BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Policijos pareigūnų sauga – svarbus sveikatos aspektas vykdant narkotikų kontrolę

Data

2021 03 10

Įvertinimas
0
RR.jpg

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas 2021 m. kovo 9 d. organizavo kompetencijų tobulinimo nuotolinius mokymus policijos pareigūnams. Mokymai buvo organizuoti atsižvelgiant į narkotinių ir psichotropinių medžiagų bei jų pirmtakų (prekursorių) reglamentavimo pasikeitimą, naujų psichoaktyviųjų medžiagų nuolat kintančias tendencijas bei keliamas grėsmes ne tik visuomenės sveikatai, bet ir savo kasdieniniame darbe su jomis susiduriantiems policijos pareigūnams.

 

Bendradarbiaujant su Policijos departamentu, Departamentas organizuoja didelės apimties mokymus, t.y. planuojama apmokyti įvairiose savivaldybėse dirbančius policijos pareigūnus (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Marijampolės, Tauragės, Telšių ir kt.). Kovo ir Balandžio mėnesiais jau yra suplanuota įvykdyti 13 mokymų, kuriuose planuoja dalyvauti po 50-90 pareigūnų iš kiekvienos savaivaldybės.

 

Taip pat yra numatyti mokymai Lietuvos valstybinių laboratorijų ekspertams – Lietuvos kriminalistinių tyrimų centrui, Muitinės laboratorijai bei Lietuvos teismo ekspertizės centrui.

 

Pagrindinės mokymų temos yra naujos psichoaktyviosios medžiagos, jų keliamos grėsmės bei gresianti profesinė rizika, taip pat narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolė ir jų vaidmuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamyboje.

 

Mokymuose bus pristatomos naujų psichoaktyviųjų medžiagų rinkos tendencijos, jų įvairovė, vartojimo paplitimas. Didelis dėmesys bus skirtas pastaraisiais metais nelegalioje rinkoje dominuojantiems naujiesiems opioidams, dėl kurių vartojimo nustatyta mirčių visame pasaulyje.

 

Taip pat mokymuose bus pristatoma naujų psichoaktyviųjų medžiagų keliama profesinė rizika, ypač didelį dėmesį skiriant pareigūnų saugai jiems vykdant savo tiesiogines funkcijas, nes pavojingų medžiagų buvimas rinkoje skatina imtis ypatingų asmens saugumo reikalavimų vykdant kratas, daiktų ar asmenų apžiūras, aptinkant nelegalias narkotinių ir psichotropinių medžiagų laboratorijas ar saugojimo vietas. Kovo 9 d. vykusiuose mokymuose Departamento atstovė R. Povilanskienė akcentavo, jog „teisėsaugos pareigūnai, susidūrę su nežinomomis medžiagomis, o ypač įtariant sintetinius opioidus, neturi imti mėginių (ypač miltelių pavidalo) ar kitaip ardyti pakuočių nenaudodami tinkamų asmeninių apsaugos priemonių“.

 

Pareigūnai taip pat mokymų metu bus supažindinti su narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) teisėtu ir neteisėtu naudojimu, akcentuojant į dažniausiai neteisėtoje veikloje naudojamų prekursorių rūšis, pristatant naują temą apie „designer“ prekursorius, aptariant tiekimo į rinką subtilybes, prekursorių, skirtų neteisėtai veiklai, maskavimo ypatumus bei įtartinų sandorių atpažinimo požymius.

 

Tiek narkotinių ir psichotropinių medžiagų, tiek jų prekursorių kontrolė yra labai svarbus aspektas bendroje Europos Sąjungos narkotikų strategijoje, siekiant sumažinti jų neigiamą poveikį visuomenės sveikatai ir asmens saugumui. Tuo tarpu Departamento ekspertė R. Mačiūnienė užbaigdama mokymus priminė Jungtinių Tautų Narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro (UNODC) direktoriaus žodžius, kad „narkotikų legalizavimas ir apmokestinimas akcizo mokesčiais tai tik greitas būdas padidinti biudžeto pajamas trumpuoju laikotarpiu, o legalizavus narkotikus, sumažės narkotikų kontrolės sąnaudos, bet padidės narkotikų vartojimas ir išlaidos sveikatos apsaugai“.

 

Minėto turinio mokymus Departamentas planuoja vykdyti beveik visose savivaldybėse dirbantiems policijos pareigūnams ir laboratorijų ekspertams.

 

Departamentas siūlo policijos padaliniams kreiptis į Departamentą, jeigu atsirastų tokių mokymų poreikis, taip pat dėl papildomos informacijos ir konsultacijų suteikimo maloniai prašome kreiptis į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų prekursorių kontrolės ir rizikos vertinimo skyrių tel. 8 706 68376.