BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Departamento atstovai aktyviai dalyvavo „Saugios erdvės“ veiklose Yaga Gathering 2022 festivalyje

Data

2022 07 19

Įvertinimas
0
fes2.jpg

Kaip ir kasmet, vasaros sezonu, aktualia tema tampa muzikos festivalių lankytojų saugumo užtikrinimas. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (toliau – Departamento) atliktų Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo tarp pasilinksminimo vietų lankytojų tyrimų duomenimis, narkotikų vartojimo paplitimas tarp pasilinksminimo vietų lankytojų yra beveik 6 kartus didesnis nei bendrojoje populiacijoje. Tai iliustruoja tikslinių prevencijos ir žalos mažinimo priemonių taikymo poreikį.

Lietuvoje jau ne vienerius metus edukacinę iniciatyvą „Saugi erdvė“ („Be Safe Lab“) įgyvendina skirtinguose sektoriuose dirbančių organizacijų (Departamentas, koalicija „Galiu gyventi“, asociacija „Demetra“, bendrovė „Alkotesteris“) profesionalų ir savanorių komanda. „Saugios erdvės“ tikslas – apsaugoti muzikos festivalių lankytojus, eksperimentuojančius psichoaktyviosiomis medžiagomis ir padėti jiems suprasti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rizikas, kas gali sulaikyti nuo neatsakingo šių medžiagų vartojimo. 

Praėjusį šeštadienį, liepos 16 d. „Yaga Gathering 2022“ festivalio metu, Departamento atstovai vedė diskusiją  „Ar bendruomenė gali padėti pakeisti Lietuvos psichoaktyviųjų medžiagų politiką?“.

Diskusijoje dalyvavo apie 30 dalyvių, kurios metu aptartas Pokyčių planas Lietuvai iki 2035-ųjų – prioritetai ir veiklos kryptys dėl saugesnės ir sveikesnės šalies, aptartos šios temos:
•    Žalos mažinimo priemonės. Kokių mums reikia?
•    Baudžiamosios politikos peržiūra. Siekiame, kad ji būtų nukreipta ne į baudimą, o į pagalbą žmogui (gydymas, reabilitacija, socialinė reintegracija)
•    Narkotikų vartojimo kambarių steigimas. Prevencija ar legalizavimas?
•    Narkotikų sudėties tikrinimas. Ar reikalingos tokios paslaugos?

Renginio metu organizuota viktorina, kurios metu dalyviai turėjo galimybę laimėti prizus, taip pat jie buvo skatinami dalintis savo patirtimi bei įžvalgomis, iškelti pagrindines problemas ir pasiūlyti jų sprendimo būdus – kas padėjo į psichoaktyviųjų medžiagų politiką pažvelgti iš kitos perspektyvos. „Be Safe Lab“ komandos nariai siekė visokeriopai pasirūpinti festivalio dalyvių saugumu – festivalio lankytojai buvo informuojami apie psichoaktyviąsias medžiagas, su jų vartojimu ir maišymu susijusias rizikas, pagalbos erdvėje visą parą buvo teikiama emocinė pagalba; festivalio lankytojai turėjo galimybę nemokamai atlikti greitąjį ŽIV testą, gauti informacijos apie lytiškai plintančias ligas, pasitikrinti blaivumą alkotesteriu ar gauti ausų kištukų. Taip pat festivalio metu vyko diskusijos jauniems žmonėms aktualiais su psichoaktyviosiomis medžiagomis ar jų vartojimu susijusiais klausimais.

Kita „Saugi erdvė“, kurioje planuoja dalyvauti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovai - „Granatos Live“ festivalis š. m. rugpjūčio 5–7 d.