Dažniausiai užduodami klausimai

Neradote naudingos sau aktualios informacijos? Užduokite klausimą

Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 2 p. numatytas draudimas visuomenės informavimo priemonėse išspausdintų ar kitokiais būdais išplatintų kuponų savininkams taikyti fiksuotas nuolaidas alkoholiniams gėrimams arba laikyti šiuos kuponus kitokiomis dalinio arba viso mokėjimo priemonėmis. Departamentas pažymi, kad Alkoholio kontrolės įstatyme nėra numatytos išimtys paslaugų paketams, todėl sudaryta galimybė atsiskaityti dovanų kuponu už alkoholinius gėrimus prieštarautų Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatoms.

Atliekant rinkos tyrimus, susijusius su alkoholiniais gėrimais, turi būti užtikrintas Alkoholio kontrolės įstatymo 22 str. 2 d., 28 str. 1 d. 1 p., 28 str. 1 d. 3 p., 28 str. 2 d., 29 str. 1 d. reikalavimų, draudžiančių asmenims iki 20 metų turėti ir vartoti alkoholinius gėrimus, draudžiančių įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams Lietuvos Respublikoje alkoholinius gėrimus duoti kaip premiją, kaip prekės priedą arba dovanoti, organizuoti alkoholinių gėrimų pavyzdžių platinimą nemokamai, alkoholinių gėrimų pardavimo skatinimo veiklai pasitelkti asmenis iki 20 metų bei draudžiančių alkoholio reklamą, laikymasis. Tiek rengiantis tyrimui, tiek tyrimo metu bei jam pasibaigus draudžiama reklamuoti tokių tyrimų metu  naudojamus alkoholinius gėrimus, skleisti viešai informaciją apie alkoholinių gėrimų vartojimą tyrimų metu ar kitaip skatinti juos vartoti ir įsigyti.
Atkreipiame dėmesį, kad atliekant tyrimus su alkoholiniais gėrimais, turi būti užtikrintas teisėtas, vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo reikalavimais, alkoholinių gėrimų įsigijimas, t. y., turi būti užtikrintas Alkoholio kontrolės įstatymo 17 str. 2 d., 17 str. 6 d., 7 d., 8 d. reikalavimų, nustatančių, kad alkoholinius gėrimus leidžiama turėti, laikyti tik turint juridinę galią turinčius alkoholinių gėrimų įsigijimo arba gabenimo dokumentus. Svarbu žinoti, kad ūkio subjektai, neturintys licencijų gaminti ar prekiauti alkoholiniais gėrimais, alkoholinius gėrimus gali įsigyti tik reprezentacinėms reikmėms.
 

Alkoholinių gėrimų talpos apribojimai minibarams įtvirtinti Alkoholio kontrolės įstatymo 2 str. 171 d., kurioje apibrėžta minibaro sąvoka: „Minibaras – viešbučio kambaryje įrengtas nedidelis (iki 55 litrų talpos) baras-šaldytuvas, kuriame laikomos alkoholinių gėrimų (neputojančio ir aromatizuoto vyno, natūralios fermentacijos vaisių vyno, supilstyto į ne didesnę kaip 250 mililitrų tarą, kitų alkoholinių gėrimų (išskyrus putojantį vyną, natūralios fermentacijos sidrą, alų ir alaus mišinius su nealkoholiniais gėrimais), supilstytų į ne didesnę kaip 200 mililitrų tarą, putojančio vyno, natūralios fermentacijos sidro, alaus ir alaus mišinių su nealkoholiniais gėrimais) atsargos, skirtos vartoti viešbučio kambario gyventojams.

Departamento vertinimu, meniu su alkoholiniais gėrimais viešinimas galimai būtų traktuojamas kaip alkoholio reklama, kadangi informacija apie alkoholinius gėrimus pateikiama ne Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. įtvirtintoje vietoje.

Taip modifikuota transporto priemonė (priekaba) neatitinka Alkoholio kontrolės įstatymo 2 straipsnio 20 punkto sąvokos ir nelaikoma nestacionaria mažmeninės prekybos vieta, todėl licencijos prekiauti alkoholiniais gėrimais tokiems objektams neįšduodamos.

Departamentas pažymi, kad papildomo apšvietimo, papildomų apšvietimo priemonių naudojimas konkretiems  alkoholiniams gėrimams išskirti iš kitų alkoholinių gėrimų, tam tikroms alkoholinių gėrimų prekybos, išstatymo vietoms išskirti, gali būti vertinamas kaip alkoholio reklama, pažeidžianti Alkoholio kontrolės įstatymo (toliau – AKĮ) 29 str. 1 d. nuostatą.

Departamento nuomone, šaldytuvuose įrengtas gamyklinis šaldytuvų lentynų apšvietimas,  prekybinės įrangos lentynų apšvietimas nebus laikomas  Alkoholio kontrolės įstatymo  29 str. 1 d. pažeidimu, jei apšvietimas bus neutralios baltos spalvos, degs nenutrūkstamai ir neblykčiodamas. Ant šaldytuvų bei ant prekybinės įrangos pateiktų prekių ženklai gali būti  apšviesti.

Žaidimai, konkursai, loterijos, akcijos, kurių organizatoriai, vykdytojai apsirengę drabužiais su alkoholinių gėrimų gamintojų atributika, alkoholinių gėrimų ženklais, logotipais ar pan., būtų vertinami kaip žaidimai, akcijos, loterijos ar konkursai, kurie skatina įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus (Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 4 p. pažeidimas), taip pat tokie veiksmai turėtų uždraustos alkoholio reklamos požymių (Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. pažeidimas).

Jeigu mažmeninės prekybos įmonių skelbiami ir vykdomi žaidimai, konkursai, akcijos neskatina įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinių gėrimų, nėra susiję su alkoholiniais gėrimais, nenaudojama alkoholinių gėrimų atributika, prekių ženklai, logotipai ir pan., alkoholiniai gėrimai neteikiami kaip žaidimų, loterijų prizai, tokie žaidimai, konkursai, neprieštarauja Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 4 p. reikalavimams, tačiau kiekvienas akcijos atvejis yra vertinamas individualiai, Alkoholio kontrolės 28 str. ir 29 str. nustatytų apribojimų kontekste.

Sumažintos kainos skelbti negalima. Alkoholinių gėrimų, parduodamų už sumažintą kainą, etikečių išskyrimas kokiu nors būdu (pvz., kitos spalvos ar dydžio, išskirtinio dizaino etikečių pateikimas) laikytinas alkoholinių gėrimų kainų sumažinimo skelbimu (Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 7 p. pažeidimas).

Socialiniuose tinkluose (Facebook, Instagram ir kt.) alkoholinių gėrimų gamintojų, platintojų paskyros yra sukurtos su tikslu reklamuoti, pristatyti įmonę, jos gaminamus ir (ar) platinamus alkoholinius gėrimus. Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d., nustatančia, kad alkoholio reklama Lietuvos Respublikoje draudžiama, ir Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d., nustatančia kokia ir kur paskelbta informacija apie alkoholinius gėrimus nėra laikoma alkoholio reklama, ūkio subjektų socialinių tinklų paskyros nėra laikomos įmonių, gaminančių ir (ar) prekiaujančių alkoholiniais gėrimais, internetinėmis svetainėmis, todėl ūkio subjektai negali skelbti informacijos apie alkoholinius gėrimus socialinių tinklų paskyrose. Taip pat Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 4 p. draudžia organizuoti žaidimus, akcijas, konkursus ar loterijas, kurie skatintų įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus.

Viešinant informaciją apie alkoholinių gėrimų kainas Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. nustatytose vietose (pvz., prekybos alkoholiniais gėrimais vietose ir ūkio subjektų, besiverčiančių veikla, susijusia su alkoholiniais gėrimais interneto svetainėse), turi būti atsižvelgta į Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 7 p. nuostatas, draudžiančias skelbti apie alkoholinių gėrimų kainų sumažinimą. Departamento nuomone, šūkiai – „Gera kaina“, „Speciali kaina“, „Ypatinga kaina“, „Tik 1 Eur“ ir pan. gali būti vertinami kaip skelbimas apie alkoholinių gėrimų kainų sumažinimą ir (ar) uždrausta alkoholio reklama. Ar skelbiama informacija, vykdomas veiksmas ir pan. yra laikomi alkoholinių gėrimų kainų sumažinimo informacija ir (ar) uždrausta alkoholio reklama, vertinama kiekvienu konkrečiu atveju individualiai.

Lojalumo akcijos, kurių metu daugiausiai alkoholinių gėrimų pardavusiems barmenams, pardavėjams būtų dalinami prizai, prieštarautų Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 4 p. reikalavimams. Išsamesnė konsultacija dėl galimybės vykdyti akcijas – teikti prizus barmenams, padavėjams, pardavusiems daugiausiai alkoholinių gėrimų, gali būti pateikta gavus išsamų akcijos sąlygų ir taisyklių aprašymą, informaciją apie akcijos paskelbimo aplinkybes ir kitą su akcija susijusią informaciją.

Tokia kampanija prieštarautų Alkoholio kontrolės įstatymo  28 str. 1 d. 4 p. nuostatoms, draudžiančioms organizuoti žaidimus, akcijas, konkursus ar loterijas, kurie skatintų įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus ir Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d., nustatančiai, kad alkoholio reklama Lietuvos Respublikoje draudžiama.

Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d., alkoholio reklama Lietuvos Respublikoje draudžiama. Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. nustatyta, kad alkoholio reklama nelaikoma  <...> Lietuvos Respublikos teisės aktuose ant alkoholinio gėrimo ir (ar) jo pirminės (prekinės) ar antrinės (grupinės) pakuotės nustatyti ženklinimo rekvizitai ir kita ženklinimo informacija, alkoholinių gėrimų eksponavimas (pateikimas parduoti), alkoholinio gėrimo grupė, pogrupis, kategorija, alkoholinio gėrimo kilmės šalis, geografinė nuoroda, regionas, alkoholinių gėrimų gamintojų ar alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių pavadinimai ir registruoti prekių ženklai, alkoholinio gėrimo kaina, kai ši informacija pateikiama <...> alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių interneto svetainėse.

Pažymėtina, kad alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių interneto svetainėmis nelaikomos jų socialinių tinklų paskyros, todėl jose skelbti Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. nurodytą informaciją yra draudžiama.

Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d., alkoholio reklama Lietuvos Respublikoje draudžiama, bet Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. numatyta, kad uždrausta alkoholio reklama nelaikoma Lietuvos Respublikos teisės aktuose ant alkoholinio gėrimo ir (ar) jo pirminės (prekinės) ar antrinės (grupinės) pakuotės nustatyti ženklinimo rekvizitai ir kita ženklinimo informacija, alkoholinių gėrimų eksponavimas (pateikimas parduoti), alkoholinio gėrimo grupė, pogrupis, kategorija, alkoholinio gėrimo kilmės šalis, geografinė nuoroda, regionas, alkoholinių gėrimų gamintojų ar alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių pavadinimai ir registruoti prekių ženklai, alkoholinio gėrimo kaina, kai ši informacija pateikiama mažmeninės prekybos ar viešojo maitinimo vietose. Šiuo atveju būtina pažymėti, kad prekybos vietose pateikiama informacija apie alkoholinius gėrimus negali būti skirta vartotojams išsinešti (t. y. negali būti pateikta skrajutėse, išsinešti skirtuose leidiniuose ir pan.).

Mažmeninės prekybos ar viešojo maitinimo vietose, kuriose alkoholiniai gėrimai parduodami vartotojui, leidžiama skelbti ant alkoholinio gėrimo ir (ar) jo pirminės (prekinės) ar antrinės (grupinės) pakuotės nustatytus ženklinimo rekvizitus ir kitą ženklinimo informaciją – alkoholinio gėrimo atvaizdą, grupę, pogrupį, kategoriją, alkoholinio gėrimo kilmės šalį, geografinę nuorodą, regioną, alkoholinių gėrimų gamintojų ar alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių pavadinimus ir registruotus prekių ženklus, alkoholinio gėrimo kainą (Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2d.).

Atkreiptinas dėmesys, kad skelbiami gali būti tik tie prekių ženklai, kurie yra įregistruoti Lietuvos Respublikos prekių ženklo įstatyme nustatyta tvarka, arba yra Lietuvos Respublikoje galiojančios tarptautinės ženklo registracijos objektas. 

Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatomis, alkoholiniais gėrimais laikomi gėrimai, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 1,2 procento (alaus – didesnė kaip 0,5 procento), taigi nealkoholiniams gėrimams Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatos nėra taikomos, todėl nei pirkėjų amžius, nei prekybos laikas tokiems gėrimams nėra ribojamas.

Visgi, Departamentas skatina ir palaiko ūkio subjektų iniciatyvas, kuriomis verslas atsisako parduoti nealkoholinius gėrimus mažamečiams ir nepilnamečiams asmenims.

Taip, galima, tačiau rengiant akcijas, konkursus bei dovanojant nealkoholinius gėrimus, būtina aiškiai nurodyti, jog pateikiamas būtent nealkoholinis gėrimas, kad vartotojas nebūtų suklaidintas.  Be to,  svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad nealkoholinių gėrimų pakuotės apipavidalinimas (t. y. butelių forma, spalva, etikečių grafika,  spalvinis sprendimas, tekstinė – vaizdinė informacija ir kt.) negali būti identiškas, tapatus alkoholinių gėrimų pakuočių apipavidalinimui, kadangi tai galimai pažeistų reklamos draudimą (Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d.).

