BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pristatyta Nacionalinės darbotvarkės vizija

Data

2021 06 22

Įvertinimas
1
getFile.jpg

Šiandien (birželio 22 d.) vykusioje spaudos konferencijoje „Pasaulinė kampanija „Palaikyti. Negalima bausti“. Priklausomybės prevencijos ir gydymo paslaugų plėtra Lietuvoje“, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius dr. Renaldas Čiužas pristatė rengiamą Nacionalinės darbotvarkės, skirtos narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos klausimams iki 2035 metų, viziją. 

Pasak dr. R. Čiužo, nacionalinė darbotvarkė integruotai apima su visų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu susijusias problemas ir jų sprendimo galimybes. Matomi tokie klausimai, kaip psichoaktyvių medžiagų politikos tęstinumo klausimas, taip pat pakaitinio gydymo aprėpties, trumpalaikės socialinės globos prieinamumo, socialinės reintegracijos klausimai.

Nacionalinėje darbotvarkėje numatyta, kad psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas, pirmiausia, turi būti vertinamas kaip žmogaus fizinės, psichinės sveikatos ir socialinės gerovės užtikrinimo problema.

„Siekiama priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų asmenims užtikrinti prieinamą, kokybišką, asmens individualius poreikius tenkinančią, ekonomiškai tvarią ir mokslo įrodymais pagrįstą priklausomybių ligų gydymo reabilitacijos ir reintegracijos paslaugų sistemą, kuri leidžia veiksmingai mažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, mažinti pagalbą gaunančių asmenų stigmatizavimą, sumažinti šių medžiagų vartojimo keliamą žalą asmeniui ir visuomenei“, – sakė dr. Renaldas Čiužas.

Pasak konferencijos organizatorės, Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės Morganos Danielės, daugelis pasaulio valstybių jau suprato, kad praėjusiame amžiuje buvęs populiarus vadinamasis karas prieš narkotikus paprasčiausiai neveikia. Užuot taikius baudžiamąją teisę, reikia kurti į gydymą ir žalos mažinimą orientuotą politiką.

„Narkotikų politikai reikia esminių pokyčių“, – teigia M. Danielė. „Ji turi būti orientuota į asmens sveikatą ir jo gerovę, o žalos mažinimo programos turi pasiekti kuo daugiau žmonių. Šios mokslu paremtos priemonės turi būti mūsų sistemos pagrindas.“

Konferencija „Pasaulinė kampanija „Palaikyti. Negalima bausti“. Priklausomybės prevencijos ir gydymo paslaugų plėtra Lietuvoje“ skirta paminėti kasmet birželio 26 d. Pasaulyje vykdomą kampaniją „Palaikyti. Negalima bausti“ (angl. Support. Don’t Punish), kuri remia į visuomenės sveikatą ir žmogaus teises nukreiptą narkotikų ir žalos mažinimo politiką.

Konferencijoje dalyvavo: Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos (PPK) pirmininkė Morgana Danielė, PPK nariai Linas Slušnys ir Jonas Varkalys, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius dr. Renaldas Čiužas, sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė, priklausomybę besigydantis Marius Aleksiukas.

Konferencijos įrašas: https://bit.ly/3gNWI1D.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.