BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kaip užtikrinti žmogaus teises sprendžiant narkotikų problemą?

Data

2021 09 07

Įvertinimas
0
international-human-rights-01.jpg

Rugsėjo 2—3 dienomis nuotoliniu būdu vykusiame trečiajame regioniniame Tarptautinių žmogaus teisių ir kovos su narkotikais politikos gairių (toliau – Gairės) įgyvendinimo dialoge Rytų Europos ir Centrinės Azijos regiono šalių atstovai aptarė iššūkius ir galimybes įgyvendinti gaires nacionalinėje ir regioninėje aplinkoje.

Suburtoje neoficialioje erdvėje aptartas dar 2016 metais Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjoje patvirtintas įsipareigojimas kurti ir įgyvendinti narkotikų politiką, orientuotą į pagarbą žmogaus teisėms, laisvėms ir orumui. Deja, kai kuriuose Rytų Europos ir Centrinės Azijos regionuose vis dar diskriminuojami žmonės vartojantys narkotikus. Jie priklauso pažeidžiamų ir marginalizuojamų asmenų grupėms. Stigmatizavimas visuomenėje yra stiprus ir įtrauktas į kultūrinius aspektus.

Rytų Europoje ir Centrinėje Azijoje ŽIV epidemija kasmet didėja. Nesaugus švirkščiamųjų narkotikų vartojimas yra pagrindinis veiksnys dėl ŽIV infekcijos ir virusinių hepatitų plitimo regione, o bausmėmis paremta narkotikų politika apsunkina atsaką į ŽIV ir kitas su narkotikų vartojimu susijusias infekcijas bei trukdo įgyvendinti įsipareigojimus 2030 m. panaikinti AIDS kaip visuomenės sveikatos grėsmę, stiprinti narkotikų prevenciją.

Jungtinės Tautos nuosekliai teikė rekomendacijas Rytų Europos ir Centrinės Azijos regiono šalims perimti žmogaus teisėmis paremtą narkotikų politiką sutelkiant dėmesį į sveikatos priežiūrą, psichologinės pagalbos ir reabilitacijos paslaugų teikimą žmonėms, vartojantiems narkotikus, įskaitant priklausomybių nuo narkotikų gydymo ir žalos mažinimo programas, panaikinant tokias ribojančias nuostatas kaip baudžiamosios sankcijos už narkotikų laikymą asmeninėms reikmėms, išsprendžiant tariamo bauginimo, priekabiavimo, įskaitant suėmimo ir priverstinio sulaikymo reabilitacijos centruose problemas, taip pat užtikrinant prieinamas, palankias ir įrodymais pagrįstas gydymo programas moterims.

Šiame susitikime dalyvavo vyriausybių nariai, nacionalinių žmogaus teisių institucijos, tarptautinių organizacijų, akademinės bendruomenės ir nevyriausybinių organizacijų, pažeidžiamų asmenų bendruomenių nariai. Lietuvą moderuotose diskusijose atstovavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

„Daugelis šalių pripažįsta, kad draudimais paremta kovos su narkotikais politika neduoda teigiamų pokyčių. Kriminalizacija ir su tuo susijusi diskriminacija sukelia visą virtinę pasekmių tiek asmeniui, tiek visuomenei. Tarptautinės žmogaus teisių ir narkotikų politikos gairės yra parankus įrankis šalims, keičiančioms narkotikų problemos sprendimo metodus ir įgyvendinančioms žmogaus teisių apsaugos politiką“, – teigia Departamento direktorius prof. dr. Renaldas Čiužas.

Gairės paruoštos bendradarbiaujant Vokietijos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros ministerijai, Šveicarijos Užsienio reikalų federaliniam departamentui ir Jungtinių Tautų organizacijai. Gaires palaiko Pasaulio sveikatos organizacija.

Su Gairėmis galima susipažinti paspaudus čia (anglų, ispanų, portugalų, rusų kalbomis).