BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ką žinome ir ko nežinome apie COVID-19 poveikį narkotikų situacijai Vidurio-Rytų Europos šalyse?

Data

2022 07 07

Įvertinimas
0
sz.png

Vidurio ir Rytų Europos šalys, kaip ir kitos žemyno šalys susidūrė su COVID-19 pandemijos sukeltais iššūkiais, tokiais kaip didėjanti socialinė ir sveikatos nelygybė, didėjantis spaudimas sveikatos sistemoms, neigiamas poveikis gyventojų psichikos sveikatai. Pandemija taip pat paveikė narkotikų paklausą bei pasiūlą, o institucijoms, teikiančios su narkotikais susijusias paslaugas, iškilo nemažai iššūkių siekiant išlaikyti tokį patį paslaugų lygį karantino metu ir teikti gydymą naujiems klientams.

Ne išimtis ir Lietuva, kurioje ribojimo priemonių taikymas paveikė visas gyvenimo sritis, įskaitant narkotikų vartojimą, narkotikų rinką ir teisėsaugos bei sveikatos, švietimo ir socialinės priežiūros institucijų reakciją į narkotikų reiškinį. Lietuvoje karantino metu jauni asmenys, nereguliariai vartoję psichoaktyviąsias medžiagas, dažniau sumažindavo šių medžiagų vartojimą arba susilaikydavo nuo jų vartojimo visai, tačiau, tie, kurie šias medžiagas vartojo reguliariai, dar labiau padidino jų vartojimą. Žalos mažinimo paslaugų teikimas nebuvo nutrauktas, tačiau buvo sumažintas sveikatos paslaugų paketas. Situacija narkotikų rinkoje išliko stabili, nors konfiskuotų narkotikų kiekis rodė tam tikrus metinius svyravimus, kuriuos galėjo nulemti pasiūlos ir paklausos pokyčiai COVID-19 pandemijos metu.

Išsamią pandemijos poveikio narkotikų vartojimui, jo keliamai žalai, paslaugoms ir narkotikų rinkai penkiose Europos šalyse (Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Ukrainoje) apžvalgą galima rasti naujame tarptautinio mokslinio žurnalo „Journal of Geography, Politics and Society“ specialiajame numeryje, kurį iš viso sudaro šeši straipsniai. Mokslinius straipsnius bendradarbiaudami parengė šių šalių nacionalinių centrų ir Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) ekspertai. Lietuvos situaciją išanalizavo ir apžvelgė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, kuris yra ENNSC Reitox tinklo nacionalinis centras Lietuvoje, specialistai.

Susipažinti su visais straipsniais galite: https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/JGPS/issue/view/525 
Straipsnis apie COVID-19 poveikį narkotikų situacijai Lietuvoje: https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/JGPS/article/view/6989/6200