Stebėsena ir analizė

Atsižvelgiant į 2023 m. birželio 27 d. EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTĄ (ES) 2023/132 dėl Europos Sąjungos narkotikų agentūros (EUDA), kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1920/2006, bei Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 701 straipsnį, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas vykdo Europos narkotikų ir narkomanijos informacinio tinklo "Reitox" funkcijas, t. y. padeda Europos Sąjungos narkotikų agentūrai vykdyti užduotį rinkti ir pranešti nuoseklią bei standartizuotą informaciją apie narkotikų reiškinį.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, kaip ir visų valstybių narių kontaktiniai centrai, koordinuoja su narkotikais susijusių duomenų rinkimo ir stebėsenos veiklą, renka nacionalinius duomenis narkotikų vartojimo ir su jų vartojimu susijusiais sutrikimais ir priklausomybėmis, prevencija, gydymu, priežiūra, rizikos ir žalos mažinimu, reabilitacija, socialine reintegracija, išgijimu, narkotikų rinkomis ir pasiūla, taip pat kitais atitinkamais su narkotikais susijusiais klausimais bei pasekmėmis. 

Taip pat, padeda plėtoti naujus epidemiologinių duomenų šaltinius, siekiant padėti laiku pateikti ataskaitas apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tendencijas, ad hoc pagrindu ir tikslingai padeda rinkti duomenis, susijusius su naujomis grėsmėmis sveikatai ir saugumui, Europos Sąjungos narkotikų agentūrai teikia informaciją apie naujas esamų psichoaktyviųjų medžiagų arba psichoaktyviųjų medžiagų naujų derinių vartojimo tendencijas ir su tuo susijusius iššūkius, keliančius galimą riziką sveikatai, prisideda prie keitimosi informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas.

Europos Sąjungos narkotikų agentūros dėka Lietuvoje įgyvendinami šie inovatyvūs tyrimai:

  • Europos miestų nuotekų tyrimas (angl. Wastewater analysis)

Per pastarąjį dešimtmetį nuotekų analizė tapo svarbia nelegalių narkotikų paplitimo stebėjimo Europoje priemone. Pateikiant beveik realiu laiku gautus duomenis apie vartojimo modelius, lyginant rezultatus tiek tarptautiniu mastu, tiek laikui bėgant, šis inovatyvus stebėsenos metodas gali suteikti vertingą narkotikų vartojimo apžvalgą ir informaciją apie kylančius vartojimo pokyčius. Europoje šį tyrimą vykdo Europos Sąjungos narkotikų agentūra (EUDA) kartu su Europos vandens nuotekų tyrimų grupe (angl. The Sewage Analysis Core Group Europe – SCORE). Lietuvoje už nuotekų tyrimo atlikimą atsakingas yra Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD). Šis tyrimas yra vykdomas bendradarbiaujant su UAB „Vilniaus vandenys“, UAB „Kauno vandenys“ ir AB  „Klaipėdos vanduo “ bei Belgijos laboratorija.

Europos miestų nuotekų tyrimas buvo pradėtas 2011 m., tuo metu jame dalyvavo 19 miestų iš 10 šalių. 2017 m. prie šio projekto prisijungė Vilnius, o 2018 m. – Kaunas ir Klaipėda. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kiekvienais metais stebi besikeičiančius nuotekų tyrimo rezultatus didžiausiuose Lietuvos miestuose, įvertina pokyčių tendencijas bei palygina jas su Europos šalių nuotekų tyrimų rezultatais. Tai leidžia pastebėti aktualiausius narkotinių medžiagų vartojimo įpročius bei parinkti tinkamas žalos mažinimo programas.

Nuotekų mėginiai Lietuvoje reprezentuoja beveik 1 milijono gyventojų populiaciją, gyvenančią Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose, ir kurie naudojasi centralizuotu vandentiekiu. Sudėtiniai paros mėginiai renkami visą savaitę, pavasarį, vienu metu trijuose didžiausiuose Lietuvos miestuose. Laboratorijoje, nustatant konkrečių medžiagų  metabolitus, galima išsiaiškinti kokios medžiagos buvo vartojamos. Nuotekų tyrimo metu nustatomi šių narkotinių medžiagų metabolitai: kokaino, metamfetamino, amfetamino, MDMA (ekstazio), kanapių ir ketamino. Nustatyti naujas psichoaktyviąsias medžiagas kol kas galimybių nėra. 