Rašyti tinklaraštį apie alkoholinius gėrimus nedraudžiama, jeigu ši informacija teikiama ne komerciniais tikslais, t. y. informacijos apie alkoholinius gėrimus teikimas negali būti Jūsų pajamų šaltiniu. Atkreiptinas dėmesys, kad viešinama informacija apie alkoholinius gėrimus negali būti teikiama ūkio subjektų, vykdančių alkoholinių gėrimų gamybą ir (ar) prekybą, naudai ir interesais, nes tokiu atveju, skelbiama informacija apie alkoholinius gėrimus vienareikšmiškai bus vertinama kaip alkoholio reklama. Be to, informacijos pateikimo forma neturi kelti abejonių dėl tikrojo informacijos teikimo tikslo, šiuo atveju leistinas pateikimo tikslas galėtų būti siekis dalintis asmenine nuomone ar įspūdžiais, tačiau draudžiama (t. y. būtų laikoma alkoholio reklama) siekti daryti poveikį vartotojų pasirinkimui: skatinti vartoti alkoholį bendrai, ar skatinti vartoti tam tikrus (tam tikrų grupių, tam tikrų gamintojų ir pan.) alkoholinius gėrimus.

Informaciniuose straipsniuose leidžiama skleisti informaciją apie alkoholinius gėrimus, kuri nėra laikoma alkoholio reklama. Pvz., alkoholinio kokteilio sudėtis su bendriniais gėrimų pavadinimais (pvz., alus / vynas / degtinė), informacija apie alkoholinių gėrimų ir maisto derinimą, receptai (pvz., antiena raudono vyno padaže) bei kita informacija, kurioje nebūtų paminėti alkoholinių gėrimų prekių ženklai ir skelbiant tokią informaciją nebūtų skatinama įsigyti ar vartoti alkoholinius gėrimus. Taip pat pateikiamoje informacijoje alkoholiniai gėrimai negali būti vaizduojami palankiame, teigiamame kontekste.

Renginių organizatoriai renginių metu gali vaišinti svečius alkoholiniais gėrimais, kai vaišinama pagal etiketą, siekiant užmegzti naujus arba pagerinti esamus verslo ar profesinius ryšius su kitais asmenimis, esamais ar potencialiais prekių ar paslaugų pirkėjais, investuotojais ir kitais asmenimis, turinčiais arba galinčiais turėti įtakos užmezgant naujus ir plėtojant esamus verslo ar profesinius ryšius (t. y. tik reprezentaciniais tikslais), tačiau kiekviena situacija turėtų būti įvertinta individualiai, siekiant išvengti Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 1 p., draudžiančio alkoholinius gėrimus duoti kaip premiją, kaip prekės priedą arba dovanoti, pažeidimų.

Specializuotų alkoholinių gėrimų parduotuvių ar kitų objektų, kurių pagrindinė veikla ir prekių asortimentas susiję su alkoholiniais gėrimais (alkoholinių gėrimų pardavimais, platinimu ir pan.), reklaminiai skelbimai apie kainų sumažinimą nurodytu laikotarpiu, nenurodant konkrečiai prekių, kurioms taikomos nuolaidos, prieštarautų Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 7 p. (draudimas skelbti apie sumažintą alkoholinių gėrimų kainą) ir 29 str. 1 d. (uždrausta alkoholio reklama) reikalavimams. Taip pat visoms įmonėms galioja draudimas teikti alkoholinius gėrimus stenduose, lentynose ir pan., kurios skirtos prekėms su nuolaida, o taip pat kitais būdais sudaryti vartotojui įspūdį ir jį informuoti apie alkoholinių gėrimų kainų sumažinimą.

Alkoholinių gėrimų pardavimas komplektuose su kitomis prekėmis (pvz., nealkoholiniais gėrimais, taurėmis, gertuvėmis, atsuktuvais ir pan.) neprieštarauja Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 6 p. nuostatoms, jeigu kasos kvituose, internetinių svetainių siūlomų įsigyti prekių duomenų bazėse ir pan. bus nurodoma, kad parduodamas alkoholinio gėrimo ir kitos prekės rinkinys, o rinkinio kaina bus didesnė negu ne rinkinyje parduodamo alkoholinio gėrimo vieneto kaina. Taip pat informuojame, kad kitos rinkinyje su alkoholiniu gėrimu parduodamos prekės kaina neturi būti simbolinė, kadangi, vadovaujantis Lietuvos Respublikos teismų praktika, prekių pardavimas už simbolinę kainą prilygsta prekių dovanojimui. Be to, atkreipiame dėmesį į Alkoholio kontrolės įstatymo 2 str. 2 ir 3 d. nuostatas, numatančias, kad alkoholinių gėrimų parduotuvės ir alkoholinių gėrimų skyriaus asortimentą sudaro tik alkoholiniai gėrimai arba alkoholiniai gėrimai ir gretutinės prekės (sultys ir kiti nealkoholiniai gėrimai, butelių atkimšimo ir užkimšimo įrankiai, butelių pakuotės, taurės, stiklinės, tabako gaminiai, degtukai ir žiebtuvėliai)

Nuotolinė prekyba alkoholiniais gėrimai nėra draudžiama, tačiau vykdant alkoholinių gėrimų mažmeninę prekybą nuotoliniu būdu (internetu), ūkio subjektas privalo užtikrinti teisės aktų reikalavimų laikymąsi, t. y. Alkoholio kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas), Didmeninės ir mažmeninės prekybos alkoholio produktais licencijavimo taisyklių ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių alkoholinių gėrimų prekybą.

Vykdydamas veiklą nuotoliniu būdu, ūkio subjektas privalo savo rizika ir atsakomybe užtikrinti visų teisės aktuose nustatytų reikalavimų vykdymą, pvz., užtikrinti, kad nebus pažeidžiamos licencijoje nustatytos licencijuojamos veiklos sąlygos, alkoholiniai gėrimai bus užsakomi, apmokami bei perduodami pirmadieniais – šeštadieniais nuo 10 iki 20 valandos, o sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos, alkoholiniai gėrimai bus užsakomi, apmokami bei perduodami tik asmenims vyresniems kaip 20 metų bei blaiviems asmenims, gabenant alkoholinius gėrimus pirkėjo nurodytu adresu, bus išrašyti alkoholinių gėrimų gabenimo dokumentai ir kt.

Įstatymo 18 str. 5 d. bei 18 str. 4 d. 3 p. nuostatos yra imperatyvios jų netaikymui. Įstatyme numatytų išimčių nėra, todėl pristatant pirkėjams užsakymus, kuriuose yra kartu pristatomi ir alkoholiniai gėrimai, būtina nustatyti pirkėjo amžių. Pirkėjo amžiaus patvirtinimo būdas, kai pirkėjas užsakydamas prekes nuotoliniu būdu patvirtina, jog yra sulaukęs 20 metų, Departamento vertinimu, yra nepakankamas ir negali būti laikomas pagrindu pristatymo metu netikrinti pirkėjo amžiaus.

Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 18 str. 4 d. 3 p., alkoholinius gėrimus draudžiama parduoti asmenims, jaunesniems kaip 20 metų, o Alkoholio kontrolės įstatymo 18 str. 5 d., alkoholinių gėrimų pardavėjai turi teisę iš visų alkoholinius gėrimus perkančių asmenų reikalauti pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą, o kai yra abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 25 metų, privalo iš perkančio alkoholinius gėrimus asmens reikalauti pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą. Tai reiškia, jog jeigu pristatymo metu kyla abejonių, kad asmuo yra jaunesnis nei 25 metų, privaloma iš jo reikalauti pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Departamentas pažymi, kad Alkoholio kontrolės įstatymas nenumato kitų būdų, išskyrus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, kuriais būtų galima patvirtinti asmens amžių, todėl Jūsų minimas PIN kodas nėra tam tinkama ir pakankama priemonė.

Alkoholio kontrolės įstatymas nenumato išimčių dėl alkoholinius gėrimus užsakančio ir (ar) juos atsiimančio asmens amžiaus, todėl tiek užsakymą pateikęs, tiek jį atsiimantis asmuo privalo būti ne jaunesnis kaip 20 metų.

Alkoholio kontrolės įstatyme nėra numatyta išimčių dėl alkoholinių gėrimų pristatymo laiko. Tai reiškia, jog alkoholinius gėrimus pristatyti / suteikti galimybę juos atsiimti vietoje galima tik pirmadieniais–šeštadieniais nuo 10 valandos iki 20 valandos, o sekmadieniais – nuo 10 valandos iki 15 valandos, nepriklausomai nuo pateikto užsakymo laiko. Taip pat, nepriklausomai nuo užsakymo laiko, draudžiama alkoholinius gėrimus pristatyti rugsėjo 1 dieną.

Įmonių, neturinčių licencijų gaminti arba prekiauti alkoholiniais gėrimais, interneto svetainės nepatenka į Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. išimtis, numatančias, kas ir kur gali skelbti informaciją apie alkoholinius gėrimus, todėl toks verslo modelis pažeistų Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. nuostatas, kuriomis draudžiama alkoholio reklama.

Reklamuoti nealkoholinius gėrimus nėra draudžiama, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad per nealkoholinių gėrimų reklamą nebūtų skleidžiama alkoholio reklama. Departamento nuomone, jei nealkoholinis gėrimas asocijuojasi su alkoholiniu gėrimu, pvz., nealkoholinių gėrimų pakuotės apipavidalinimas yra tapatus alkoholinio gėrimo pakuotės apipavidalinimui (t. y. butelių forma, spalva, etikečių grafika, spalvinis sprendimas, tekstinė – vaizdinė informacija ir kt.), tai tokio nealkoholinio gėrimo reklama, galimai būtų kartu ir alkoholinio gėrimo reklama  (Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. pažeidimas). Tačiau kiekvienu atveju pažeidimo aplinkybės vertinamos individualiai.

Pagal Alkoholio kontrolės įstatymą, Lietuvos Respublikoje prekiauti alkoholiu draudžiama asmenims, jaunesniems kaip 18 metų. Šis draudimas galioja nepriklausomai nuo sezono, tad priimti nepilnamečio darbuotojo negalite nei vasaros, nei kito sezono metu.

Jeigu savivaldybės vykdomoji institucija priima sprendimą panaikinti licencijos galiojimą ir sprendimas yra apskundžiamas, apskundimas sustabdo minėto sprendimo vykdymą, t. y. teisminių ginčių metu įmonė gali tęsti savo veiklą pagal turimą licenciją iki įsiteisės teismo priimtas sprendimas (Alkoholio kontrolės įstatymo 34 str. 22 d., 41 str. 2 d. 41 str. 4 d.).

Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. yra įtvirtintas absoliutus alkoholio reklamos draudimas.

Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 2 str. 10 d., alkoholio reklama – bet kuria forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija, susijusi su įmonių komercine, ūkine bei finansine veikla, kuria skatinama įsigyti ir (ar) vartoti alkoholio produktus.

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas yra padaręs išvadą, kad reklama dažniausiai būna susijusi su materialine nauda: ja siekiama arba tiesiogiai didinti pelną (plečiant vartojimą, paslaugas), arba tai užsitikrinti ateityje (reklamuojant kompanijos ženklą ar veiklą, t. y. padedant jai įsitvirtinti rinkoje). Be to, Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas yra patvirtinęs, kad pagal Alkoholio kontrolės įstatymą reklama yra ne bet kokia informacija, o tik tokia, kuria siekiama daryti poveikį vartotojų pasirinkimams, t. y. skatinti juos įsigyti ar vartoti tam tikrus alkoholio produktus. Būtent skatinimas įsigyti ar vartoti alkoholio produktus rodo komercinį tokios informacijos tikslą: ja siekiama daryti palankią įtaką įmonių komercinei, ūkinei ir finansinei veiklai. Sprendžiant, ar tam tikra informacija yra alkoholio reklama, kiekvienu atveju turi būti įvertintos visos turinčios reikšmės aplinkybės.

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktikoje ne kartą pažymėta, jog vertinant, ar tam tikra informacija yra alkoholio reklama, turi būti nustatyta, ar atitinkama informacija siekiama daryti poveikį vartotojų pasirinkimui, susijusiam su alkoholio produktų vartojimu. Aiškindamas Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. įtvirtintą alkoholio reklamos draudimą Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra ne kartą pažymėjęs apie jame įtvirtinto draudimo absoliutų pobūdį, taip pat pabrėžęs, kad juo draudžiamas ne tik skatinimas vartoti konkrečius alkoholio produktus, tačiau ir bet koks palankaus įvaizdžio formavimas, tiesiogiai ar netiesiogiai skatinantis vartoti alkoholį apskritai.

Ar konkrečiu atveju ant marškinėlių pateikta informacija būtų vertinama kaip alkoholio reklama, Departamentas vertintų kiekvieną kartą individualiai, ištyręs nustatytų faktinių aplinkybių visumą esamo reglamentavimo bei suformuotos teisminės praktikos kontekste. Tai reiškia, jog būtų vertinamos šių marškinėlių įsigijimo aplinkybės, neatlygintino įsigijimo ar dovanojimo ir marškinėlių naudojimo (informacijos apie alkoholinius gėrimus kontekste) tikslai, t. y. nustatinėjama, ar tokių marškinėlių dėvėjimas turi (gali turėti) atitinkamą įtaką / poveikį konkrečių alkoholinių gėrimų vartojimo populiarinimui ir neatskiriamai yra sietinas su tokius produktus gaminančių ar juos platinančių įmonių komercine, ūkine bei finansine veikla.

Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas) 19 str. 1 d. 7 p. yra nurodyta, jog: „Lietuvos Respublikoje rūkyti (vartoti tabaką, tabako gaminius, su tabako gaminiais susijusius gaminius)draudžiama <...> vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis (prie lauke esančių stalų, pavėsinėse, kituose lauko įrenginiuose), išskyrus rūkymui skirtas vietas“.Taigi įstatymų leidėjas nuo 2021 m. sausio 1 d. numatė pareigą įmonėms, organizuojančioms viešojo maitinimo paslaugas, nustatyti rūkymo vietas ir jas pažymėti taip, kad klientams būtų aišku, kurie stalai ar vietos, yra priskirtos rūkymo / nerūkymo zonai.

Įstatymo 2 str. 19 d. numatyta, kad Naujoviškas tabako gaminystabako gaminys, kuris nepriklauso jokiai iš šių kategorijų: cigarečių, suktinių tabako, pypkių tabako, vandens pypkių tabako, cigarų, cigarilių, kramtomojo tabako, uostomojo tabako ar oraliniam vartojimui skirto tabako, ir yra pateiktas rinkai po 2014 m. gegužės 19 d.“ . Įstatymo 2 str.  35 d. numatyta, jog „Su tabako gaminiais susijęs gaminys – elektroninė cigaretė, elektroninių cigarečių pildyklė, taip pat rūkomasis žolinis gaminys“. Departamento vertinimu, kaitinamojo tabako sistemos yra skirtos vartoti tabako gaminius, kurie yra priskiriami prie naujoviškų tabako gaminių, o su tabako gaminiais susijusiems gaminiams priskiriamos elektroninės cigaretės, todėl Įstatymo nuostatos, nurodytos 19 str. 1 d. 7 p., yra taikomos abiem atvejais ir viešojo maitinimo įstaigos lankytojai, rūkantys šiuos gaminius, turėtų rinktis rūkymui skirtas vietas.

Departamentas rekomenduoja rūkymo zoną nuo nerūkymo zonos atskirti tokiu būdu, kad nerūkymo zonoje esantys klientai nebūtų priversti kvėpuoti tabako dūmais ir / ar garais, sklindančiais iš rūkymo zonos.

Pažymėtina, kad Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 9 p. draudimas rūkyti terasose nustatytas daugiabučių namų terasoms. Šiuo atveju būtų aktualus to paties Įstatymo 19 str. 1 d. 7 p. numatytas draudimas rūkyti vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis (prie lauke esančių stalų, pavėsinėse, kituose lauko įrenginiuose), išskyrus rūkymui skirtas vietas. Nustatant rūkymo vietas, būtina pažymėti staliukus, prie kurių aptarnaujami rūkantys klientai, ir atskirti juos nuo nerūkantiems lankytojams skirtų staliukų tam, kad nerūkantys asmenys nebūtų priversti kvėpuoti tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių dūmais.

Rūkymas (tabako gaminių) vartojimas viešojo maitinimo įmonėse Lietuvos Respublikoje yra draudžiamas ir šiose įmonėse draudžiama įrengti rūkymo patalpas klientams. Tabako kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 5 p. nustatyta, kad Lietuvos Respublikoje rūkyti (vartoti tabako gaminius) draudžiama restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, interneto kavinėse (interneto klubuose ir pan.), lošimo namuose (kazino), automatų ar bingo salonuose, kitose laisvalaikio praleidimo įstaigose, patalpose, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai, ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ir (ar) pypkių klubus.

Cigarų ir (ar) pypkių klubų įrengimo reikalavimai nurodyti Cigarų ir (ar) pypkių klubų įrengimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. 1320. Minėto aprašo 4 p. nustatyta, kad cigarų ir pypkių klubai turi atitikti teisės aktuose nustatytus rūkymo patalpų įrengimo ir eksploatavimo įmonėse, įstaigose ir organizacijose reikalavimus. Rūkymo patalpų įrengimo ir eksploatavimo reikalavimai nurodyti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. lapkričio 7 d. įsakymu Nr. V-908 patvirtintoje higienos normoje HN 122: 2006 „Rūkymo patalpų (vietų) įmonėse, įstaigose ir organizacijose įrengimo ir eksploatavimo reikalavimai“. Rūkymo patalpų atitikimą higienos normoje HN 122: 2006 nurodytiems reikalavimams vertina Visuomenės sveikatos centrai.

Pagal Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymą, Lietuvos Respublikoje prekiauti tabako gaminiais draudžiama asmenims, jaunesniems kaip 18 metų. Šis draudimas galioja nepriklausomai nuo sezono, tad priimti nepilnamečio darbuotojo negalite nei vasaros, nei kito sezono metu.

Lietuvos Respublikoje rūkyti (vartoti tabako gaminius ir elektronines cigaretes) draudžiama bendrose gyvenamosiose, kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru (Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 3 p.). Kadangi namo laiptinė yra traktuojama kaip bendro naudojimo patalpa, todėl joje rūkyti draudžiama. Už rūkymą bendro naudojimo patalpose yra numatyta atsakomybė Administracinių nusižengimų kodekse (492 str.) ir pažeidėjui gresia įspėjimas arba bauda nuo dvidešimt iki penkiasdešimt eurų.

Jeigu pastebėjote, jog kaimynai rūko laiptinėje, siūlome su jais pasikalbėti ir informuoti apie galiojančius įstatymus ir galimas nuobaudas. Namo laiptinėse taip pat galima pakabinti šią informaciją pateikiančius įspėjimus bei mandagų prašymą neberūkyti. Jeigu su kaimynais nepavyksta susitarti gražiuoju, turite teisę su rašytiniu pareiškimu dėl rūkymo faktų išnagrinėjimo kreiptis į policijos komisariatą arba pateikti pranešimą policijai elektroniniu būdu (https://www.epolicija.lt/).

Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauji Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 str. pakeitimai, kurie numato, kad rūkyti (vartoti tabako gaminius ir elektronines cigaretes) draudžiama daugiabučių namų balkonuose, terasose ir lodžijose, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui. Tai reiškia, jog šis draudimas nėra taikomas automatiškai visiems daugiabučiams namams, o tik tiems, kurių bent vienas namo gyventojas kreipėsi į savo savivaldybę ir pateikė prieštaravimą dėl rūkymo konkrečiame daugiabučiame name.

Žingsniai, kuriuos gali atlikti gyventojas:

Schemą parengė: Lietuvos policija

Už rūkymą daugiabučių namų balkonuose, terasose ir lodžijose yra numatyta atsakomybė Administracinių nusižengimų kodekse (492 str.) ir pažeidėjui gresia bauda nuo trisdešimt iki vieno šimto dvidešimt eurų.

Lietuvos policija primena, kad gyventojai turi patys užfiksuoti pažeidimą ir perduoti užfiksuotus duomenis savivaldybei arba pateikti policijai elektroniniu būdu (https://www.epolicija.lt/), o ne skambinti skubios pagalbos tarnybų tel. 112.

Licencija verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais yra neterminuota.

Valstybės rinkliava už alaus, alaus ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamybos licencijos išdavimą yra 724 Eur.

.

Licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduoda miesto ar rajono, kuriame vykdoma veikla, savivaldybės vykdomoji institucija.

 

Parduodamas pilstomas alus išsinešimui – tai vartotojams skirtas alus ir jis privalo būti paženklintas (priklijuotas lipdukas-etiketė su prekės aprašymu). Alaus ženklinimo reikalavimai nustatyti Alaus apibūdinimo, gamybos ir prekinio pateikimo techninio reglamento VII skyriuje „Prekinis pateikimas“, Lietuvos higienos normoje HN 119:2002 „Maisto produktų ženklinimas“ (su pakeitimais).

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 183 straipsnio 2 dalies 1 punktu leidimo pirkti nedenatūruoto etilo alkoholio nereikia ūkio subjektams, perkantiems per metus ne daugiau kaip 10 litrų nedenatūruoto etilo alkoholio iš įmonių, turinčių licencijas gaminti šiuos produktus ar licencijas verstis didmenine prekyba jais. Bendrovė šiais kalendoriniais metais be leidimo 10 litrų etilo alkoholio jau pirko, taigi, tuo atveju, jeigu tais pačiais kalendoriniais metais norėtų įsigyti papildomą kiekį, turėtų gauti leidimą pirkti nedenatūruoto etilo alkoholio.

 

Nuo 2015 m. lapkričio 1 d. leidimas gali būti patikslintas, keičiant leidime nurodytą leidžiamą pirkti ir (ar) naudoti etilo alkoholio kiekį. Šiuo atveju, bendrovė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui turėtų pateikti paraišką patikslinti jau turimą leidimą.

 

Importas – alkoholinių gėrimų įvežimas į Lietuvos Respubliką iš kitų valstybių, išskyrus Europos ekonominės erdvės valstybes ir Turkiją.
Įvežimas – alkoholinių gėrimų įvežimas į Lietuvos Respubliką iš Europos ekonominės erdvės valstybių ir Turkijos.
 

Vadovaujantis Konkrečių valstybės rinkliavos dydžių sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 15 d. nutarimu Nr. 1458 „Dėl konkrečių valstybės rinkliavos dydžių sąrašo ir valstybės rinkliavos mokėjimo ir grąžinimo taisyklių patvirtinimo“ 3.43.2 punktu, valstybės rinkliava už minėtus veiksmus yra 258 Eur (po 86 Eur už kiekvieną papildomą įrašą: patikslinamas buveinės adresas, išbraukiamas sandėlio adresas, įrašomas naujas sandėlio adresas).

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas informuoja, kad viešojo maitinimo įmonėje leidžiama vartoti tik joje įsigytus alkoholinius gėrimus. Tai nustatyta Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais prekybos ir viešojo maitinimo įmonėse taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 618, 6 punkto antrojoje pastraipoje. Todėl Departamentas ragina viešojo maitinimo įmonių klientus neprašyti, kad į šias įmones jiems būtų leista atsinešti alkoholinių gėrimų su savimi, o viešojo maitinimo įmonių vadovus ragina visuomet principingai atmesti tokio pobūdžio prašymus. Atkreipiame dėmesį, kad viešojo maitinimo įmonių vadovai ar jų atstovai, priėmę tokius klientų prašymus, rizikuoja netekti įmonės turimos licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais dėl to, kad leido klientams su savimi atsinešti alkoholinių gėrimų.

 

Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas) 18 straipsnio 3 dalies 12 punkto nuostatomis, nuo 2012 m. sausio 1 d. pasikeitė prekybos alkoholiniais gėrimais tvarka viešojo maitinimo vietose, t.y. uždrausta nuo 22 iki 8 valandos jose pardavinėti alkoholinius gėrimus išsinešimui.Departamento duomenimis, didžioji dalis po 22 valandos dirbančių įmonių alkoholinius gėrimus parduoda atidarydami butelius, skardines ir paduodami juos klientams. Klientų elgesys – net nenusirengia viršutinių drabužių, neprisėda prie stalo – leidžia numanyti, kad alkoholiniai gėrimai, kad ir atidarytoje pakuotėje, bus nedelsiant išnešami iš viešojo maitinimo vietos. O tai laikytina Alkoholio kontrolės įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 12 punkto pažeidimu. Siekiant užtikrinti, kad alkoholiniai gėrimai tokiu būdu nebūtų išnešami iš viešojo maitinimo vietos, bet būtų vartojami vietoje kaip numatyta Alkoholio kontrolės įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 12 punkte, Departamentas pataria alkoholinius gėrimus pardavinėti išpilstytus į bokalus, taures, stikliukus.

 

Vadovaujantis LR rinkliavų įstatymo 6 str. 1 d. 22 p., už licencijos, kai keičiasi rekvizitai nepriklausantys nuo ūkio subjekto, patikslinimą, valstybės rinkliava neimama. 

Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 34¹ straipsnio 9 dalyje, nustatyta, kad licencijos verstis didmenine prekyba alkoholio produktais galiojimas gali būti sustabdytas, jeigu įmonė, turinti licenciją verstis didmenine prekyba alkoholio produktais, pateikia prašymą iš licencijos išbraukti didmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais sandėlį ir licencijoje nebelieka įrašytų sandėlių adresų.
Jeigu įmonė laikinai nevykdo licencijuojamos veiklos, gali pateikti Departamentui prašymą iš licencijos išbraukti didmeninės prekybos sandėlių adresus ir sustabdyti licencijos galiojimą.
Licencijos galiojimas sustabdomas laikotarpiui iki įmonė pateiks prašymą įrašyti į didmeninės prekybos licenciją naują didmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais sandėlį.

 
 
 

Negali. Licencijos verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais gali būti išduodamos tik Lietuvos Respublikoje įregistruotoms įmonėms ir užsienio juridinių asmenų, pagal užsienio valstybės įstatymus turinčių teisę verstis ūkine komercine veikla, filialams. 

Tam, kad įmonė galėtų nusipirkti alų iš gamintojo Lietuvoje, ji privalo įsigyti licenciją verstis didmenine prekyba alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidru, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 8,5 procento. Licencija išvežimui nereikalinga.

Licencijų importuoti degtinę nėra, tačiau tam, kad galėtų laikyti ir prekiauti importuota degtine Lietuvoje nepažeisdama Alkoholio kontrolės įstatymo, įmonė privalo įsigyti licenciją verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais arba licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais.

 

Alkoholio produktų gamybos ir realizavimo ataskaitas įmonės, turinčios alkoholio produktų gamybos licencijas, privalo pateikti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui ir Žemės ūkio ministerijai ne vėliau kaip iki kito mėnesio 20 dienos. Jeigu įmonė tam tikrą mėnesį alkoholio produktų negamino, pateikiamoje ataskaitoje atitinkamose skiltyse nurodomi nuliai.

