BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pristatytos neapskaitytų tabako gaminių problemos vertinimo galimybės

Data

2021 03 26

Įvertinimas
0
cigarette-box-1313470.jpg

Kovo 25 d. Departamento iniciatyva Vyriausybės kanceliarijoje vykusio tarpinstitucinio pasitarimo metu buvo pristatytas Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų institutas nuo 2018 m. vykdė Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo finansuotą projektą „Neapskaitytų tabako gaminių vartojimo tendencijos Lietuvoje“.

Šis tyrimas – pirmasis Lietuvoje nacionalinis neapskaityto tabako gaminių vartojimo vertinimas, nefinansuotas tabako gamintojų.

Kas dešimtas rūkantysis Lietuvoje rūko nelegalias cigaretes, o kas ketvirtas nemato tame nieko blogo. Nelegalius tabako gaminius nuolatos perka vyresni nei 45 metų gyventojai, o daugiausiai nelegalių cigarečių surūko vyresnio amžiaus vyrai, pastebi LSMU mokslininkai.

Tyrėjai nustatė, kad per 2019 metus 10,7 proc. iš viso surūkytų cigarečių buvo nelegalios. Paskutinio įsigyto cigarečių pakelio apžiūros duomenimis, 9,7 proc. cigarečių pakelių buvo nelegalūs.

Nelegalius tabako gaminius nurodė nuolatos pirkę 45 metų ir vyresni, žemesnį išsilavinimą turintys, gaunantys mažesnes pajamas miestų ir kaimų gyventojai. Daugiau nelegalių cigarečių surūkė taip pat vyrai ir vyresnio amžiaus, mažiau išsilavinę, gaunantys mažesnes pajamas intensyviau rūkantys miestų ir kaimų gyventojai.

38,5 proc. apklaustų rūkančiųjų nelegalių tabako gaminių įsigijimą ir vartojimą vertino neigiamai, tačiau teigė suprantą, kodėl žmonės taip elgiasi.

Dominuoja baltarusiškos cigaretės

Kitu metodu – renkant tuščius cigarečių pakelius, nustatyta, kad net 31,5 proc. rastų pakelių buvo neapskaityti ir skirti ne Lietuvos rinkai. Daugiausiai jų rasta Panevėžio ir Vilniaus apskrityse, mažiausiai – Tauragės, Telšių ir Klaipėdos apskrityse. Daugiau neapskaitytų pakelių rasta Lietuvos pasienio savivaldybėse. Didžioji dalis (81,8 proc.) pakelių priklausė Gardino tabako fabrike Neman gaminamiems Premier, Minsk, Fest ir NZ prekės ženklams.

Tyrimas atliktas 2019 metų rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais, jo metu mokslininkai apklausė virš tūkstančio rūkančių asmenų. Apklausos metu respondentų buvo prašyta parodyti paskutinį įsigytą cigarečių pakelį ar bent jau jį apibūdinti.

Mokslininkai taikė du tyrimo metodus – pakelių apžiūrą apklausiant rūkančiuosius ir tuščių cigarečių pakelių tyrimą. Iš viso ištirta arti 6 tūkst. pakelių, kurie surinkti 30-yje Lietuvos miestų ir 35-iuose miesteliuose.

Tuščių cigarečių pakelių tyrimo duomenis mokslininkai toliau analizuoja bendradarbiaudami su užsienio šalių ekspertais. Bandoma įvertinti turistų, apsipirkimo neapmuitintų prekių parduotuvėse, apsipirkimo kitose šalyse, kur tabako gaminiai pigesni, galimą įtaką tyrimo rezultatams. 

Ateities planai

Departamento nuomone, tokių nepriklausomų neapskaityto tabako gaminių vartojimo vertinimo tyrimų atlikimas turi būti periodiškas, pvz., kas 3 metus, užtikrinant tam reikalingą finansavimą. Be to, atsižvelgiant į pristatyto tyrimo rezultatus, siūloma įgyvendinti socialinę informacinę kampaniją, skirtą gyventojų požiūrio į nelegalių tabako gaminių įsigijimą pakeisti, taip pat taikyti efektyvias prevencines priemones, nukreiptas į visų tabako gaminių vartojimo mažinimą.

Susipažinti su atliktu tyrimu ir papildoma informacija galite čia.