BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pasaulyje minima Tarptautinė hepatito diena

Data

2022 07 28

Įvertinimas
0
Picture1.jpg

Liepos 28 dieną pasaulyje minima Tarptautinė hepatito diena. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuolat ragina visus susirūpinti dėl šios infekcijos. Virusiniai hepatitai – tai skirtingų virusų sukeliami kepenų uždegimai, kurie gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį.

PSO duomenimis, apie 1,1 mln. mirčių per metus būna sukeltos virusinių hepatitų ir maždaug 95 proc. jų ištinka dėl hepatito B, C ir D virusų sukeltų infekcijų. PSO yra nustačiusi ambicingą tikslą – iki 2030 m. eliminuoti virusinius hepatitus kaip visuomenės sveikatos problemą. Siekiant šio tikslo itin svarbiu aspektu tampa sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas.

Vienas iš rizikos veiksnių užsikrėsti virusiniais hepatitais B ir C – švirkščiamųjų narkotikų vartojimas. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (ENNSC) skelbia, kad kas antras švirkščiamųjų narkotikų vartotojas (ŠNV) Europoje gali būti turėjęs kontaktą su hepatito C virusu. Tebesitęsiant virusinio hepatito C plitimui tarp ŠNV Europoje, ENNSC skatina užtikrinti didesnes testavimo apimtis bei gydymosi galimybes.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento prieš ketverius metus atlikto Su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu susijusių infekcijų paplitimas tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų tyrimo duomenimis virusinio hepatito C paplitimas Lietuvoje siekė 86 proc. tarp ŠNV. PSO skelbia, kad 90 proc. ŠNV su virusiniu hepatitu C susiduria per pirmus trejus narkotikų vartojimo metus. Svarbu pažymėti, kad virusiniu hepatitu C ŠNV užsikrečia kur kas lengviau ir dažniau nei ŽIV infekcija. Virusinio hepatito B paplitimas tarp ŠNV Lietuvoje siekė 5 proc. Ar situacija nėra pasikeitusi, turėtų parodyti šiais metais planuojamas ŠNV tyrimas.

Atsižvelgiant į PSO rekomendacijas, vienam ŠNV turėtų būti išduodama bent 300 švirkštų ir adatų per metus, tačiau Lietuva yra dar toli nuo tokios siekiamybės, nes per metus vienam ŠNV vidutiniškai išduoda 19-29 švirkštus. Verta paminėti, kad didelį darbą gerinant epidemiologinę situaciją atlieka žemo slenksčio paslaugų kabinetai. Jų veikla neapsiriboja vien švirkštų ir adatų keitimu, bet apima ir kontaktų su ŠNV užmezgimą, greitųjų atrankinių ŽIV testų atlikimą, savikontrolinių testų dalinimą, konsultavimą, nukreipimą gydymo ir socialinėms paslaugoms gauti.