Remiantis Alkoholio kontrolės įstatymo 17 str. 2 d. ir 3 d. juridiniams asmenims ir užsienio juridinių asmenų filialams bei atstovybėms laikyti ir gabenti alkoholio produktus Lietuvos Respublikoje draudžiama, neturint Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotos alkoholio produktų gamybos, importo, didmeninės ar mažmeninės prekybos licencijos, išskyrus tuos atvejus, kai juridiniai asmenys, užsienio juridinių asmenų filialai bei atstovybės, alkoholinius gėrimus įsigyja reprezentacinėms reikmėms, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

 

Lietuvoje prekiauti elektroninėmis cigaretėmis ir elektroninių cigarečių pildyklėmis leidžiama, tačiau šiais gaminiais prekiaujantys ūkio subjektai privalo laikytis Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme numatytų prekybos, reklamos bei kitų apribojimų.

Taip, nuo 2021 m. gegužės 1 d. įsigaliojo nauji Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimai, kuriais licencijuota mažmeninė ir didmeninė prekyba elektroninėmis cigaretėmis, jų pildyklėmis ir žoliniais rūkomaisiais gaminiais. 

Nustatytos naujos licencijos rūšys:

 • licencija verstis didmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais;
 • licencija verstis mažmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais.

Ūkio subjektai:

 • norintys gauti licencijas verstis didmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais paraiškas dėl licencijos gavimo turi pateikti Departamentui. 
  Šios licencijos išduodamos Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ir užsienio juridinių asmenų filialams;
 • norintys gauti licencijas verstis mažmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, pranešimus dėl licencijos gavimo, turi pateikti savivaldybėms, kuriose gaminiais ketinama prekiauti. 
  Šios licencijos išduodamos Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ir užsienio juridinių asmenų filialams, kitose Europos ekonominės erdvės susitarimo dalyvėse įsteigtiems juridiniams asmenims ar kitoms organizacijoms ir jų filialams;
 • fiziniams asmenims licencijos neišduodamos.

 

Be to, šiais gaminiais prekiaujantys ūkio subjektai privalo laikytis Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme numatytų prekybos, reklamos bei kitų apribojimų.

Vadovaudamiesi Įstatymo 93 straipsnio 1 dalimi, elektroninių cigarečių ir elektroninių cigarečių pildyklių gamintojai ir importuotojai, privalo pateikti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka pranešimą apie elektronines cigaretes ir elektroninių cigarečių pildykles, kurias ketina pateikti Lietuvos rinkai. Pranešimas pateikiamas elektronine forma prieš šešis mėnesius iki numatyto kiekvieno prekių ženklo ir kiekvienos rūšies elektroninės cigaretės ar elektroninių cigarečių pildyklės pirmojo pateikimo rinkai. Naujas pranešimas pateikiamas kiekvieną kartą, kai elektroninė cigaretė ar elektroninių cigarečių pildyklė iš esmės pakeičiama. Pranešimai teikiami naudojantis Europos Komisijos bendru elektroninio registravimo portalu adresu: http://ec.europa.eu/health/euceg/.

Daugiau informacijos apie Europos Komisijos bendrą registravimo portalą EU-CEG rasite čia.

Vadovaujantis Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 16str. 1 ir 3 d. elektronines cigaretes ir elektroninių cigarečių pildykles draudžiama parduoti, nupirkti ar kitaip perduoti (pvz.: padovanoti, nupirkti, paskolinti ir kt.) asmenims, jaunesniems kaip 18 metų.

Jaunesniems nei  18 m. asmenims yra draudžiama ne tik rūkyti (vartoti) elektronines cigaretes, tačiau draudžiama ir turėti elektronines cigaretes ar elektroninių cigarečių pildykles (Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 16str. 2 d.).

Kai kyla abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 18 metų, elektroninių cigarečių ir jų pildyklių pardavėjai privalo iš perkančio asmens reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą. Nors Lietuvos Respublikos teisės aktuose neapibrėžta asmens amžių liudijančio dokumento sąvoka, tačiau manytina, kad perkant alkoholinius gėrimus ar tabako ir (ar) su jais susijusius gaminius tinkamais asmens amžių liudijančiais dokumentais laikytini dokumentai, atitinkantys šiuos kriterijus:

 • dokumente nurodyti asmens duomenys, leidžiantys nustatyti asmens tapatybę ir amžių (vardas, pavardė, gimimo data);
 • dokumente yra asmens nuotrauka (atvaizdas);
 • galiojantis dokumentas išduotas kompetentingos Lietuvos Respublikos ar kitos šalies valstybės institucijos, įstaigos ar jos įgalioto subjekto, atitinka pakankamą saugiojo dokumento ar saugiojo dokumento blanko technologinės apsaugos lygį.

Pakankamą saugiojo dokumento ar saugiojo dokumento blanko technologinės apsaugos lygį turi ir asmens amžių liudijančiais dokumentais laikytini šie dokumentai: pasas, asmens tapatybės kortelė, diplomatinis pasas, leidimas gyventi, vairuotojo pažymėjimas, asmens grįžimo pažymėjimas, studento pažymėjimas, neįgaliojo pažymėjimas ir pensijos gavėjo pažymėjimas. Jeigu asmuo nepateikia amžių liudijančio dokumento, pardavėjai privalo atsisakyti parduoti jam elektronines cigaretes ir (ar) elektroninių cigarečių pildykles.

Lietuvos Respublikoje draudžiama vidaus ir tarpvalstybinė nuotolinė prekyba elektroninėmis cigaretėmis ir elektroninių cigarečių pildyklėmis (Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių įstatymo 15 str. 1 d. 2 p.).

Vadovaujantis Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo171 str. 4 d. yra draudžiamas bet kokio pobūdžio viešas ar privatus radijo programų rėmimas, tiesiogiai ar netiesiogiai skatinantis naudoti elektronines cigaretes, elektroninių cigarečių pildykles, taip pat Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo171 str. 5 d. draudžiamas bet kokio pobūdžio viešas ar privatus renginių, veiklos ar atskirų asmenų rėmimas, tiesiogiai ar netiesiogiai skatinantis naudoti elektronines cigaretes, elektroninių cigarečių pildykles ir (ar) rūkomuosius žolinius gaminius ir susijęs su keliomis Europos ekonominės erdvės susitarimo dalyvėmis ar vykdomas keliose Europos ekonominės erdvės susitarimo dalyvėse, ar turintis kitokį tarpvalstybinį poveikį.

Lietuvos Respublikoje elektroninių cigarečių, elektroninių cigarečių pildyklių ir rūkomųjų žolinių gaminių reklama, taip pat paslėpta elektroninių cigarečių, elektroninių cigarečių pildyklių ir rūkomųjų žolinių gaminių reklama draudžiama (Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 171 str. 1 d.).

Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 2 str. 5 d. 46 p. apibrėžia, kad tabako gaminių ir (ar) susijusių gaminių reklama – bet kokia forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija apie tabako gaminius ir (ar) susijusius gaminius, tiesiogiai ar netiesiogiai skatinanti įsigyti ir (ar) vartoti tabako gaminius ir (ar) susijusius gaminius. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vertinimu, elektroninių cigarečių ir (ar) jų pildomųjų talpyklų reklama yra laikytina bet kokia skleidžiama informacija, kuria tiesiogiai ar netiesiogiai skatinama įsigyti ar vartoti šiuos gaminius. Reklaminė informacija gali būti pateikiama bet kokia forma (raštu, žodžiu, konkliudentiniais veiksmais) ir bet kokiomis priemonėmis (Pvz.: straipsnis interneto svetainėje ar socialiniame tinkle, vaizdo klipas, interneto svetainėje iššokantys reklaminiai langai ir t. t.), kurių paskirtis pritraukti potencialius pirkėjus įsigyti ir (ar) vartoti konkretaus gamintojo gaminius ar apskritai įsigyti (vartoti) elektronines cigaretes ir (ar) jų pildomąsias talpyklas.

Kiekvieną galimos elektroninių cigarečių ir (ar) jų pildyklių reklamos atvejį Departamentas vertina individualiai, atsižvelgdamas į konkrečias aplinkybes. Jeigu ūkio subjektui kiltų abejonių dėl planuojamos platinti informacijos formos ar turinio leistinumo, siūlome konsultuotis su Departamentu. Užklausas galite siųsti elektroniniu paštu [email protected] arba skambinti konsultacijų telefonu 8 7066 80 94. Siekdami suteikti objektyvias konsultacijas, rekomenduojame užklausose pateikti kuo išsamesnį planuojamos platinti informacijos apie elektronines cigaretes ir (ar) elektroninių cigarečių pildykles aprašymą (pvz.: užklausoje nurodyti, kas planuoja skleisti informaciją apie elektronines cigaretes, kur ir kokia forma bus skleidžiama ši informacija, kuo tiksliau aprašyti planuojamos skleisti informacijos turinį, pateikti grafinių sprendinių maketus ir pan.).

Pagal Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus 2011 m. gruodžio 28 d. įsakymą Nr. T1-358 „Dėl Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) laikymo ir saugojimo sąlygų aprašo patvirtinimo“:

1. Veiklos vieta turi būti visą parą saugoma;

2. Patalpa, kurioje laikomi ir saugomi narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai):·

a) turi turėti ne mažiau kaip dviejų ruožų apsauginę įsilaužimo signalizaciją;

b) turėti ne mažiau kaip 180 mm storio gelžbetonines išorines sienas arba 250 mm storio mūrines sienas. Vidines sienas: ne mažesnes kaip 120 mm storio gelžbetonines arba ne mažesnes kaip 120 mm storio mūrines, armuotas metaliniu tinklu;·

c) turėti duris, atitinkančias II saugumo klasės durims nustatytus reikalavimus (nurodytus Reikalavimuose, keliamuose patalpoms, kuriose vykdoma ginklų, šaudmenų, jų dalių apyvarta, patvirtintuose Lietuvos policijos generalinio komisaro 2011 m. kovo 3 d. įsakymu Nr. 5-V-180 (Žin., Nr. 30-1427);

4) į ją negali laisvai patekti pašaliniai asmenys, ji turi būti užrakinta;

5) ant langų turi būti uždėtos apsauginės grotos. Vietoj apsauginių grotų gali būti įrengiamos apsauginės žaliuzės. Šiuo atveju tarp lango stiklo ir apsauginių žaliuzių turi būti įrengti judesio jutikliai su užuolaidos tipo linzėmis. Apsauginės žaliuzės turi būti blokuojamos atidarant.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, atsižvelgęs į pateiktus motyvuotus subjektų prašymus, gali leisti laikyti bei saugoti prekursorius patalpose, kuriose tokia pati arba griežtesnius reikalavimus turinti apsauga užtikrinama kitokiomis, nei nurodyta aukščiau, techninėmis priemonėmis.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus 2011 m. gruodžio 28 d. įsakymas Nr. T1-358 „Dėl Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) laikymo ir saugojimo sąlygų aprašo patvirtinimo“  (toliau – Aprašas) nustato Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) laikymo ir saugojimo sąlygas t. y. minimalius saugos nuo įsilaužimo, pašalinių asmenų patekimo bei eksploatavimo reikalavimus patalpoms.Šių reikalavimų privalo laikytis visi subjektai (nepriklausomai nuo to, ar jiems teisės aktų nustatyta tvarka išduota Licencija, Specialioji licencija ar Veiklos vietos registracijos pažymėjimas) vykdantys veiklą, susijusią su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) bei jų preparatų pateikimu į rinką.Vadovaujantis 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 273/2004 dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), „pateikimas į rinką“ yra bet koks Į oficialų sąrašą įtrauktų medžiagų tiekimas Bendrijoje už užmokestį arba nemokamai; arba tokių medžiagų saugojimas, gaminimas, gamyba, perdirbimas, prekyba, platinimas arba tarpininko veikla, kurios tikslas yra tiekimas Bendrijoje.

Pagal Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus 2011 m. gruodžio 28 d. įsakymą Nr. T1-358 „Dėl Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) laikymo ir saugojimo sąlygų aprašo patvirtinimo“:

1.  Veiklos vieta turi būti aptverta, visą parą saugoma;

2.  Patalpa, kurioje laikomi ir saugomi narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai): turi turėti ne mažiau kaip pirmo ruožo apsauginę įsilaužimo signalizaciją,į patalpą negali laisvai patekti pašaliniai asmenys, ji turi būti užrakinta.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, atsižvelgęs į pateiktus motyvuotus subjektų prašymus, gali leisti laikyti bei saugoti prekursorius patalpose, kuriose tokia pati arba griežtesnius reikalavimus turinti apsauga užtikrinama kitokiomis, nei nurodyta aukščiau, techninėmis priemonėmis.

 

Pagal Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus 2011 m. gruodžio 28 d. įsakymą Nr. T1-358 „Dėl Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) laikymo ir saugojimo sąlygų aprašo patvirtinimo“:

1. Veiklos vieta turi būti aptverta, ne darbo metu saugoma;

2.  Į patalpą, kurioje laikomi ir saugomi prekursoriai, negali laisvai patekti pašaliniai asmenys, ji turi būti užrakinta.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, atsižvelgęs į pateiktus motyvuotus subjektų prašymus, gali leisti laikyti bei saugoti prekursorius patalpose, kuriose tokia pati arba griežtesnius reikalavimus turinti apsauga užtikrinama kitokiomis, nei nurodyta aukščiau, techninėmis priemonėmis.

 

Jūsų elektroninis paštas buvo pateiktas jungiantis prie PTAKIS. Pakeitus darbą būtina ištrinti savo elektroninio pašto adresą iš PTAKIS.