  • Europos internetinis narkotikų tyrimas

Paskutinis Europos internetinis narkotikų tyrimas buvo atliktas 2021 m. 30 Europos šalių, tarp jų ir Lietuvoje. Tyrimas leidžia geriau suprasti narkotikų vartojimo įpročius skirtingose Europos šalyse ir prisideda prie Europos narkotikų politikos kūrimo. Tyrimą koordinuoja ir rezultatus apibendrina Europos Sąjungos narkotikų agentūra (EUDA). Apklausa skirta 18 metų ir vyresniems asmenims, vartojusiems bent vieną narkotinę ar psichotropinę medžiagų nors kartą per paskutinius 12 mėnesių. Tyrimu taip pat siekiama įvertinti naujų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo patirtis bei daug diskusijų įvairiose šalyse keliančių CBD ir mažos koncentracijos THC produktų vartojimo tikslus ir paplitimą.

Šis tyrimas pasiteisino kaip greitas, pigus ir efektyvus metodas pasiekti tikslinę auditoriją bei greitai gauti naujus duomenis, o tai adeda pastebėti kylančias tendencijas ir naujas grėsmes. Unifikuotas tyrimo klausimynas leidžia palyginti tyrimo rezultatus tarp valstybių. Klausimynas sudarytas iš modulių: socialinė demografinė informacija, narkotikų vartojimo įpročiai, gydymo prieinamumas, narkotikų prieinamumas (narkotikų kainos, įsigyjamas kiekis, būdai). Tyrimo išvados papildo turimas žinias apie narkotikų vartojimo įpročius Europoje bei neseniai pradėtą rinkti informaciją apie vartojamų narkotikų kiekius. Šie svarbūs duomenys patobulino rinkos dydžio įvertinimus Europos ir  nacionaliniu lygiu.

  • Medžiagų likučių panaudotuose švirkštuose tyrimas (ESCAPE)

Šį projektą 2010 m. pradėjo Prancūzijos žalos mažinimo asociacija. 2016 m. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (dabartinė Europos Sąjungos narkotikų agentūra) priėmė sprendimą remti šį tyrimą keliuose miestuose. 2017 m. pirmą kartą Europoje, 6 miestuose, 24 vietose  (Paryžius, Amsterdamas, Glasgou, Helsinkis, Budapeštas, Lauzanė) atliktas tyrimas, paremtas medžiagų likučių panaudotuose švirkštuose analizės būdu. 2019 m. prie šio projekto prisijungė Vilnius, o 2023 m. - Klaipėda.

Šiuo projekto metu vykdomi cheminių medžiagų likučių švirkštuose, kuriuos po panaudojimo atneša į žemo slenksčio kabinetus švirkščiamųjų narkotikų vartotojai. Švirkštai renkami vieną mėnesį rudenį iš trijų (Vilniuje) ir dviejų (Klaipėdoje) žemo slenksčio kabinetų mobilių arba stacionarių švirkštų surinkimo vietų. Į specialius konteinerius surinkti švirkštai siunčiami į Lietuvos laboratoriją ištyrimui. Laboratorija turi atitikti šio projekto techninėje specifikacijoje keliamus reikalavimus: turėti skysčių arba dujų chromatografą junginių atskyrimui ir masės spektromentrą – nustatymui ir identifikavimui. Analizės metu nustatomos visos identifikuojamos narkotinės medžiagos (kokainas, heroinas, fentaniliai, naujos psichoaktyviosios medžiagos ir kt.).

Šis tyrimas yra veiksmingas įrankis įvertinti narkotikų vartojimą tam tikroje grupėje; atliekant pakartotinius tyrimus galima stebėti vartojimo pokyčių tendenciją; vykdyti naujų ar itin žalingų medžiagų vartojimo atsiradimo stebėseną; nagrinėti vieno miesto skirtingų teritorijų ar kelių miestų narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimo tendencijas; palyginti rezultatus tarptautiniu mastu. Taip pat, tyrimo informacija pasitarnauja kaip papildomas informacijos šaltinis vertinant perdozavimus, policijos duomenis, miestų nuotekų tyrimus.

 

 

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Stebėsenos ir analizės skyriaus patarėja Brigita Rašimaitė

Tel. +370 659 05 614, el. paštas [email protected] 

Atnaujinimo data: 2025-01-03