BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Alkoholis ir vėžys

Data

2020 11 25

Įvertinimas
0
Picture4.png

Europa – daugiausiai alkoholio suvartojantis žemynas pasaulyje. Globaliu mastu, alkoholis kasmet nusineša tris milijonus gyvybių. Vien tik Europoje alkoholis kasdien nusineša 2545 gyvybes. Tai vienas iš didžiausių rizikos veiksnių, atsakingas už 1 iš 4 ankstyvų mirčių (20-24 metų). Taip pat alkoholio vartojimas laikomas viena iš priežasčių, sukeliančių įvairaus tipo vėžinius susirgimus. Atsižvelgdama į tai, Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) lapkričio 16 dieną išleido informacinį leidinį skirtą alkoholio ir vėžio Europos regione prevencijos gerinimui.

Alkoholio sukeltų vėžinių susirgimų skaičius bendrame susirgimų vėžiu kontekste

2018 metais Europoje užregistruota 4,2 milijonai vėžinių susirgimų, iš kurių 4,3 proc. (apie 180 tūkst.) buvo sukelti alkoholio vartojimo. Tais pačiais metais užregistruota beveik 92 tūkst. alkoholio sukeltų vėžinių susirgimų mirčių.

Alkoholio sukeltų vėžinių susirgimų rūšys ir mirtingumo rodikliai Europoje

Alkoholio vartojimas siejamas su burnos ir jos dalių, kepenų, krūtų ir storosios žarnos vėžiniais susirgimais. Europos kontekste 2018 metais daugiausiai užfiksuotų susirgimų buvo krūtų (45,5 tūkst.) ir storosios žarnos vėžiu (59 tūkst.). Atitinkamai nuo krūties vėžio mirė 12 tūkst. moterų, nuo storosios žarnos vėžio - 28 tūkst. vyrų ir moterų.

Alkoholis + tabakas = stipriai išauganti vežinių susirgimų rizika

Tyrimais įrodyta, jog kartu vartojamas alkoholis ir tabakas padidina tikimybę susirgti vėžiu 30 kartų.

Kartu su tabaku vartojamas alkoholis suveikia kaip kancerogeninių medžiagų tirpiklis, kuris skatina šių medžiagų pasisavinimą. Toksinai lengviau patenka į organizmą, todėl didėja vėžio išsivystymo tikimybė.

Taip pat alkoholio ir tabako vartojimas kartu gali silpninti imunitetą ir sudaryti sąlygas vėžiniams susirgimams atsirasti.

Būdai, kuriais galime mažinti alkoholio sukeltų vėžinių susirgimų riziką

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pateikė rekomendacijas, skirtas šios problemos mažinimui. Siūloma didinti alkoholinių gėrimų mokesčius, drausti alkoholio reklamas, mažinti alkoholio prieinamumą (pvz., ribojant pardavimo laiką), etiketėse pateikti įspėjimą apie alkoholio vartojimo žalą sveikatai. Taip pat siūloma jog gydymo įstaigose dirbantys specialistai teiktų informaciją apie alkoholio vartojimą ir su juo susijusias sveikatos problemas, atpažintų rizikingą alkoholio vartojimą bei patartų, kur reikėtų kreiptis pagalbos.

Leidinyje pateikiama naujausia informacija apie vėžio ir alkoholio vartojimo sąsajas, būdai, kuriais galima sumažinti vėžinių susirgimų tikimybę. Pateikiama aktuali informacija apie alkoholio ir jo vartojimo sukeliamas vėžio rūšis, paplitimą Europos mastu tarp skirtingų lyčių bei mirtingumą nuo alkoholio sukeltų vėžinių susirgimų. Leidinyje paneigiamas įsitikinimas apie saugų alkoholio kiekį organizmui, įvardijama kartu vartojamo tabako ir alkoholio keliama rizika.

Susipažinti su leidiniu galite paspaudę čia.