BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Lisabona: kokainas ir metamfetaminas - ,,epidemija pandemijos metu“

Data

2022 06 28

Įvertinimas
0
Fot. EMCDDA
Fot. EMCDDA

Karas Ukrainoje ES valstybėms narėms kelia naujų iššūkių. Daugiau nei 7 mln. Ukrainos piliečių paliko savo šalį, apie 5 mln. surado prieglobstį ES šalyse. Š. m. birželio 21 – 23 d. Lisabonoje Europos Narkotikų ir Narkomanijos Stebėsenos Centro (ENNSC) 65 valdybos narių  posėdyje, kuriame dalyvavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja, laikinai atliekanti direktoriaus funkcijas, Gražina Belian buvo kalbėta apie tai,  kaip padėti kenčiantiems priklausomybę nuo narkotikų Ukrainos piliečiams, kaip jiems teikti paslaugas, susijusias su narkotikų vartojimu.

,,Kadangi su Ukraina ribojasi kai kurios Europos šalys, jos turi būti pasirengusios teikti tokias paslaugas. Tačiau laukia labai didelis iššūkis:  trūksta informacijos, kaip tokios paslaugos turėtų būti teikiamos dabartiniu metu, nėra žinoma, kokiam skaičiui Ukrainos piliečių  bus reikalingos žalos mažinimo paslaugos. Be jokios abejonės,  reikalingos ir kitos socialinės paslaugos, - sako G. Belian. 

ENNSC valdybos nariai akcentavo, kad šiuo metu susiduriama ir su kitomis problemomis: kalbos barjeras, kultūriniai skirtumai, administracinės procedūros , reikiamų vaistų trūkumas, stigma ir vaiko teisių apsaugos baimė, lėšų trūkumas, taip pat paminėta, kad  ES šalyse trūksta opioidinio pakaitinio gydymo. 

,,Dabartiniu metu reikia įvertinti teikiamų paslaugų lygį, užtikrinti opioidinio pakaitinio gydymo prieinamumą, spręsti kitus išvardintus iššūkius“ – pabrėžia G. Belian. 

ENNSC imasi lyderystės kai kuriose srityse: koordinuos susitikimus su Europos Komisija, tarptautinėmis nevyriausybinėmis organizacijoms; užtikrins bendradarbiavimą su nacionaliniais stebėsenos centrais ir Pasaulio Sveikatos Organizacija opioidinio pakaitinio gydymo srityje; fokusuosis į tematines diskusijas.  

Lisabonoje buvo taip pat pristatytas Europolo ir ENNSC parengtas Europos narkotikų vartojimo paplitimo pranešimas: kokaino ir metamfetamino moduliai. Šie narkotikai yra stimuliantai, turintys sąsajų su jų gamyba Europoje, o tai sukelia papildomus iššūkius prekursorių kontrolei ES. 

Kokaino kontrabandos mastas vis didėja. 2020 m. pandeminiais metais sulaikyta 214,6 tonų kokaino, o 2021 metais – daugiau nei 240 tonų. Organizuotas nusikalstamumas sugebėjo labai lanksčiai prisitaikyti prie situacijos, nuolat keitė narkotikų tiekimo kelius, todėl rekordinio kiekio kokaino sulaikymai – tai teisėsaugos institucijų sėkmė. 

,,Kokaino grynumas padidėjo, kainos liko stabilios, o tai didina jo prieinamumą. Buvo apskaičiuota, kad nuo 2015 iki 2020 metų kokaino prieinamumas padidėjo 38 proc. COVID neturėjo šioms tendencijoms įtakos. Europoje nuo 2018 metų buvo identifikuoti 58 kokaino gamybos atvejai. Kokaino laboratorijos labai panašios į Kolumbijos laboratorijas, beje, pažymėtina, kad kolumbiečiai buvo areštuoti ir Europos laboratorijose“ - sako G. Belian. 

Nors metamfetamino vartojimas Europoje yra nedidelis, tačiau matoma augimo  tendencija - didėja šio narkotiko sulaikymai. Pastebima, kad meksikiečiai yra įtraukti ir į metamfetamino tiekimą Europai.  Šie stimuliantai(kokainas ir metamfetaminas) ENNSC posėdyje buvo įvardinti, kaip ,,epidemija pandemijos metu“.

Pirmininkaujanti Europos tarybai Čekija pristatė būsimus prioritetus – Narkotikų vartojimo strategijos veiksmų plano 2021-2025 metų įgyvendinimas bei žmogaus teisėmis grįstas požiūris narkotikų politikoje. Papildomi prioritetai – naujasis ENNSC mandatas. Rugsėjį yra numatytos teminės diskusijos dėl Jungtinių Tautų Narkotikų komisijos sesijos. Planuojama žmogaus teisėmis grindžiamu požiūriu, parengti bendrą Europinį požiūrį. Dėmesys bus skirtas diskusijoms apie metamfetaminą, dekriminalizavimui ir situacijai Ukrainoje.

ENNSC valdybos posėdžio metu šios organizacijos direktoriui Alexisui Goosdeliui buvo suteiktas mandatas derėtis su Peru dėl darbinio bendradarbiavimo susitarimo.