BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Vienoje vyksta Jungtinių Tautų Narkotinių medžiagų 64-oji sesija

Data

2021 04 12

Įvertinimas
0
0412.png

Vienoje prasidėjo Jungtinių Tautų Narkotinių medžiagų komisijos 64-oji sesija, kuri truks balandžio 12–16 dienomis. „Narkotinių medžiagų komisijos sesijos yra laikomos svarbiausiu pasauliniu narkotikų politikos forumu, kuriame pasaulio šalių, nevyriausybinių organizacijų, tarpvyriausybinių organizacijų atstovai susirenka diskutuoti apie iššūkius, su kuriais susiduriama, ir sprendimus, kurie turi būti priimti, siekiant mažinti narkotikų pasiūlą ir paklausą“ – kalbėjo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius Renaldas Čiužas. „Todėl itin džiugu, kad kiekvienais metais atstovauti Lietuvai Departamentas sutelkia narkotikų politikos srityje veikiančių institucijų atstovus. Visapusiškas atstovavimas, kad ir nuotolinis, ir šalies matomumas yra itin aktualūs tarptautiniame kontekste, o ypač dabar, kai vyksta Departamento praeitais metais inicijuota ir koordinuojama Lietuvos kandidatavimo į Narkotinių medžiagų komisijos narius kampanija“.

Sesijos atidarymo proga Narkotinių medžiagų komisija priėmė pareiškimą dėl koronaviruso ligos (COVID-19) pandemijos poveikio valstybių narių bendrųjų įsipareigojimų spręsti visus pasaulio narkotikų problemos aspektus įgyvendinimui. Generalinių debatų metu tarptautinių organizacijų vadovai ir deleguoti šalių atstovai savo kalbose akcentavo žmogaus teisių ir į žmogaus sveikatą orientuotos politikos svarbą subalansuotos narkotikų politikos kontekste, o ypač visuotinės pandemijos akivaizdoje, kai nei vienas, susidūręs su narkotikų vartojimu susijusiomis problemomis, neliktų nuošalyje.

Lietuvą atstovaujančios delegacijos vadovas, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys akcentavo Lietuvos pasiryžimą atvirai ir pagarbiai dirbti kartu su visomis suinteresuotais pusėmis, kad būtų užtikrintas geresnis ir orus gyvenimas visiems.

Šiemet sukanka penkeri metai, kai šalys Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos specialiojoje sesijoje, skirtoje narkotikų klausimams, (UNGASS) 2016 metais vieningai priėmė baigiamąjį dokumentą „Bendras pareiškimas dėl efektyvaus pasaulio narkotikų problemos sprendimo“ (ang. Our joint commintment to effectively addressing and countering the world drug problem), kuris yra laikomas svarbiausiu pasaulio narkotikų politikos principus apibrėžiančiu dokumentu. Po 2016 m. UNGASS vis labiau sutariama, kad narkotikų politika turi būti dar labiau subalansuota ir visapusiška bei įrodymais pagrįsta, pabrėžiant visuomenės sveikatą ir žmogaus teises, o tai atitinka pirminį tarptautinių narkotikų kontrolės konvencijų tikslą – skatinti „žmonijos sveikatą ir gerovę“.

Šiame kontekste Sveikatos apsaugos ministras pristatė Lietuvos veiksmus, siekiant įgyvendinti UNGASS susitarimus ir formuojant visapusišką bei horizontalią psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo politiką nacionaliniame strateginiame dokumente – Valstybinėje narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metų programoje. Buvo pabrėžtas įrodymais pagrįstos prevencijos plėtojimas, ankstyvosios intervencijos programos taikymas nacionaliniu mastu, naloksono programos įgyvendinimas, kuris leido sumažinti mirčių nuo perdozavimo skaičių, sukurti proaktyvūs narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) stebėsenos įrankiai, priimti sprendimai dėl greito reagavimo į naujų psichoaktyviųjų medžiagų keliamas grėsmes.  Savo kalboje Sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, kad Lietuva remia mirties bausmės panaikinimą. Taip pat ministras pakvietė paremti Lietuvos kandidatavimą į Narkotinių medžiagų komisijos narius 2022-2025 m. kadencijai artėjančiuose 2021 m. balandžio 20 d. rinkimuose.

Narkotinių medžiagų komisijos 64-osios sesijos metu bus aptariami narkotikų pasiūlos ir paklausos mažinimo politikos, tarptautinio bendradarbiavimo stiprinimo klausimai, tvirtinamos rezoliucijos, vertinama jau patvirtintų rezoliucijų ir tarptautinių susitarimų įgyvendinimo pažanga, balsuojama dėl naujų medžiagų įtraukimo į tarptautinių konvencijų kontroliuojamų medžiagų sąrašus.

R.Čiužas atkreipė dėmesį, kad Departamento iniciatyva sesijos metu balandžio 13 d. Lietuva kartu su Pompidou grupe, Japonija ir Norvegija organizuoja nuotolinį pakraštinį renginį „Prevencija kiekvieno kišenėje: atrask galimybes interneto erdvėje“ (angl. Prevention in everyone‘s pocket: discover possibilities online), kurio metu bus pristatytos Lietuvoje bei kitose šalyse vystomos ir įgyvendinamos internetinės prevencijos priemonės. Taip pat Lietuva remia Belgijos pakraštinį renginį „Kontroliuojamų vaistų prieinamumas COVID-19 pandemijos metu: pacientų poreikių užtikrinimas visame pasaulyje“ (angl. Access to Controlled Medicines During COVID-19: meeting the needs of patients around the world).

Maloniai kviečiame dalyvauti Lietuvos organizuojamame renginyje 2021 m. balandžio 13 d. 14.10-15.00 val. paspaudus šią nuorodą