BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Europos kovos su vėžiu planas: naujas požiūris į tabako ir alkoholio kontrolę bei prevenciją

Data

2021 02 15

Įvertinimas
0
logo_ce-en-rvb-hr.jpg

Vėžys paveikia ne tik sergančiųjų, jų artimųjų žmonių gyvenimus, bet ir visą visuomenę, sveikatos sistemą, ekonomiką. 2020 m. vėžys diagnozuotas 2,7 mln.  Europos Sąjungos (toliau – ES) šalių gyventojų, o 1,3 mln. žmonių nuo šio susirgimo mirė. Bendrai vėžiniai susirgimai ES  ekonomikai kasmet padaro virš 100 bilijonų eurų nuostolį.

Manoma, kad be tinkamų veiksmų iki 2035 metų, vėžinių susirgimų skaičius ES padidės beveik 25 proc. ir ši liga taps pagrindine mirties priežastimi. Be to, dėl COVID-19 pandemijos trinka gydymo procesas, ligonių priežiūra, atidedami tyrimai ir vakcinacija, sumažėja medikamentų prieinamumas.

Pažymėtina, kad vėžinių susirgimų srityje dirbama jau dešimtmečius. ES vykdomi veiksmai tabako kontrolės ir vartojimo prevencijos srityse padėjo apsaugoti asmenis nuo tabako keliamos žalos ir mirčių. Plaučių vėžio rizika labai susijusi su rūkymu ir 90 proc. plaučių vėžio susirgimų galima išvengti, jei žmonės nepradėtų rūkyti arba atsisakytų šio žalingo įpročio. ES ambicingai sieks iki 2040 metų visuomenės be tabako.   

Europos kovos su vėžiu planas (toliau – Planas) paremtas veiksmais, apimančiais įvairias politikos sritis, pradedant nuo socialinės politikos ir lygybės iki transporto, ryšių politikos ir mokesčių, taip pat tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos.

Siekiant laisvos nuo tabako ES, Plane numatomi šie veiksmai:

  • Peržiūrėti Tabako gaminių  direktyvą;
  • Peržiūrėti Tabako apmokestinimo direktyvą;
  • Peržiūrėti individualių asmenų tabako gaminių pirkimo pasienyje teisinį reglamentavimą;
  • Atnaujinti Tarybos rekomendacijas dėl aplinkos be dūmų;
  • Paremti šalis nares, įgyvendinančias Tabako kontrolės pagrindų konvenciją.

Taip pat Plane numatomi veiksmai, skirti sumažinti nesaikingą alkoholio vartojimą:

  • Peržiūrėti ES  teisinį reglamentavimą, susijusį su alkoholio apmokestinimu ir pirkimu pasienyje;
  • Pasiūlyti įvesti privalomą ženklinimą, pateikiant informaciją apie alkoholinių gėrimų sudėtį bei maistingumą, taip pat įspėjant apie  žalą sveikatai;
  • Paremti šalis nares, įgyvendinančias tyrimais paremtas trumpąsias intervencijas;
  • Sumažinti alkoholinių gėrimų pardavimą internete nepilnamečiams, įgyvendinant Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvą.

Pagrindinės Plano veiksmų sritys:

Plačiau apie ES kovos su vėžiu planą skaitykite čia.