Matavimo vienetai nurodyti prie kiekvienos cheminės medžiagos, apie kurią teikiami duomenys.

 

 • Į PTAKIS pateikti cheminių medžiagų kiekiai neatitinka su pirkimo – pardavimo dokumentuose (finansiniuose dokumentuose) esančiais kiekiais;
 •  nesutampa praėjusio ketvirčio likutis su einamojo ketvirčio pradiniu likučiu;
 • nurodyti netikslūs juridinio ar fizinio asmens kodai;
 • Nurodytos ne tos cheminės medžiagos, kurias naudojam subjektas;
 • Subjektas prisijungė kaip fizinis asmuo

 

 

Informacija apie veiklą, susijusią su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais), į oficialų sąrašą neįtrauktomis medžiagomis bei į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų IV sąrašą įtrauktomis medžiagomis, yra teikiama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui elektroniniu būdu neatlygintinai į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) teisėtos apyvartos kontrolės informacinę sistemą (toliau - PTAKIS). PTAKIS sistemą galite rasti adresu www.ptakis.lt

Toks elektroninis paštas jau buvo pateiktas į PTAKIS kito subjekto.

Informaciją apie veiklą, susijusią su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais), į oficialų sąrašą neįtrauktomis medžiagomis bei į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų IV sąrašą įtrauktomis medžiagomis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui teikia ūkio subjektai, importuojantys ir eksportuojantys, taip pat įvežantys į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybių ir išvežantys iš jos į Europos Sąjungos valstybes, gaminantys, platinantys ir pramonėje, profesinėje ar kitoje ūkinėje veikloje naudojantys narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakus (prekursorius), į oficialų sąrašą neįtrauktas medžiagas bei į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų IV sąrašą įtrauktas medžiagas. 

Kaip prisijungti prie PTAKIS galite rasti naudotojo vadove adresu:

https://medis.ntakd.lt/wp-content/uploads/2018/06/ptakis-vartotojo-vadovas.pdf

Duomenys teikiami pasibaigus ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 30 dienos.

Telefonu +370 526 65184 darbo dienomis I–V nuo 8:00 iki 22:00 val.

Elektroniniu paštu:[email protected]

PTAKIS „Vartotojo profilyje“ pažymėti langelį „Nevykdė veiklos su prekursoriais ir į oficialų sąrašą neįtrauktomis medžiagomis“ ir išsaugoti.

Vadovaujantis 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 273/2004 dėl narkotinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) ,su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. lapkričio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1258/2013 (OL 2013 L 330, p.21) -  ,,į oficialų sąrašą įtraukta medžiaga“ yra bet kokia I priede nurodyta medžiaga, kuri gali būti naudojama neteisėtai narkotinių ar psichotropinių medžiagų gamybai, įskaitant tokių medžiagų turinčius mišinius ir natūralius produktus, bet išskyrus mišinius ir natūralius produktus, kuriuose yra į oficialų sąrašą įtrauktų medžiagų ir kurie pagaminti taip, kad į oficialų sąrašą įtrauktų medžiagų negalima lengvai panaudoti arba išgauti greitai pritaikomomis arba ekonomiškai naudingomis priemonėmis, vaistai, kaip apibrėžta Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/83/EB ( 13 ) 1 straipsnio 2 dalyje, bei veterinariniai vaistai, kaip apibrėžta Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/82/EB ( 14 ) 1 straipsnio 2 dalyje;

 

Vadovaujantis Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), laikymo ir saugojimo sąlygų aprašu patvirtintu Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus 2011 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. T1-358 "Dėl Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) laikymo ir saugojimo aprašo patvirtinimo" kalio permanganato laikyti seife neprivaloma. 

 

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus 2011 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. T1-358 „Dėl Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) laikymo ir saugojimo sąlygų aprašo patvirtinimo“  patvirtinto Narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) laikymo ir saugojimo sąlygų apraše (toliau Aprašas), numatyti reikalavimaipatalpoms, kuriose laikomi ir saugomi antros kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai). Vadovaujantis Aprašu, patalpos, kuriose laikomi ir saugomi antros kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai (prekursoriai) vykdant jų pateikimą į rinką:1)  turi turėti apsauginės įsilaužimo signalizacijos pirmąjį saugomo objekto apsaugos ruožą, įjungtą į vietinį arba į centralizuoto stebėjimo pultą;2)  turi būti įrengtos taip, kad į jas negalėtų laisvai patekti pašaliniai asmenys;3)  turi būti laikomos užrakintos.

 

Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolės įstatymo 5 straipsnyje nurodyta, kad „veiklą, susijusią su antros kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais), subjektai gali vykdyti tik įregistravę jos vietą ir turėdami galiojantį veiklos vietos registracijos pažymėjimą ir (arba) veiklos vietos specialųjį registracijos pažymėjimą. Veiklą, susijusią su trečios kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais), subjektai gali vykdyti tik įregistravę jos vietą ir turėdami galiojantį veiklos vietos registracijos pažymėjimą.“

Atkreipiame dėmesį, kad 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 273/2004 dėl narkotinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. lapkričio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1258/2013 (OL 2013 L 330, p. 21) 3 straipsnio 6 dalyje nurodyta, kad „ūkio subjektai turi iš valstybių narių, kuriose jie yra įsisteigę, kompetentingų institucijų gauti registracijos pažymėjimą, prieš pateikdami rinkai į oficialų I priedo 2 kategorijos sąrašą įtrauktas medžiagas.“ Šio reglamento 6 straipsnyje nurodyta, kad „3, 4 ir 5 straipsniuose nurodyti reikalavimai netaikomi sandoriams, susijusiems su į oficialų I priedo 2 kategorijos sąrašą įtrauktomis medžiagomis, jei jų kiekiai yra ne didesni nei nurodytieji II priede vienerių metų laikotarpiu“. 

 

II PRIEDAS

Medžiaga

Ribinė vertė

Acto rūgšties anhidridas

100 l

Kalio permanganatas

100 kg

Antranilo rūgštis ir jos druskos

1 kg

Fenilacto rūgštis ir jos druskos

1 kg

Piperidinas ir jo druskos

0,5 kg

 2004 m. gruodžio 22 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 111/2005 nustatančio prekybos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) tarp Sąjungos ir trečiųjų šalių stebėsenos taisykles, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. lapkričio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1259/2013 (OL 2013 L 330, p. 30) 7 straipsnyje nurodyta, kad „jei nenumatyta kitaip, išskyrus muitinės tarpininkus ir vežėjus, kurie verčiasi tik ta veikla, Sąjungoje įsisteigę operacijų vykdytojai, vykdantys importo, eksporto ar tarpininkavimo veiklą, susijusią su į oficialų sąrašą įtrauktomis priedo 2 kategorijoje išvardytomis medžiagomis, arba eksporto veiklą, susijusią su į oficialų sąrašą įtrauktomis priedo 3 kategorijoje išvardytomis medžiagomis, turi turėti registracijos pažymėjimą.“

Šio reglamento 12 straipsnyje nurodyta, kad „eksporto leidimas yra reikalingas į oficialų sąrašą įtrauktų medžiagų eksportui, kai turi būti įforminta muitinės deklaracija, įskaitant į oficialų sąrašą įtrauktų medžiagų eksportą, kai jos išvežamos iš Sąjungos muitų teritorijos po jų laikymo I kontrolės tipo laisvojoje zonoje ar laisvajame sandėlyje ne mažiau kaip 10 dienų. Eksporto leidimas nebūtinas, jeigu į oficialų sąrašą įtrauktos medžiagos reeksportuojamos per 10 dienų nuo tada, kai joms buvo pradėta taikyti sąlyginio neapmokestinimo procedūra ar jos buvo laikomos II kontrolės tipo laisvojoje zonoje. Tačiau į oficialų sąrašą įtrauktų priedo 3 kategorijoje išvardytų medžiagų eksporto leidimas yra reikalingas tik tada, kai reikalingas išankstinis pranešimas apie eksportą“.

Šio reglamento 11 straipsnyje nurodyta, kad „apie visus į oficialų sąrašą įtrauktų priedo 1 ir 4 kategorijose išvardytų medžiagų eksporto atvejus ir apie į oficialų sąrašą įtrauktų priedo 2 ir 3 kategorijose išvardytų medžiagų eksporto į tam tikras paskirties šalis atvejus kompetentingos Sąjungos institucijos pagal Jungtinių Tautų konvencijos 12 straipsnio 10 dalį paskirties šalies kompetentingoms valdžios institucijoms pateikia išankstinį pranešimą apie eksportą.“2015 m. balandžio 24 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2015/1011, kuriuo papildomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 273/2004 dėl narkotinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 111/2005, nustatantis prekybos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) tarp Bendrijos ir trečiųjų šalių stebėsenos taisykles, ir panaikinamas Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1277/2005,10 straipsnyje nurodyta, kad „Reglamento (EB) Nr. 111/2005 11 straipsnio 1 dalyje nurodytuose sąrašuose pateikiami visi šie duomenys: a) trečiosios šalys, su kuriomis Sąjunga sudarė konkretų susitarimą dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių); b) trečiosios šalys, kurios prašo pateikti išankstinius pranešimus apie eksportą pagal 1988 m. Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių priemonių ir psichotropinių medžiagų apyvarta 12 straipsnio 10 dalį; c) trečiosios šalys, kurios prašo pateikti išankstinius pranešimus apie eksportą pagal 1988 m. Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių priemonių ir psichotropinių medžiagų apyvarta 24 straipsnį.Konkrečių a, b ir c punktuose paminėtų paskirties šalių, į kurias eksportuojamos priede nurodytų 2 ir 3 kategorijų medžiagos, įtrauktos į oficialų sąrašą, sąrašai skelbiami Komisijos interneto svetainėje“.

Šio reglamento 6 straipsnyje nurodyta, kad „Reglamento (EB) Nr. 111/2005 7 straipsnio 1 dalyje nustatytas registracijos reikalavimas gali būti netaikomas toliau nurodytiems subjektams: (...) b) ekonominės veiklos vykdytojams, eksportuojantiems Reglamento (EB) Nr. 111/2005 priede nustatytos 3 kategorijos medžiagas, įtrauktas į oficialų sąrašą, jeigu per paskutiniuosius kalendorinius metus (sausio 1 d. – gruodžio 31 d.) eksportuoti kiekiai neviršija šio reglamento I priede nurodytų kiekių. Jeigu per einamuosius kalendorinius metus tie kiekiai viršijami, ekonominės veiklos vykdytojas nedelsdamas įvykdo registracijos reikalavimą;“ c) ekonominės veiklos vykdytojams, eksportuojantiems Reglamento (EB) Nr. 111/2005 priede nustatytos 3 kategorijos medžiagų, įtrauktų į oficialų sąrašą, mišinius, jeigu mišiniuose esančių į oficialų sąrašą įtrauktų medžiagų kiekis per paskutiniuosius kalendorinius metus neviršija šio reglamento I priede nurodytų kiekių. Jeigu per einamuosius kalendorinius metus tie kiekiai viršijami, ekonominės veiklos vykdytojas nedelsdamas įvykdo registracijos reikalavimą.“

I PRIEDAS 

Medžiaga

Kiekis

Acetonas(1)

50 kg

Etilo eteris(1)

20 kg

Metiletilketonas(1)

50 kg

Toluenas(1)

50 kg

Sulfato rūgštis(1)

100 kg

Druskos rūgštis(1)

100 kg

(1)Taip pat šios kategorijos išvardytų medžiagų druskos, jei jos gali egzistuoti.

Vadovaujantis Tarybos Reglamento (EB) Nr. 111/2005 7 straipsniu, Sąjungoje įsisteigę operacijų vykdytojai, vykdantys eksporto veiklą su į oficialų sąrašą įtrauktomis priedo 3 kategorijos išvardintomis medžiagomis privalo turėti veiklos registracijos pažymėjimą. Šis reikalavimas taikomas eksportuojant į tam tikras šalis, kai eksportuojamų 3 kategorijos medžiagų (taip pat šios kategorijos išvardytų medžiagų druskų, jei jos gali egzistuoti) kiekiai per paskutiniuosius kalendorinius metus viršija Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2015/1011 I priede nurodytus kiekius:

 

Acetonas  50 kg
Etilo eteris  20 kg
Metiletilketonas  50 kg
Toluenas  50 kg
Sulfato rūgštis  100 kg
Druskos rūgštis  100 kg

Pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) didelio ir labai didelio kiekio nustatymo rekomendacijos pateiktos Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus 2011 m. gegužės 3 d. įsakyme Nr. T1-68 „Dėl Pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) didelio ir labai didelio kiekio nustatymo rekomendacijų patvirtinimo“.

Nuoroda Lietuvos internetinėje svetainėje: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.7A632CE01EA1/iiZWmTkMcu

 

 

Vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos Reglamento (EB) Nr. 273/2004 dėl narkotinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) 6 straipsniu, reikalavimai gauti veiklos vietos registracijos pažymėjimą netaikomi sandoriams, susijusiems su į oficialų I priedo 2 kategorijos sąrašą įtrauktomis medžiagomis, jei jų kiekiai yra ne didesni nei nurodyti II priede vienerių metų laikotarpiu:

 

Acto rūgšties anhidridas  100 litrų
Kalio permanganatas  100 kg
Antranilo rūgštis ir jos druskos  1 kg
Fenilacto rūgštis ir jos druskos  1 kg
Piperidinas ir jo druskos  0,5 kg

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui: tel.: +370 7066 80 65, +370 7066 31 90 el. p. [email protected]

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Lietuvos kriminalinės policijos biurui: tel.: +370 5 271 9950, +370 5 271 9912 [email protected]

Muitinės kriminalinei tarnybai:  tel.: +370 5 274 8035 (darbo d. darbo val.), +370 5 274 3107 (24 val.) el.p. [email protected]

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėtumėte jį.

