BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ar galima prekiauti elektroninėmis cigaretėmis ir jų pildyklėmis naudojant prekybos automatus?

Data

2021 02 11

Įvertinimas
0
vending.jpg

Prekybos automatai suteikia galimybę vartotojams daug paprasčiau ir greičiau įsigyti įvairių prekių (maisto produktų, kontaktinių lęšių ar žvejybinio masalo), tačiau siekiant mažinti tabako gaminių vartojimą, jų prieinamumą ir dėl šių gaminių vartojimo atsiradusius neigiamus padarinius gyventojų sveikatai, Lietuvos Respublikoje draudžiama prekiauti tabako gaminiais (pvz., tabaku, cigaretėmis, cigarais ir kt.) naudojant prekybos automatus. Atkreiptinas dėmesys, kad šis draudimas netaikomas su tabako gaminiais susijusiems gaminiams, t. y. elektroninėms cigaretėms, jų pildyklėms ir rūkomiesiems žoliniams gaminiams.

Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu nėra galiojančio draudimo prekiauti elektroninėmis cigaretėmis ir jų pildyklėmis naudojant prekybos automatus, Departamentas pastebi elektroninių cigarečių ir jų pildyklių pardavėjų susidomėjimą tokia prekyba. Pardavėjai pažymi, kad naujos kartos prekybos automatai gali nuskenuoti pirkėjo asmens tapatybės kortelę arba pasą, taip užtikrinant, kad elektroninių cigarečių ar jų pildyklių neįsigys asmenys, jaunesni kaip 18 metų.

Departamentas informuoja, jog nors šiuo metu tokio draudimo ir nėra, tačiau prekiaujant elektroninėmis cigaretėmis ir jų pildyklėmis naudojant prekybos automatus gali būti pažeisti kiti Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo reikalavimai.

Draudimas parduoti elektronines cigaretes ir jų pildykles asmenims, jaunesniems kaip 18 metų, įpareigoja pardavėją reikalauti iš minėtus gaminius perkančio asmens pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą, kai kyla abejonių, kad asmuo yra jaunesnis kaip 18 metų. Jeigu asmuo nepateikia amžių liudijančio dokumento, pardavėjai privalo atsisakyti parduoti su tabako gaminiais susijusius gaminius. Parduodant elektronines cigaretes ar jų pildykles iš prekybos automatų, kurie skenuoja asmens tapatybės korteles arba pasus, nėra galimybės įsitikinti tapatybės dokumento nuotraukoje fiksuoto asmens ir tapatybės dokumentą pateikusio asmens tapatumu, todėl toks prekybos būdas galimai pažeistų Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių įstatymo 161 str. 1 d., kuria draudžiama elektroninių cigarečių pildykles parduoti asmenims, jaunesniems kaip 18 metų.

Visgi, Departamentas pažymi, kad nuo 2021 m. gegužės 1 d. įsigalios nauji Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių įstatymo pakeitimai, kuriais vadovaujantis, prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, t. y. elektroninėmis cigaretėmis, elektroninių cigarečių pildyklėmis ir rūkomaisiais žoliniais gaminiais, naudojant prekybos automatus, bus draudžiama (Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 15 str. 1 d. 1 p.).

Su 2021 m. gegužės 1 d. įsigaliosiančiu naujos redakcijos Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymu galite susipažinti paspaudę šią nuorodą: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.24500/ssgOXcGJjA.