BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kviečia nebijoti tapti nugalėtojais

Data

2021 05 31

Įvertinimas
0
0.png

Šiandien (gegužės 31 d.) Lietuvos Respublikos Seime įvykusioje spaudos konferencijoje, skirtoje paminėti Pasaulinę dieną be tabako, apie Lietuvos ir pasaulines rūkymo tendencijas bei priemones, kovoti su šia priklausomybe, kalbėjo Lietuvos Respublikos Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Morgana Danielė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (Departamentas) direktorius prof. dr. Renaldas Čiužas, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovybės Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė, Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) direktoriaus pavaduotoja dr. Aušra Širvinskienė ir gydytoja rezidentė Gintarė Aukselytė.

 

Pasak M. Danielės, akivaizdu, kad tabako gaminiai yra žalingi žmogui, tačiau vietoje jau visiems įprastų draudimų ir apribojimų, mes labai dažnai pamirštame elementarią pagalbą metantiems rūkyti.

 

„Svarbu surasti atsakymus į klausimus, kaip sumažinti rūkančiųjų skaičių Lietuvoje ir pasaulyje. Tai galime padaryti apžvelgę esamą situaciją, kokių pokyčių mes pasiekėme ir kokias alternatyvas rūkantiesiems atvėrė technologijų era“, ‒ sakė M. Danielė.

 

Pasak Departamento direktoriaus prof. dr. R. Čiužo, remiantis Statistikos departamento duomenimis, kiekvienam lietuviui 2020 m. teko apie 1128 cigaretės (tiek rūkančiajam, tiek nerūkančiam). Tai nėra optimistiniai rodikliai. 

 

Europos Sąjungoje tabako vartojimas kasmet sukelia 700 tūkst. mirčių. Lietuvoje 2020 m. Statistikos departamento duomenimis, nuo su rūkymu susijusių piktybinių navikų mirė 1 702 žmonės, arba 10 mažiau nei 2019 m. Pažymėtina, kad 2020 m. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje teko 61 mirtis nuo su rūkymu susijusių piktybinių navikų“, ‒ sakė  prof. dr. R. Čiužas.

 

Departamento direktorius pristatė „Eurobarometro“ tyrimą, atliktą 2020 m. rugpjūčio rugsėjo mėnesiais, kuriame dalyvavo 27 ES narės ir Jungtinė Karalystė. Tyrimo duomenys patvirtina, kad Lietuvoje dominuoja tradiciniai tabako gaminiai (ES 23 proc., Lietuvoje 28 proc.).  

 

Tyrimo metu buvo nustatyta ir tai, kad Lietuvoje šio žalingo įpročio atsisakyti pavyko mažesniam žmonių skaičiui (tik 17 proc. lietuvių metė rūkyti tradicinius tabako gaminius, kai ES šis skaičius siekia 22 proc.). Tačiau lietuviai dažniau šio įpročio bando atsisakyti savarankiškai (84 proc. lyginant su ES 76 proc.). Kiti Lietuvos gyventojai, norėdami mesti rūkyti, griebiasi alternatyvų: vartoja elektronines cigaretes ar panašius įrenginius (6 proc.), kaitinamuosius tabako gaminius (6 proc.), ar  medikamentinius nikotino pakaitalus (9 proc.) ir tik 1 proc. lietuvių  pasinaudojo medicinine pagalba bei įstaigų, padedančių mesti rūkyti paslaugomis. Todėl Departamentas su Valstybiniu psichikos sveikatos centru bei Respublikinio priklausomybių ligų centro filialais įgyvendino iniciatyvą, kurios dėka, nuo š. m. vasario mėn. darbo dienomis, pagalba metantiems rūkyti prieinama ir telefonu.

 

Kaip sakė PSO atstovybės Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė, tikimasi, kad šių metų  PSO inicijuota kampanija „Pasižadu mesti rūkyti“ (angl. Commit to Quit), paskatins 100 mln. žmonių visame pasaulyje atsisakyti šio žalingo įpročio. Šios kampanijos šūkis „Metę Rūkyti yra Nugalėtojai“.

PSO duomenimis, visame pasaulyje apie 780 mln. žmonių išreiškė norą mesti rūkyti, tačiau iš jų tik 30 proc. turi galimybes naudotis priemonėmis, kurios gali padėti įveikti tiek fizinę, tiek psichologinę priklausomybę nuo tabako. Koronaviruso (COVID-19) pandemija paskatino milijonus rūkančių apsvarstyti galimybę mesti rūkyti, bet tai padaryti nėra lengva. Ypač dėl pandemijos sukeltų socialinių ir ekonominių sunkumų. Juolab tik 23 šalys teikia paslaugas metantiems rūkyti.

 

PSO atstovybės Lietuvoje vadovė I. Zurlytė sakė, kad todėl PSO kviečia žmones į tai pažiūrėti kūrybiškai ir pasitelkus šiuolaikines technologijas kurti specialų metančiojo rūkyti vaizdo dienoraštį. Kad pavyktų sklandžiai kurti vaizdo dienoraštį, PSO kviečia naudotis PSO ir partnerių sukurtais įrankiais anglų kalba.

 

„Pavyzdžiui, „WhatsApp“ įrankiu, kuris suteikia užsiregistravusiems nemokamus pranešimus, kaip mesti rūkyti, juos siunčia kaip žinutes tiesiai į mobiliuosius telefonus. Taip pat mobiliosiomis programėlėmis „Quit Genius“ bei „QuitNow!“ arba dirbtiniu intelektu paremta skaitmenine patarėja (angl. Florencce), kuri kalba anglų, rusų, ispanų kalbomis ir  padeda žmonėms parengti asmeninį planą, kaip mesti rūkyti, vardina I. Zurlytė.

 

Gydytoja rezidentė Gintarė Aukselytė atkreipė dėmesį, kad PSO nepalaiko elektroninių cigarečių kaip priemonių, padedančių mesti rūkyti. Elektroninės cigaretės yra žalingos, nors ir mažiau. Elektroninėje cigaretėje randamas nikotino kiekis, kartais net 30  proc. skiriasi nuo to, kuris nurodytas gamintojo ant pakuotės. Akcentuota, kad šių cigarečių poveikis žmogaus sveikatai dar nėra visiškai ištirtas. 

Vis dėlto, gydytoja pripažino, kad galima tikėtis lengvesnio rūkymo nutraukimo, naudojant naujoviškus tabako gaminius. Ypač jeigu tai taikoma kartu su psichologiniu palaikymu.

 

Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) direktoriaus pavaduotoja dr. Aušra Širvinskienė pastebėjo, kad priklausomybė nuo tabako yra nuvertinama. Todėl ir sėkmingai metusių rūkyti yra tiek mažai.

 

„Žmonėms, kurie nori mesti rūkyti, reikia stiprios motyvacijos. Net tris kartus dažniau sėkmingą rezultatą pasiekia tie, kurie meta rūkyti su specialistų pagalba. Tenka apgailestauti, kad nėra kompensuojami medikamentai, metantiems rūkyti“, ‒ spaudos konferencijos dalyviams sakė dr. Aušra Širvinskienė ir palinkėjo nebijoti tapti nugalėtojais.

 

Kviečiame susipažinti su spaudos konferencijos, skirtos Pasaulinei dienai be tabako, vaizdo įrašu:

https://www.youtube.com/watch?v=uSthDMlPc7A