Tuo tikslu ūkio subjektai suteikia visą turimą informaciją, kad kompetentingos institucijos galėtų patikrinti atitinkamo užsakymo ar sandorio teisėtumą.

 

Tai neįprastas užsakymas arba sandoris, susijęs su į oficialų sąrašą įtrauktomis medžiagomis ir su į oficialų sąrašą neįtrauktomis medžiagomis, kurias ketinama pateikti rinkai, jei kyla įtarimas, kad tokios medžiagos gali būti naudojamos neteisėtai narkotinių ar psichotropinių medžiagų gamybai.

 

Nauja psichoaktyvioji medžiaga (angl. new psychoactive substance) – grynos formos ar preparate esanti medžiaga, kuriai netaikoma nei 1961 m. Jungtinių Tautų bendroji narkotinių medžiagų konvencija, su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu, nei 1971 m. Jungtinių Tautų psichotropinių medžiagų konvencija, tačiau kuri gali kelti riziką sveikatai arba socialinę riziką, panašią į medžiagų, kurioms taikomos tos konvencijos, keliamą riziką.

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVA (ES) 2017/2103:

               https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/PDF/?uri=CELEX:32017L2103&from=en

Bendro pobūdžio informaciją apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas galima rasti čia:

http://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/35362%20NTAKD%20naujos%20medziagos_2017%2011%2016%20galutinis.pdf

• „naujos“ reiškia, kad nežinomas jų poveikis, dozavimas ir sudėtis;

• dauguma naujosios psichoaktyviosios medžiagos produktų sintetinami iš įvairių cheminių medžiagų ir paprastai gaminami nelegaliose laboratorijose, todėl nei jų kokybė, nei veikliosios medžiagos koncentracija (tai dažniausiai ir būna perdozavimo priežastis) dažniausiai nėra žinoma, pastovi ar tikrinama;

• dažniausiai naujosios psichoaktyviosios medžiagos vartotojai nežino patys, ką vartoja, o tai ir tampa pagrindine stiprių apsinuodijimų ar net mirčių priežastimi.

Naujos psichoaktyviosios medžiagos vadinamos „Legal highs“, „Designer drugs“. Gali būti parduodamos kaip maisto papildai (supplements), vaistai (drugs, medicines), buitinės priemonės („odos valikliai“), cheminiai reagentai moksliniams tyrimams (research chemicals) ar augalų trąšos (plant food).

Šios medžiagos parduodamos kaip tabletės, kristalai, impregnuoti lapeliai, „markutės“, suktinės, žoliniai mišiniai, milteliai, druskos, nosies purškalai, skystis elektroninėms cigaretėms.

Lietuvos Respublikos Seimo arba Teisės aktų registro (www.e-tar.lt) svetainėse, paieškos laukelyje įvedę nuorodas 2000 m. sausio 6 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. 5 „Dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų patvirtinimo“.

Naujausią suvestinę Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų redakciją galite rasti čia:

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.94030/asr

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento sukurtoje Informacijos apie narkotikus skiltyje, kuri pasiekiama visiems registruotiems vartotojams:

https://visuomene.ntakd.lt/lt

 

Į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus įtraukiamos psichoaktyvų efektą sukeliančios medžiagos, atitinkančios narkotinių ir psichotropinių medžiagų kriterijus, pagal: Jungtinių Tautų 1961 m. Bendrąją narkotinių medžiagų konvenciją, 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvenciją bei Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymą.

 

Tai grupė veikliųjų medžiagų, randamų kanapėse, pavyzdžiui, kanabidiolis (CBD), tetrahidrokanabinolis (THC), kanabinolis (CBN) ir pan.

Tetrahidrokanabinolis arba THC, yra vienas iš kanapėse randamų kanabinoidų, esančių kanapės antžeminėje dalyje (išskyrus sėklas). Tai kanapės veiklioji medžiaga, kuri sukelia psichoaktyvų poveikį.

Taip.

Tetrahidrokanabinolis (THC) yra įtrauktas į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, tačiau vadovaujantis Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.449687/asr) 4 straipsnio 3 punktu „Lietuvos Respublikoje ir (arba) kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse gaunami, pagaminti ir tiekiami rinkai pluoštinių kanapių produktai ir jų gaminiai turi būti gauti ar pagaminti iš pluoštinių kanapių, kuriose THC kiekis neviršija leidžiamos 0,2 procento ribos, ir turi turėti tai patvirtinančią pažymą, kurią išduoda Tarnyba žemės ūkio ministro nustatyta tvarka arba kitos Europos Sąjungos valstybės narės atsakinga institucija.“

Kanabidiolis arba CBD, yra vienas iš daugelio kanapėse randamų kanabinoidų, esančių kanapės antžeminėje dalyje. Tai kanapės veiklioji medžiaga, kuri nesukelia psichoaktyvaus poveikio. 

Kanabidiolis (CBD) nėra įtrauktas į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 5.

Kanabinolis arba CBN, tai tetrahidrokanabinolio (THC) oksidacijos produktas, randamas ilgai džiovintų kanapių medžiagoje ir dervoje. 

Kanabinolis (CBN) nėra įtrauktas į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 5.

Į IV narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą įrašomos narkotinės ir psichotropinės medžiagos, kurios gali būti vartojamos sveikatos priežiūros tikslams ir (ar) naudojamos su farmacijos produktais nesusijusios pramonės tikslams, tačiau dėl žalingų padarinių, kai šiomis medžiagomis piktnaudžiaujama, pavojingos žmogaus sveikatai.

Veiklą su medžiagomis įtrauktomis į IV narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą gali vykdyti tik juridiniai asmenys, kurie įgyja Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento išduotą leidimą veiklai su IV sąrašo medžiagomis pagal Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatyme nustatytus reikalavimus.

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų IV sąrašą įtrauktos medžiagos:

https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.7B3B40DCD13A/asr 

Visus narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, galima rasti Teisės aktų registro (www.e-tar.lt) svetainėje arba galite rasti Lietuvos Respublikos Seimo aktyvioje nuorodoje:

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.94030/asr

Taip legalu, tačiau atkreiptinas dėmesys, kad pluoštinių kanapių gaminiai, kurie skirti rūkymui, patenka į Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo (toliau – TKĮ) reguliavimo sritį, kadangi jie atitinka TKĮ 2 straipsnio 30 dalyje apibrėžtą rūkomųjų žolinių gaminių sąvoką, nustatančią, kad Rūkomasis žolinis gaminys – augalų, žolių ar vaisių pagrindo gaminys, kuriame nėra tabako ir kurį galima vartoti pridegtą“. Todėl parduodamos rūkymui skirtos pluoštinės kanapės privalėtų atitikti visus TKĮ nustatytus reikalavimus, pvz. TKĮ 99 straipsnyje numatytus rūkomųjų žolinių gaminių ženklinimo reikalavimus, TKĮ 910 straipsnyje numatytus informacijos apie rūkomųjų žolinių gaminių sudedamąsias dalis teikimo reikalavimus ir t.t.

Ūkio subjektas, ketinantis vykdyti prekybą su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, prie kurių priskirimi ir pluoštinių kanapių rūkomieji žoliniai gaminiai, privalo turėti galiojančią licenciją t. y. licenciją verstis didmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais arba licenciją verstis mažmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais. Ūkio subjektas, norintis gauti licenciją verstis didmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, dėl licencijos gavimo turi kreiptis į Departamentą, o norintis gauti licenciją verstis mažmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, turi kreiptis į savivaldybę, kurios teritorijoje ketina verstis mažmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais.

Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 2 punkte įtvirtintas draudimas prekiauti tabako gaminiais, su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, tame tarpe ir pluoštinių kanapių rūkomaisiais žoliniais gaminiais, pagal nuotolinės prekybos, įskaitant vidaus ir tarpvalstybinę nuotolinę prekybą, sutartis, t. y. internetu.

Nuo 2023 m. balandžio 1 d., vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. V-1815/3D-771, tabako gaminiuose ir su tabako gaminiais susijusiuose gamininiuose, įskaitant ir pluoštinių kanapių rūkomuosius žolinius gaminius, atitinkančiuose šių gaminių apibrėžtis, pateiktas Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme, yra nustatytas nulinis THC kiekis konkrečiame produkte.

Laboratorinius tyrimus dėl THC kiekio nustatymo pluoštinių kanapių gaminiuose atlieka Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, kuris yra akredituota valstybės laboratorija, įgaliota 2021 m. gruodžio 1 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 992 „Dėl Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo įgyvendinimo ir Pluoštinių kanapių gaminių gamybos veiklos taisyklių patvirtinimo“.

Lietuvos Respublikoje pluoštinių kanapių rūkomųjų žolinių gaminių reklama (įskaitant interneto svetainėse pateiktas jų kainas), taip pat paslėpta pluoštinių kanapių rūkomųjų žolinių gaminių reklama yra draudžiama.

Tabako gaminių didmeninės prekybos licencijavimą reglamentuoja šie teisės aktai:

- Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymas;

- Didmeninės ir mažmeninės prekybos tabako gaminiais ir su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, didmeninės prekybos neapdorotu tabako licencijavimo taisyklės patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1450 „Dėl Didmeninės ir mažmeninės prekybos tabako gaminiais ir su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, didmeninės prekybos neapdorotu tabaku licencijavimo taisyklių patvirtinimo“.

Licencijos verstis didmenine prekyba tabako gaminiais gali būti išduodamos Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ir užsienio juridinio asmenų filialams.

Licencija verstis didmenine prekyba tabako gaminiais suteikia teisę prekiauti tabako gaminiais, kurių kodai pagal EB kombinuotąją nomenklatūrą: KN 2402 10 00 – KN 2402 90 00, KN 2403 11 00 – KN 2403 19 90, KN 2403 91 00, ex KN 2403 99 00, įskaitant ir naujoviškus tabako gaminius, ex KN 2404 11 00.

Informaciją apie licencijos verstis didmenine prekyba tabako gaminiais išdavimą rasite Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento internetinėje svetainėje adresu: https://ntakd.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/licencijavimas/licenciju-ir-leidimu-isdavimas/tabako-gaminiu-didmenines-prekybos-licencijos/ (Paslauga L-11).

Už licencijos verstis didmenine prekyba tabako gaminiais išdavimą mokama 1158 Eur valstybės rinkliava;

Už licencijos verstis didmenine prekyba tabako gaminiais patikslinimą mokama 53 Eur valstybės rinkliava.

Valstybės rinkliava mokama į pasirinktą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos (įmonės kodas 188659752) biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą https://www.vmi.lt/evmi/saskaitos-ir-imoku-kodai). Įmokos kodas 5753.

Licencija išduodama per 30 kalendorinių dienų nuo visų tinkamai pateiktų dokumentų dienos.

Licencija patikslinama per 5 darbo dienas nuo visų tinkamai pateiktų dokumentų dienos.

Fiziniams asmenims licencija verstis didmenine prekyba tabako gaminiais neišduodama. Licencija išduodama Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ir užsienio juridinių asmenų filialams.

Įmonė, turinti licenciją verstis didmenine prekyba tabako gaminiais, tabako gaminius gali įsigyti iš licencijų verstis tabako gaminiais gamintojų ir licencijų verstis didmenine prekyba tabako gaminiais turėtojų. Šios licencijos turėtojai taip pat gali importuoti ar įsivežti tabako gaminius iš kitų valstybių.

Įmonė, turinti licenciją verstis didmenine prekyba tabako gaminiais, tabako gaminius gali parduoti licencijų verstis didmenine ar mažmenine prekyba tabako gaminiais turėtojams, užsienio juridiniams asmenims ir jų filialams, perkantiems ir išvežantiems tabako gaminius iš Lietuvos Respublikos, užsienio valstybių diplomatinėms atstovybėms, konsulinėms įstaigoms bei tarptautinių organizacijų atstovybėms, akredituotoms Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje.

Informaciją apie išduotą ar patikslintą licenciją galima rasti Licencijų informacinėje sistemoje adresu www. licencijavimas.lt.

Įmonė, turinti licenciją verstis didmenine prekyba neapdorotu tabaku, parduoti neapdorotą tabaką gali tik licencijų verstis neapdoroto tabako didmenine prekyba turėtojams, licencijų verstis tabako gaminių gamyba turėtojams, užsienio juridiniams asmenims ir jų filialams, perkantiems, išvežantiems ar eksportuojantiems tabako gaminius iš Lietuvos Respublikos.

Įmonei, turinčiai licenciją verstis didmenine prekyba neapdorotu tabaku, neapdorotą tabaką įsigyti leidžiama tik iš licencijų verstis neapdoroto tabako didmenine prekyba turėtojų, ir ši nuostata nedraudžia licencijos verstis neapdoroto tabako didmenine prekyba turėtojams licencijoje nurodytai veiklai patiems importuoti ar įsivežti neapdorotą tabaką iš kitų valstybių.

Informaciją apie licencijos verstis didmenine prekyba neapdorotu tabaku išdavimą rasite Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento internetinėje svetainėje adresu: https://ntakd.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/licencijavimas/licenciju-ir-leidimu-isdavimas/neapdoroto-tabako-didmenines-prekybos-licencijos/l-30-licencijos-verstis-didmenine-prekyba-neapdorotu-tabaku-isdavimas/ (Paslauga L-30).

Norint prekiauti neapdorotu tabaku, reikia turėti licenciją verstis didmenine prekyba neapdorotu tabaku. Šios rūšies licencijos gali būti išduodamos Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ir užsienio juridinio asmenų filialams.

