BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pasaulio sveikatos organizacija skelbia apie pažangą kovojant su tabako epidemija ir pabrėžia naujų nikotino ir tabako turinčių gaminių keliamas grėsmes

Data

2021 08 04

Įvertinimas
0
PSO logo.jpg

Š. m. liepos 27 d. Pasaulio sveikatos organizacija (toliau PSO) pristatė aštuntąją Globalios tabako epidemijos ataskaitą ir iššūkius, susijusius su naujais tabako produktais bei elektroninėmis cigaretėmis (toliau – e-cigaretės). Ataskaitoje apibendrintos nacionalinės šalių pastangos įgyvendinti veiksmingiausias PSO Tabako kontrolės konvencijos (PSO FCTC) paklausos mažinimo priemones, kurios, kaip įrodyta, mažina tabako vartojimą. Šios priemonės bendrai vadinamos MPOWER. Įrodyta, kad MPOWER intervencijos gelbsti gyvybes ir sumažina išlaidas, patirtas dėl išvengtų asmens sveikatos priežiūros išlaidų.

 

Šešios PSO rekomenduojamos  MPOWER priemonės yra tabako vartojimo stebėsena ir prevencinės priemonės; žmonių apsauga nuo tabako dūmų; pagalbos teikimas metantiems rūkyti; įspėjimai apie tabako vartojimo pavojus; reklamos, vartojimo skatinimo ir rėmimo draudimų vykdymas; tabako mokesčių didinimas.

 

PSO konstatuoja, kad vis dažniau šalys taiko tabako kontrolės priemones

 

2021 m. PSO Globalios tabako epidemijos ataskaitos duomenimis, palyginti su 2007 m.:

  • daugiau nei keturis kartus padaugėjo žmonių, kuriems taikoma bent viena PSO rekomenduojama tabako kontrolės priemonė. Maždaug bent viena iš šių priemonių šiuo metu taikoma apie 5,3 milijardui žmonių;
  • daugiau nei pusei visų šalių ir pusei pasaulio gyventojų dabar (šiuo metu) taikomos bent dvi MPOWER priemonės. Lyginant su 2007 metų situacija, galima teigti, kad priemonių taikymas išaugo 14-oje šalių ir beveik dar vienam milijardui žmonių;
  • daugiau nei pusė pasaulio gyventojų susiduria su tabako gaminiais, ant kurių nurodomi įspėjimai apie žalą sveikatai. Kai kurios priemonės, kaip pvz., tabako mokesčių didinimas, įgyvendinamos lėtai, o 49 šalys vis dar nepriėmė jokių MPOWER priemonių.

 

2021 m. PSO ataskaitoje pabrėžta, kad, pavyzdžiui, e-cigaretės dažnai parduodamos vaikams ir paaugliams, pritraukiant juos patraukliais skoniais ir klaidinančiais teiginiais apie produktus. PSO taip pat išsakė susirūpinimą, kad vaikai, vartojantys šiuos produktus, ateityje galimai iki trijų kartų dažniau vartos tabako gaminius ir rekomenduoja vyriausybėms įgyvendinti reguliavimą, kuris apsaugotų nerūkančiuosius, neleistų jiems pradėti vartoti e-cigarečių, kas užkirstų kelią rūkymo paplitimui bendruomenėje bei apsaugotų ateities kartas.

 

„Nikotinas sukelia didelę priklausomybę. E-cigaretės yra kenksmingos ir turi būti geriau reguliuojamos“, –sakė dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, PSO generalinis direktorius, –  „(šalyse) kur jos nėra uždraustos, vyriausybės turėtų priimti tinkamą politiką, kad apsaugotų savo gyventojus nuo e-cigarečių žalos ir užkirstų kelią e-cigarečių vartojimui vaikams, paaugliams ir kitoms pažeidžiamoms grupėms“.

 

PSO duomenimis, 84 šalys nėra įgyvendinusios priemonių, kurios apsaugotų nuo nereguliuojamo e-cigarečių plitimo

 

Šiuo metu 32 šalys yra uždraudusios prekiauti e-cigaretėmis. Dar 79 šalys priėmusios bent vieną dalinę priemonę, kad uždraustų šiuos produktus naudoti viešose vietose,  jų reklamą, viešinimą ir rėmimą arba reikalautų ant pakuočių nurodyti įspėjimus apie žalą sveikatai. Ir vis tik lieka 84 šalys, kuriose e-cigaretės jokiomis priemonėmis nėra reglamentuojamos ar ribojamos.

 

Michaelis R. Bloombergas, PSO pasaulinis neužkrečiamųjų ligų ir traumų ambasadorius, „Bloomberg Philanthropies“ įkūrėjas, sakė: „Visame pasaulyje rūko daugiau nei 1 milijardas žmonių. Sumažėjus cigarečių pardavimams, tabako kompanijos agresyviai prekiauja naujais produktais, pvz. e-cigaretėmis ir kaitinamojo tabako gaminiais, ir užsiima lobistine vyriausybių veikla, kad  apriboti savo reguliavimą. Jų tikslas paprastas: pritraukti naują kartą prie nikotino vartojimo. Mes negalime leisti, kad tai įvyktų “.

 

PSO Sveikatos stiprinimo departamento direktorius dr. Rüdiger Krech pabrėžė: „Šie produktai yra labai įvairūs ir sparčiai tobulėja. Kai kuriuos vartotojas gali keisti, todėl nikotino koncentraciją ir rizikos lygį sunku reguliuoti. Dar kiti parduodami kaip „be nikotino“, tačiau  dažnu atveju nustatoma, kad juose yra priklausomybę sukeliančios medžiagos. Atskirti nikotino turinčius produktus nuo nikotino neturinčių,  ar net nuo kai kurių tabako turinčių produktų gali būti beveik neįmanoma. Tai yra tik vienas iš būdų, kaip pramonė kenkia tabako kontrolės priemonėms “.

 

Žmonių, vartojančių tabaką, dalis  PSO ataskaitos duomenimis, sumažėjo daugumoje šalių, tačiau pasaulio gyventojų skaičiaus augimas reiškia, kad bendras rūkančių žmonių skaičius išliko nepaprastai didelis. Šiuo metu iš maždaug 1 milijardo rūkančiųjų visame pasaulyje apie 80% gyvena mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse. Tabakas yra atsakingas už 8 milijonų žmonių mirtis per metus, įskaitant 1 milijoną mirčių dėl pasyvaus rūkymo.

 

Nors e-cigaretės turėtų būti reguliuojamos siekiant kuo labiau apsaugoti visuomenės sveikatą, tabako kontrolė turi likti sutelkta į tabako vartojimo mažinimą visame pasaulyje. PSO rekomenduoja taikyti MPOWER ir kitas reguliavimo priemones.

 

PSO ataskaitą rasite čia: https://www.who.int/publications/i/item/9789240032095