BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Tarptautinėje konferencijoje – su narkotikais susijusios žalos mažinimo situacijos apžvalga bei užsienio šalių patirtys

Data

2021 12 06

Įvertinimas
1
BeFunky-collage (3).jpg

2021 m. gruodžio 1 d. nuotoliniu būdu vyko tarptautinė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) bei Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) organizuojama konferencija – „Su narkotikais susijusios žalos mažinimas: kur link einame?“. Renginyje pranešimus skaitė ir ekspertinėmis žiniomis dalinosi ENNSC, skirtingų Europos šalių, tarp jų ir Lietuvos, atstovai.

Žalos mažinimas yra svarbi grandis, jungianti švirkščiamųjų narkotikų vartotojus su sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų įstaigomis, mažinanti rizikingą elgseną, susijusią su narkotikų vartojimu, infekcinių ligų plitimą, perdozavimo atvejų skaičių. Žalos mažinimo paslaugos padeda kurti palankias sąlygas narkotikus vartojantiems asmenims įgyvendinti teisę į sveikatą ir sumažinti sveikatos, socialines ir ekonomines narkotikų vartojimo pasekmes vartotojams, bendruomenėms ir visuomenei.

Su narkotikais susijusios žalos mažinimo situaciją Europoje bei ateities perspektyvas konferencijoje pristatė ENNSC Visuomenės sveikatos skyriaus vedėja dr. Jane Mounteney, o žalos mažinimo pasiekimus ir šiuo metu kylančius iššūkius Lietuvoje apžvelgė Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicijos „Galiu gyventi“ administracijos direktorė Jurgita Poškevičiūtė.

Atsižvelgiant į tai, kad žalos mažinimas apima įvairias sritis, antroji konferencijos dalis buvo suskirstyta į tris sesijas:

  1. „Žalos mažinimo priemonės laisvės atėmimo vietų įstaigose“, kurioje pristatytos žalos mažinimo intervencijos, taikomos Europos laisvės atėmimo vietose, jų taikymo iššūkiai ir galimybės Lietuvos laisvės atėmimo vietose, taip pat pristatyta Liuksemburgo kalėjimo patirtis įgyvendinant adatų ir švirkštų keitimo programą;
  2. „Alternatyvos sankcijoms ir alternatyviosios sankcijos“, kurios metu kalbėta apie bausmes už disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis bei jų alternatyvas, patirtimis dalinosi Estijos Priklausomybės nuo narkotikų ir infekcinių ligų prevencijos centro vadovė;
  3. „Geroji praktika“, kurioje apžvelgti saugaus narkotikų vartojimo kambarių valdymo iššūkiai, narkotikų sudėties tikrinimo paslaugos, kaip žalos mažinimo priemonės, teikimas, gerosios praktikos pavyzdžiais dalinosi Lenkijos Nacionalinio narkotikų prevencijos biuro atstovas.

Konferencija subūrė ne tik visuomenės sveikatos srities specialistus, bet ir politikos formuotojus, bausmių vykdymo sektoriaus darbuotojus, nevyriausybinių organizacijų atstovus. Iš viso renginyje dalyvavo virš 150 klausytojų.

„Bendradarbiavimas, dalinimasis gerąja patirtimi padeda rasti geriausius sprendimus su narkotikais susijusioms problemoms spręsti. Tikiuosi, kad šios konferencijos metu buvo ne tik įgyta žinių, bet ir pasisemta motyvacijos veikti“ – sako NTAKD Stebėsenos ir analizės skyriaus vedėja, koordinuojanti „Reitox“ nacionalinio centro Lietuvoje veiklą, Evelina Pridotkienė.

Konferencijos įrašus galite rasti čia:

Plenarinė sesija

1 sesija „Žalos mažinimo priemonės laisvės atėmimo vietų įstaigose“

2 sesija „Alternatyvos sankcijoms ir alternatyviosios sankcijos“

3 sesija „Geroji praktika“