugijos (EUSPR) konferencijoje

Data

2021 10 05

Įvertinimas
0
Prevention-in-a-COVID-Recovery-Society.png

2021 m. rugsėjo 30 – spalio 1 d. vykusioje tarptautinėje 12-oje Europos prevencijos tyrimų draugijos (angl. European Society for Prevention Research, toliau – EUSPR) konferencijoje buvo pristatyti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento 2020 m. vykdyto aukštųjų mokyklų studentų ir 2021 m. vykdyto darboviečių tyrimų rezultatai, susiję su pokyčiais dėl COVID-19 pandemijos.

Departamentas, siekdamas įvertinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimą tarp studijuojančio jaunimo, jiems skirtų prevencijos priemonių poreikį, požiūrį į šiai tikslinei grupei skirtų prevencijos priemonių taikymo galimybes aukštosiose mokyklose, 2020 m. rugsėjo – spalio mėn. vykdė anoniminę elektroninę aukštųjų mokyklų studentų apklausą, į kurią buvo įtraukti ir klausimai, susiję su COVID-19 pandemija. Tyrimas atskleidė, kad karantino metu pasikeitė dalies studentų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo įpročiai. Pastebėta tendencija, kad studentai, kurie nereguliariai vartojo alkoholį, cigaretes ar kitus gaminius su nikotinu, narkotikus, naujas psichoaktyviąsias medžiagas arba inhaliantus, 2020 m. pavasarį įvesto karantino dėl COVID-19 metu buvo linkę sumažinti šių medžiagų vartojimą ar jų atsisakyti, tačiau tie, kurie vartojo reguliariai, vartojimą per karantiną dar labiau padidino. Tyrimas taip pat atskleidė, kad 23,3 proc. studentų savijauta karantino dėl COVID-19 metu suprastėjo. Studentai, kurie bent kartą per paskutinį mėnesį vartojo alkoholį, nikotino turinčius produktus siekiant sumažinti dėl studijų patiriamą stresą, atsipalaiduoti, lengviau užmigti, arba bent kartą per paskutinius metus vartojo narkotikus ar receptinius vaistus šiuo tikslu, dažniau nei jų nevartojusieji nurodė, kad jų savijauta karantino dėl COVID-19 metu suprastėjo.

Departamento 2021 m. vasario – balandžio mėnesiais atliktas darboviečių atstovų tyrimas, kuriuo buvo vertinama psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos situacija ir poreikis mūsų šalies darbovietėse bei pandemijos iššaukti veiklos pokyčiai atskleidė, kad dėl pandemijos darbovietėse buvo vykdoma mažiau prevencinių priemonių, nei iki jos. Tyrimo duomenimis, 1 iš 5 darboviečių karantino metu nebevykdė prevencinių priemonių, kurias vykdė iki tol, arba jų vykdė mažiau. Tik 2 proc. darboviečių buvo vykdoma daugiau priemonių, įtraukiant ir naujas, o 7 proc. mastas išliko toks pats, bet pakito jų pobūdis, įgyvendinimo būdai. Dalyje darboviečių sumažėjo visų vertintų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos ir kontrolės priemonių įgyvendinimas. Apie trečdalis darboviečių, kurios iki tol vykdė tokias priemones kaip darbuotojų psichikos sveikatos gerinimas, švietimas, konsultavimas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problemų klausimais, pagalba darbuotojams, turintiems tokių problemų, karantino metu sustabdė šių priemonių įgyvendinimą. Darbuotojų tikrinimų dėl alkoholio vartojimo nebevykdė ketvirtadalis darboviečių, kurios iki tol tai darė, o darbuotojų testavimo dėl narkotikų vartojimo nebevykdė daugiau nei pusė juos testavusių darboviečių. Su Departamento vykdytų tyrimų ataskaitomis galima susipažinti: https://ntakd.lrv.lt/lt/statistika-ir-tyrimai/tyrimai-ir-apklausos.

EUSPR yra tarptautinė organizacija, kurios tikslas – prevencijos mokslo plėtra siekiant pagerinti žmonių sveikatą, gerovę ir sumažinti nelygybę sveikatos srityje. Jau dešimtmetį valstybės remiasi EUSPR tyrimais, rekomendacijomis, įžvalgomis. 2019 m. pabaigoje EUSPR paskelbė poziciją dėl neefektyvių ir galimai žalingų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos metodų. EUSPR poziciją lietuvių kalba galite rasti: http://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/PREVENCIJA/1/EUSPRposition_Lithuanian2020.pdf.