BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Parengta NTAKD 2020 metų veiklos ataskaita

Data

2021 03 04

Įvertinimas
0
ataskaita.PNG

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) paskelbė 2020 metų veiklos ataskaitą, kurioje pateikiama informacija apie pasiektus rezultatus įgyvendinant NTAKD 2020–2022 m. strateginį veiklos planą.

„NTAKD kuria skaidrius ir bendradarbiavimu paremtus ryšius su visuomene, verslu, nevyriausybinėmis organizacijomis ir kitais socialiniais partneriais tabako, alkoholio ir narkotikų paklausos ir pasiūlos mažinimo srityse“ – teigia NTAKD direktorius prof. dr. Renaldas Čiužas.

2020 m. vienas svarbiausių darbų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijoje – prevencijos kokybės standartų diegimas, siekiant formuoti mokslo įrodymais grįstą prevencijos politiką bei įgyvendinti veiksmingas ir etiškas prevencijos priemones. Reaguojant į ankstyvosios intervencijos paslaugų trūkumą jauniems asmenims, kurie eksperimentuoja, nereguliariai vartoja alkoholį ir (ar) narkotikus, sukurta efektyvi ir veiksminga pagalbos sistema bei tęsiamas darbas diegiant ir koordinuojant Ankstyvosios intervencijos programą nacionaliniu lygiu.

NTAKD aktyviai veikė alkoholio paklausos ir pasiūlos mažinimo srityje, o jo veikla neabejotinai prisidėjo prie mažėjančio alkoholio vartojimo. Siekdamas užtikrinti efektyvią Alkoholio kontrolės įstatymo reikalavimų priežiūrą ir skiriant kuo daugiau pastangų pažeidimų prevencijai, buvo imtasi visų įmanomų priemonių: organizavo ir atliko alkoholinių gėrimų gamybos ir prekybos srityje veikiančių ūkio subjektų veiklos patikrinimus kartu su kitomis priežiūrą vykdančiomis institucijomis, konsultavo ūkio subjektus, rengė reguliarius susitikimus su asocijuotomis verslo struktūromis ir mokymus.

Atsižvelgiant į  naujoviškų tabako gaminių ir elektroninių cigarečių spartų populiarėjimą, ypač tarp vaikų ir jaunimo, tabako ir susijusių su jais gaminių pasiūlos mažinimo srityje prioritetas buvo skiriamas internetinės erdvės stebėjimui ir pažeidimų užkardymui.

Per pastaruosius  metus pasikeitė narkotinių ir psichotropinių medžiagų neteisėtos gamybos tendencijos – kas įtakojo ir naujų kontrolės priemonių numatymą. Narkotinių medžiagų gaminimui vis dažniau naudojamos naujos cheminės medžiagos, dažnai dar vadinamos „designer precursors“, kurios paprastai neturi teisėto panaudojimo pramonėje, jos yra nekontroliuojamos – yra naujos ir yra sukurtos specialiai tik narkotikų gaminimui. NTAKD 2020 m. tikslingai ir efektyviai atlikti planiniai, neplaniniai ir kompleksiniai ūkio subjektų veiklos patikrinimai užtikrino greitą galimai įtartinų sandorių nustatymą ir operatyvų bendradarbiavimą su kompetentingomis institucijomis.

Stebėsenos srityje NTAKD pasitelkdamas inovatyvius stebėsenos metodus, atliko sintetinių narkotikų likučių nuotekose tyrimą, internetinį narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo paplitimo tyrimą bei likučių panaudotuose švirkštuose, tyrimą. Nauji stebėsenos metodai padėjo numatyti besiformuojančias tendencijas bei suteikė objektyvios informacijos.

Artimiausio laikotarpio NTAKD uždaviniai – tęsti sėkmingai vykstančius pokyčius narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos srityse, stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą su valstybės, savivaldybės institucijomis, įstaigomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis bei sutelkti dėmesį rengiant Nacionalinės darbotvarkės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos klausimais iki 2035 metų projektą.

NTAKD metinę veiklos ataskaitą galite rasti čia