Mažmeninėje prekyboje neapdorotas tabakas negali būti parduodamas.

1. Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymas;

2. Didmeninės ir mažmeninės prekybos tabako gaminiais ir su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, didmeninės prekybos neapdorotu tabaku licencijavimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1450 „Dėl didmeninės ir mažmeninės prekybos tabako gaminiais ir su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, didmeninės prekybos neapdorotu tabaku licencijavimo taisyklių patvirtinimo“.

Negali. Licencijos verstis didmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais gali būti išduodamos tik Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ar užsienio juridinių asmenų filialams.

Su tabako gaminiais susijęs gaminys – elektroninė cigaretė, elektroninių cigarečių pildyklė, taip pat rūkomasis žolinis gaminys.

Įmonei licencija turi būti išduota ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo visų teisingai ir visiškai užpildytų dokumentų, kurių reikia licencijai išduoti gavimo.

Fiziniams asmenims licencijos neišduodamos.

Licencijos išduodamos Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ar užsienio juridinių asmenų filialams.

Valstybės rinkliava už licenciją verstis didmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais išdavimą yra 1158 Eur.

Licencijos išduodamos neterminuotam laikui.

 Licencija, juridiniam asmeniui, turinčiam licenciją, gali būti patikslinta:

- kai į licenciją numatoma įrašyti naujų sandėlių, iš kurių bus vykdoma didmeninė prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais ir (ar) kuriuose šie gaminiai bus laikomi, adresai ir patalpų pažymėjimas plane;

- kai išbraukiami sandėlių, kuriuose buvo vykdoma didmeninė prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais ir (ar) kuriuose šie gaminiai buvo laikomi, adresai ir patalpų pažymėjimas plane;

- kai juridinis asmuo reorganizuojamas ir dėl to keičiasi licencijoje nurodyti duomenys.

Sprendimas dėl licencijos patikslinimo turi būti priimtas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų teisingai ir visiškai užpildytų dokumentų, kurių reikia licencijai patikslinti gavimo.

Informaciją apie išduotas ir patikslintas licencijas rasite Licencijų informacinėje sistemoje (www. licencijavimas.lt).

Pluoštinių kanapių gaminių gamybos veiklą, kurios metu susidaro pluoštinių kanapių tarpiniai produktai, kuriuose THC kiekis (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis)  viršija leidžiamą 0,2 procento ribą, turi teisę vykdyti tik Lietuvos Respublikoje įsteigti juridiniai asmenys ir užsienio valstybių juridinių asmenų ir kitų organizacijų padaliniai, įsteigti Lietuvoje, kurie atitinka nepriekaištingos reputacijos reikalavimus, turintys patalpas, kuriose bus vykdoma pluoštinių kanapių gaminių gamybos veikla ir tik gavę leidimą vykdyti pluoštinių kanapių gaminių gamybos, kurios metu susidaro pluoštinių kanapių tarpiniai produktai, kuriuose THC kiekis viršija leidžiamą 0,2 procento ribą, veiklą (toliau – leidimas).

- Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymas;

- Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. gruodžio 1 d. nutarimas Nr. 992 „Dėl Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo įgyvendinimo ir Pluoštinių kanapių gaminių gamybos veiklos taisyklių patvirtinimo“.

Pluoštinių kanapių gaminiai, tai galutiniam vartojimui skirtas iš pluoštinių kanapių produktų pagamintas maistas, pašarai, kosmetika ir kiti gaminiai su pluoštinių kanapių produktais.

Leidimas išduodamas neterminuotam laikotarpiui, tačiau Departamentas kiekvienais metais vertina, ar leidimo turėtojas užtikrina įstatyme nustatytus reikalavimus.

Pasikeitus leidime nurodytai informacijai (išskyrus leidimo turėtojo juridinio asmens kodą), leidimo turėtojas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo duomenų pasikeitimo dienos turi pateikti Departamentui motyvuotą prašymą dėl leidimo patikslinimo. 

Už leidimo vykdyti pluoštinių kanapių gaminių gamybos veiklą, išdavimą nustatyta valstybinė rinkliava – 149 Eur.

Pagal Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 17 str. 12 d., Jūsų įmonės turima licencija verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais leidžia alkoholinius gėrimus eksportuoti. Papildomų licencijų įsigyti nereikia.

Įmonei reikia įsigyti licenciją verstis didmenine prekyba alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos sidru, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 8,5 procento.

Įmonei, naudojančiai alkoholinius gėrimus kaip maisto produktų žaliavą, įsigyti licencijos nereikia.

Įmonei licencija turi būti išduota ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo visų teisingai ir visiškai užpildytų dokumentų, kurių reikia licencijai išduoti gavimo.

Licencijos išduodamos neterminuotam laikui.

Licencija gali būti papildyta, jeigu įmonė, turinti licenciją, pageidauja ją papildyti naujais sandėlių, kuriuose jos versis didmenine prekyba alkoholio produktais ir (ar) kuriuose šie produktai bus laikomi, adresais ir patalpų pažymėjimu plane.

Sprendimas dėl licencijos papildymo turi būti priimtas ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo visų teisingai ir visiškai užpildytų dokumentų, kurių reikia licencijai papildyti gavimo.

Įmonei, turinčiai licenciją, licencija gali būti patikslinta:

- kai prašoma iš licencijos išbraukti sandėlių, kuriuose buvo vykdoma didmeninė prekyba alkoholio produktais ir  kuriuose šie produktai buvo laikomi, adresus;

- kai savivaldybės taryba priima sprendimą dėl gatvės pavadinimo pakeitimo arba savivaldybės vykdomoji institucija ar jos pavedimu seniūnas savo iniciatyva ar esant pastato, patalpos, buto ar žemės sklypo savininko prašymui pakeičiamas pastato, patalpos, buto ar žemės sklypo numeris ir dėl to keičiasi sandėlio, iš kurio yra vykdoma didmeninė prekyba alkoholio produktais ir (ar) kuriame šie produktai yra laikomi, adresas ir duomenys tarp valstybės informacinių sistemų ir registrų automatiškai neatsinaujina;

- kai licencijos turėtojas reorganizuojamas ir dėl to keičiasi licencijoje nurodyti duomenys.

Sprendimas dėl licencijos patikslinimo turi būti priimtas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo visų teisingai ir visiškai užpildytų dokumentų, kurių reikia licencijai patikslinti gavimo.

Licencijos nereikia patikslinti:

- kai keičiasi licencijoje nurodyta įmonės buveinė, teisinė forma ar pavadinimas ir jų duomenys tarp valstybės informacinių sistemų ir registrų atsinaujina automatiškai, ir tai matyti prisijungus prie Licencijų informacinės sistemos (LIS);

- kai keičiamas licencijos turėtojo kodas (suteikiamas naujas kodas), - jeigu nesikeičia kiti licencijos turėtoją identifikuojantys duomenys ir jų duomenys tarp valstybės informacinių sistemų ir registrų atsinaujina automatiškai, ir tai matyti prisijungus prie Licencijų informacinės sistemos (LIS);

- kai teisės aktų nustatyta tvarka pakeičiamas sandėlio, iš kurio vykdoma didmeninė prekyba alkoholiniais gėrimais ir kuriame šie gėrimai laikomi, adresas ir tai matyti prisijungus prie Licencijų informacinės sistemos (LIS).

Informaciją apie išduotas, papildytas ir patikslintas licencijas galima rasti Licencijų informacinėje sistemoje šiuo elektroniniu adresu: www.licencijavimas.lt.

Negali. Licencijos verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais gali būti išduodamos tik Lietuvos Respublikoje įregistruotoms įmonėms ir užsienio juridinių asmenų, pagal užsienio valstybės įstatymus turinčių teisę verstis ūkine komercine veikla, filialams.

Įmonė turi įsigyti licenciją verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais.

Alkoholinių gėrimų didmeninės prekybos sandėlis* – atskirą įėjimą turinti nuo kitų patalpų konstrukcijomis atitverta patalpa arba Lietuvos Respublikoje esančio akcizais apmokestinamų prekių sandėlio patalpa, kurios Nekilnojamojo turto registre įregistruotos kaip sandėliai ir kuriose vykdoma alkoholinių gėrimų didmeninė prekyba.

*Sandėlio apibrėžimas nustatytas Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 2 str. 1¹ d.

Licencijos išduodamos:

- Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims;

- Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įsteigtiems užsienio juridinių asmenų filialams.

Importas – alkoholinių gėrimų įvežimas į Lietuvos Respubliką iš kitų valstybių, išskyrus Europos ekonominės erdvės valstybes ir Turkiją.

Įvežimas – alkoholinių gėrimų įvežimas į Lietuvos Respubliką iš Europos ekonominės erdvės valstybių ir Turkijos.

Valstybės rinkliava už licenciją verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išdavimą yra 1158 Eur.

Valstybės rinkliava už licenciją verstis didmenine prekyba alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos sidru, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 8,5 procento leidimo pirkti ir naudoti denatūruotą etilo alkoholį išdavimą yra 753 Eur.

Valstybės rinkliava už licencijos verstis didmenine prekyba alkoholio produktais, išskyrus alkoholinius gėrimus, išdavimą yra 289 Eur.

Valstybės rinkliava už licencijų papildymą ar patikslinimą yra 53 Eur.

Valstybės rinkliava mokama į pasirinktą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos (įmonės kodas 188659752) biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą. Įmokos kodas 5753.

Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 34¹ straipsnio 9 dalyje, nustatyta, kad licencijos verstis didmenine prekyba alkoholio produktais galiojimas gali būti sustabdytas, jeigu įmonė, turinti licenciją verstis didmenine prekyba alkoholio produktais, pateikia prašymą iš licencijos išbraukti didmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais sandėlį ir licencijoje nebelieka įrašytų sandėlių adresų.

Jeigu įmonė laikinai nevykdo licencijuojamos veiklos, gali pateikti Departamentui prašymą iš licencijos išbraukti didmeninės prekybos sandėlių adresus ir sustabdyti licencijos galiojimą.

Licencijos galiojimas sustabdomas laikotarpiui iki įmonė pateiks prašymą įrašyti į didmeninės prekybos licenciją naują didmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais sandėlį.

Nustatytos trys alkoholio produktų gamybos rūšys:

 • Alaus, alaus ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamybos licencija;
 • Alkoholio produktų, įskaitant alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų, gamybos licencija;
 • Alkoholio produktų, įskaitant alkoholinius gėrimus, gamybos licencija.

Fiziniams asmenims alkoholio produktų gamybos licencija neišduodama. Licencija išduodama Lietuvos Respublikoje  įsteigtiems juridiniams asmenims ir užsienio juridinių asmenų filialams.

Įmonė, norinti įsigyti alkoholio produktų gamybos licenciją, neprivalo turėti nuosavos  alkoholio produktų  kokybės tyrimo laboratorijos. Jei įmonė neturi nuosavos alkoholio produktų kokybės tyrimo laboratorijos, turi būti sudariusi sutartį su atestuota ar akredituota laboratorija, kuri atliks įmonės pagamintų alkoholio produktų tyrimus.

Įmonė, turinti alkoholio produktų gamybos licenciją, turi teisę verstis   didmenine prekyba savo pagamintais produktais.

Juridinis asmuo, kuris nėra registruotas Lietuvoje, alkoholio produktų gamybos licencijos įsigyti negali.

Informaciją apie alaus, alaus ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamybos licencijos išdavimą rasite Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento internetinėje svetainėje adresu: www.ntakd.lrv.lt→Paslaugos→Licencijų ir leidimų išdavimas→Alkoholio produktų gamybos licencijos→Paslauga L-08 Alaus, alaus ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamybos licencijos išdavimas

 

Informaciją apie alkoholio produktų, įskaitant alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų, gamybos licencijos išdavimą rasite Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento internetinėje svetainėje adresu: www.ntakd.lrv.lt→Paslaugos→Licencijų ir leidimų išdavimas→Alkoholio produktų gamybos licencijos→Paslauga L-09 Alkoholio produktų, įskaitant alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų, gamybos licencijos išdavimas

 

Informaciją apie alkoholio produktų, įskaitant alkoholinius gėrimus, gamybos licencijos išdavimą, rasite Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento internetinėje svetainėje adresu: www.ntakd.lrv.lt→Paslaugos→Licencijų ir leidimų išdavimas→Alkoholio produktų gamybos licencijos→Paslauga L-10 Alkoholio produktų, įskaitant alkoholinius gėrimus, gamybos licencijos išdavimas

Už alkoholio produktų gamybos licencijų išdavimą nustatyti šie valstybės rinkliavos dydžiai:

- alaus, alaus ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamybos licencijos išdavimas - 712 Eur;

- alkoholio produktų, įskaitant alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų, gamybos licencijos išdavimas – 1146 Eur;

- alkoholio produktų, įskaitant alkoholinius gėrimus, gamybos licencijos išdavimas – 1146 Eur.

     Valstybės rinkliava mokama į pasirinktą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos (įmonės kodas 188659752) biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą https://www.vmi.lt/evmi/saskaitos-ir-imoku-kodai). Įmokos kodas 5753.

Informaciją apie išduotas, papildytas ir patikslintas licencijas galima rasti Licencijų informacinėje sistemoje šiuo elektroniniu adresu: www.licencijavimas.lt.

Alkoholio produktų gamybos licencija įmonei nesuteikia teisės verstis mažmenine prekyba savo pagamintais alkoholiniais gėrimais. Jeigu įmonė nori prekiauti savo pagaminta produkcija mažmeninėje prekyboje, turi įsigyti licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais.

Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymas;

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 14 d. nutarimas Nr. 589 „Dėl nedenatūruoto ir denatūruoto etilo alkoholio pardavimo ir leidimų pirkti nedenatūruoto etilo alkoholio, leidimų pirkti ir (ar) naudoti denatūruotą etilo alkoholį išdavimo taisyklių patvirtinimo“;

Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 5 d. įsakymas Nr. 154 (Lietuvos Respublikos finansų ministro 2022 m. kovo 25 d. įsakymo Nr.  K-109 redakcija) „Dėl Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo įgyvendinimo”;

1993 m. lapkričio 22 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 3199/93 dėl visiško etilo alkoholio denatūravimo procedūrų tarpusavio pripažinimo atleidimo nuo akcizų tikslais.

Valstybės rinkliava už leidimo pirkti nedenatūruoto etilo alkoholio išdavimą yra 57 Eur.

Valstybės rinkliava už leidimo pirkti ir naudoti denatūruotą etilo alkoholį išdavimą yra 86 Eur.

Valstybės rinkliava už leidimo naudoti denatūruotą etilo alkoholį išdavimą yra 86 Eur.

 

Valstybės rinkliava mokama į pasirinktą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos (kodas 188659752) biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą. Įmokos kodas 5753.

1. Gamybos reikmėms (etilo alkoholis naudojamas kaip sudėtinė gaminamo produkto dalis).

2. Techninėms reikmėms (techninėms reikmėms gamybos proceso metu).

3. Mokslo ir tyrimo darbams (mokslo, švietimo, kultūros įstaigoms, įmonių laboratorijoms ir pan.).

Leidimas gali būti papildytas, jeigu ūkio subjektas, turintis leidimą:

– keičia patalpų, kuriose laikomas nedenatūruotas ar denatūruotas etilo alkoholis, adresus;

– pageidauja leidimą papildyti naujais patalpų, kuriose bus laikomas nedenatūruotas ar denatūruotas etilo alkoholis, adresais.

Leidimas išduodamas kalendoriniams metams. Jei leidimas išduodamas kalendoriniams metams jau prasidėjus – galioja nuo išdavimo dienos iki kalendorinių metų paskutinės dienos.

Leidimas gali būti patikslintas, jeigu ūkio subjektas, turintis leidimą:

– keičia leidime nurodytą leidžiamą pirkti ir (ar) naudoti nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio kiekį;

– pageidauja išbraukti patalpų, kuriose laikomas nedenatūruotas ar denatūruotas etilo alkoholis, adresus;

– kai keičiasi leidimo duomenys, tiesiogiai nepriklausantys nuo leidimą turinčio ūkio subjekto.

Ūkio subjektai, turintys galiojančius leidimus pirkti ir (ar) naudoti nedenatūruotą ar denatūruotą etilo alkoholį ar turintys etilo alkoholio, įsigyto pagal praėjusių metų leidimus, likučius, kalendoriniam mėnesiui pasibaigus, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 dienos, privalo pateikti Departamentui nustatytos formos produkto panaudojimo ataskaitą.

Nuo 2017-11-01 leidimai išduodami, patikslinami ir papildomi, naudojantis Licencijų informacine sistema LIS. Informaciją apie išduotus leidimus galima rasti LIS, adresu: www.licencijavimas.lt

Valstybės rinkliava yra:

- už leidimo pirkti nedenatūruoto etilo alkoholio papildymą, patikslinimą                     – 14 Eur;

- už leidimo pirkti ir naudoti denatūruotą etilo alkoholį papildymą, patikslinimą          – 18 Eur;

- už leidimo naudoti denatūruotą etilo alkoholį papildymą, patikslinimą                       – 18 Eur.

 

Valstybės rinkliava mokama į pasirinktą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos (kodas 188659752) biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą. Įmokos kodas 5753.

Norint gauti leidimą, pateikiami šie dokumentai:

1. Nustatytos formos paraiška (prašymas);

2. Numatomos gaminti produkcijos techniniai dokumentai (jeigu nedenatūruotas ar denatūruotas etilo alkoholis bus naudojami gamybos reikmėms; nuostata netaikoma ūkio subjektams, perkantiems nedenatūruotą etilo alkoholį konditerijos gaminiams gaminti);

3. Patvirtinimas, kad galutiniame produkte nebus etilo alkoholio (jeigu nedenatūruotas etilo alkoholis bus naudojamas medicinos priemonės gamybai);

4. Skaičiavimai, pagrindžiantys paraiškoje nurodytą nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio kiekį;

5. Ūkio subjekto vadovo įsakymas (potvarkis), kuriame nustatyta nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio gavimo, laikymo, apskaitos ir naudojimo ūkio subjekte tvarka.

Leidimai išduodami:

- Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims;

- Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įsteigtiems užsienio juridinių asmenų filialams;

- Europos juridiniams asmenims ir jų filialams.

Veiklos su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) vietos registracijos pažymėjimas suteikia teisę vykdyti veiklą su antros ir (arba) trečios kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais). Šie pažymėjimai gali būti išduoti fiziniams asmenims ir juridiniams asmenims, atitinkantiems nustatytus teisės aktuose reikalavimus.

Veiklos vietos registracijos pažymėjimas tikslinamas jeigu pasikeičia pažymėjimo turėtojo rekvizitai (pavadinimas, registracijos adresas, telefonas).

Jeigu subjektas:

ketina vykdyti veiklą, susijusią su  pažymėjime nenurodytais antros ir arba trečios kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais);

ketina vykdyti naują veiklą ar operaciją, susijusią su antros ir (arba) trečios kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais);

ketina keisti antros kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) naudojimo tikslą ir (arba) veiklos vietos adresą

tai pažymėjimo savininkas turi pateikti prašymą naujam veiklos su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) vietos registracijos pažymėjimui gauti.

Informaciją apie veiklos su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) vietos registracijos pažymėjimo išdavimą galite rasti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento internetinėje svetainėje adresu: https://ntakd.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/licencijavimas/licenciju-ir-leidimu-isdavimas/prekursoriu-licencijos-leidimai-ir-pazymejimai/l-20-veiklos-su-narkotiniu-ir-psichotropiniu-medziagu-pirmtakais-prekursoriais-vietos-registracijos-pazymejimo-isdavimas/ (Paslauga L-20).

Specialioji veiklos su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) licencija išduodamavaistinėms, veterinarijos vaistinėms, policijos ir Lietuvos Respublikos muitinės įstaigoms, veiklos su pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) kontrolę vykdančių valstybės institucijų įgaliotoms laboratorijoms ir (arba) Lietuvos kariuomenei išduodamas dokumentas, kuriuo subjektams suteikiama teisė, atliekant valstybės nustatytas funkcijas, susijusias su šiomis medžiagomis, nurodytu adresu ir nurodytu tikslu vykdyti veiklą, susijusią su į oficialų sąrašą įtrauktų medžiagų pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais).

Veiklos su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) licencija suteikia teisę vykdyti veiklą su pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais). Šios licencijos gali būti išduodamos fiziniams asmenims ir juridiniams asmenims, atitinkantiems nustatytus teisės aktuose reikalavimus.

Licencija tikslinama jeigu pasikeičia licencijos turėtojo rekvizitai (pavadinimas, registracijos adresas, telefonas).

Jeigu subjektas:

ketina vykdyti veiklą, susijusią su  licencijoje nenurodytais pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais);

ketina vykdyti naują veiklą ar operaciją, susijusią su pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais);

ketina keisti pirmos kategorijos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) naudojimo tikslą ir (arba) veiklos vietos adresą

tai licencijos savininkas turi pateikti prašymą naujai licencijai gauti.

 

Valstybės rinkliava už veiklos su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) licencijos ir Specialiosios veiklos su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) licencijos išdavimą – 124 Eur , licencijų patikslinimą – 34 Eur.

Valstybės rinkliava už Veiklos su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) vietos registracijos pažymėjimo išdavimą – 115 Eur , pažymėjimo patikslinimas – 26 Eur.

Valstybės rinkliava mokama į pasirinktą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos (įmonės kodas 188659752) biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą https://www.vmi.lt/evmi/saskaitos-ir-imoku-kodai). Įmokos kodas 5753.

Informaciją apie išduotus ir patikslintus leidimus rasite Licencijų informacinėje sistemoje (www. licencijavimas.lt).

Leidimai išduodami Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ir užsienio valstybių juridinių asmenų ir kitų organizacijų filialams, įsteigtiems Lietuvoje.

Juridiniam asmeniui, turinčiam leidimą, leidimas gali būti patikslintas:

 • kai keičiamas veiklos vietos adresas (-ai);
 • kai keičiama veiklos rūšis (-ys);
 • kai keičiamas (-i) į narkotinių ir psichotropinių medžiagų IV sąrašą įrašytos (-ų) medžiagos (-ų), su kuria (-iomis) bus vykdoma veikla, pavadinimas (-ai).

Leidimai išduodami neterminuotam laikui.

Valstybės rinkliava už leidimo verstis veikla su į narkotinių ir psichotropinių medžiagų IV sąrašą įrašytomis medžiagomis išdavimą yra 226 Eur.

Juridiniams asmeniui  leidimas turi būti išduotas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo paraiškos ir visų dokumentų, kurių reikia leidimui išduoti, gavimo Departamente dienos.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento interneto svetainėje https://ntakd.lrv.lt skyriuje „Paslaugos“ → „Licencijų ir leidimų išdavimas“ → „Leidimas verstis veikla su į narkotinių ir psichotropinių medžiagų IV sąrašą įrašytomis medžiagomis“.

Mažmeninė prekyba į IV sąrašą įrašytomis medžiagomis, kurios naudojamos su farmacijos produktais nesusijusios pramonės tikslams, yra draudžiama.

Į narkotinių ir psichotropinių medžiagų IV sąrašą įrašytų medžiagų sąrašas yra patvirtintas Lietuvos  Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 5 „Dėl Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų patvirtinimo“, kurį galite rasti adresu:

https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.7B3B40DCD13A/asr
 

Į narkotinių ir psichotropinių medžiagų IV sąrašą įrašytas medžiagas gaminti, perdirbti, įsigyti, tiekti, naudoti, laikyti, importuoti, eksportuoti, verstis jų didmenine prekyba turi teisę juridiniai asmenys, turintys Narkotinių ir psichotropinių medžiagų įstatymo nustatyta tvarka išduotą leidimą verstis veikla su į IV sąrašą įrašytomis medžiagomis.

Sprendimas dėl leidimo patikslinimo priimamas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo paraiškos ir visų dokumentų, kurių reikia leidimui patikslinti, gavimo Departamentui dienos.

Specialusis leidimas suteikia teisę:

vykdyti tik  specialiajame leidime nurodytą mokslinį tyrimą;

naudoti tik specialiajame leidime nurodytas į I, II ir (ar) III sąrašus įtrauktas pradines ir tiriamąsias medžiagas ir nurodytus jų kiekius;

laikyti į I, II ir (ar) III sąrašus įtrauktas medžiagas tik toje veiklos vietoje esančioje laikymo patalpoje, kuri nurodyta specialiajame leidime;

mokslinio tyrimo veiklą vykdyti tik specialiajame leidime nurodytu veiklos vietos adresu ir tik tose veiklos vietos patalpose, kurios nurodytos kartu su prašymu išduoti specialųjį leidimą pateiktuose dokumentuose;

specialiajame leidime nurodytas į I, II ir (ar) III sąrašus įtrauktas tiriamąsias medžiagas gabenti valstybės viduje ir eksportuoti Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo 217 straipsnio 6 dalyje nurodytais tikslais.

Specialusis leidimas išduodamas Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims ir kitose valstybėse įsteigtų juridinių asmenų ir kitų organizacijų Lietuvos Respublikoje įsteigtiems filialams kurie atitinka nepriekaištingos reputacijos reikalavimus.

Specialusis leidimas išduodamas mokslinio tyrimo vykdymo laikotarpiui, bet ne ilgesniam kaip penkeri metai. Pakeitus specialųjį leidimą, specialiojo leidimo galiojimo terminas nepratęsiamas.

Jeigu tą patį mokslinį tyrimą numato vykdyti daugiau negu vienas juridinis asmuo, kiekvienas juridinis asmuo turi gauti specialųjį leidimą, kad būtų galima pradėti ir vykdyti mokslinį tyrimą.

Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymas.

Specialiųjų leidimų naudoti I, II ir (ar) III sąrašų narkotines, psichotropines medžiagas moksliniams tyrimams išdavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos 1995 m. gruodžio 28 d. nutarimu Nr. 1630 „Dėl Veiklos, susijusios su vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra I sąrašo medžiagų, ir II, III sąrašų narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, licencijavimo taisyklių ir Specialiųjų leidimų naudoti I, II ir (ar) III sąrašų narkotines, psichotropines medžiagas moksliniams tyrimams išdavimo taisyklių patvirtinimo“.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 6 d. įsakymas Nr. 5 „Dėl Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų patvirtinimo“.

Moksliniuose tyrimuose naudojamų narkotinių, psichotropinių medžiagų laikymo, apyvartos apskaitos ir ataskaitų teikimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1997 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 705 „Dėl narkotinių, psichotropinių medžiagų laikymo ir apskaitos valstybinę kontrolę vykdančiose institucijose taisyklių ir Moksliniuose tyrimuose naudojamų narkotinių, psichotropinių medžiagų laikymo, apyvartos apskaitos ir ataskaitų teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Valstybės rinkliava už specialiojo leidimo išdavimą – 362 Eur.