Ankstyvosios intervencijos programa – efektyvus pagalbos būdas jaunimui
Auganti grėsmė jauniems žmonėms vis anksčiau pradėti vartoti alkoholį ir narkotines medžiagas, sulaukia didesnio visuomenės susirūpinimo, ieškoma efektyvių pagalbos būdų, kaip sustabdyti jaunuolius ir įtikinti, kad toks smalsumas gali būti pražūtingas.
Tėvai, mokyklų bendruomenės atranda Ankstyvosios intervencijos (AI) programą, skirtą 12-18 m jaunuoliams, kurie eksperimentuoja ir dar tik nereguliariai vartoja alkoholį ir (ar) narkotikus. Šios programos tikslas – motyvuoti jaunuolius atsisakyti šių medžiagų vartojimo, kol dar nėra susiformavusi priklausomybė. AI Programą sudaro trys dalys: pradinis pokalbis, kuris yra skirtas kontakto užmezgimui, 8 val. praktinių užsiėmimų, skirtų aktyviai veiklai, diskusijoms, patirčių pasidalijimui bei refleksijoms, ir baigiamasis pokalbis. Programoje dalyvauti gali jaunuoliai savo noru arba turi dalyvauti įpareigoti teismo.
„Džiaugiamės, kad Ankstyvosios intervencijos programoje dalyvauja jau beveik visos Lietuvos savivaldybės, ją atrado net 56 savivaldybės iš 60. Ypač esame dėkingi savivaldybių visuomenės sveikatos biurams, kurių specialistų dėka pagalba jauniems žmonėms tampa prieinama jau beveik visoje Lietuvoje“, – sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Prevencijos koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Elžbieta Motūzaitė, pristatydama Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimo ataskaitą už 2024 metus.
Ankstyvosios intervencijos programą, kurią 2024 m. baigė 1146 jaunuoliai, tai yra 92 proc. visų pradėjusių ją lankyti, vykdo savivaldybių visuomenės sveikatos biurai, pedagoginės psichologinės tarnybos ar kiti specialistai, baigę Programai vykdyti skirtą kvalifikacijos tobulinimo programą.
AI programos pasiekimai skaičiais:
- 2024 metais programa buvo įgyvendinta 56 iš 60 savivaldybių, t.y. 4 savivaldybėmis daugiau nei 2023 m.
- Jaunuoliai dažniausiai vartojo tiek alkoholį, tiek narkotikus (61 proc.), tačiau vis daugiau jaunuolių baigę programą nebegeria ir nenaudoja psichoaktyviųjų medžiagų, kas rodo teigiamus pokyčius jų požiūryje ir elgesyje.
- Programos dalyviai buvo vidutiniškai14 metų amžiaus. Daugiau nei trečdalis jaunuolių dalyvavo programoje savanoriškai, o likusieji – pagal išorinę prievolę.
- 63 proc. Programos dalyvių teigė sumažinę psichoaktyvių medžiagų vartojimą.
- 53 proc. jaunuolių pripažino, kad pasiryžo atsisakyti šių medžiagų vartojimo ateityje, o 34 proc. vis dar abejojo savo gebėjimu visiškai atsisakyti. 13 proc. vis dar ketino vartoti šias medžiagas, tačiau jų dalis mažėjo lyginant su 2023 m..
- Programos dalyviai žino, kur kreiptis profesionalios pagalbos, tačiau 6 proc. jaunimo vis dar to nežino.
Departamentas yra AI programos koordinatorius nacionaliniu mastu, atsakingas už AI programos kokybės užtikrinimą bei specialistų, vykdančių AI programą, kompetencijų tobulinimą. 2024 m. buvo surengti vieni mokymai, kuriuose dalyvavo 22 specialistai.
Su 2024 m. Ankstyvosios intervencijos programos ataskaita galima susipažinti ČIA:
Atnaujinimo data: 2025-02-21
Taip pat skaitykite:
Rūkymas tarp studentų: žala suprantama, bet įprotis išlieka
Ar NTAKD patraukli darbo vieta jauniems žmonėms?
Lietuva perrinkta JT Narkotinių medžiagų komisijos nare 2026–2029 metų kadencijai
NTAKD informuoja apie kovo mėnesį taikytas poveikio priemones
Naujos psichoaktyviosios medžiagos ir jų grupės: Benzodiazepino darinių grupė