BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kiti ENNSC leidiniai

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro ir Europolo parengta 2019 m. ES narkotikų rinkų ataskaita, kurioje aptariamos tendencijos įvairiuose narkotikų tiekimo grandinės etapuose – nuo jų gamybos ir kontrabandos iki platinimo ir pardavimo. Ataskaitoje aprašoma, kaip narkotikų rinka visapusiškai veikia sveikatą ir saugumą ir kodėl, siekiant įgyvendinti veiksmingą narkotikų kontrolės politiką, itin svarbu vadovautis holistiniu požiūriu.

>>> parsisiųsti PDF formatu(English)

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro ir Europolo parengta 2016 m. ES narkotikų rinkų ataskaita, kurioje pateikiama dabartinės padėties ES nelegalių narkotikų rinkoje analizė, aptariamos visų tiekimo grandinės dalių – gamybos, neteisėto gabenimo, pardavimo, paskirstymo ir vartojimo – tendencijos. Taip pat nagrinėjama nemaža šių rinkų daroma žala visuomenei, įskaitant poveikį verslui, valdžios institucijoms, bendruomenėms, šeimoms, pavieniams asmenims ir aplinkai.

>>> parsisiųsti PDF formatu(English)

Leidinys „Pasirinktos temos"

Laisvės atėmimo vietos ir narkotikai Europoje: problema ir jos sprendimo būdai

(Prisons and drugs in Europe: the problem and responses)

Pasirinktoje temoje apžvelgiami turimi duomenys apie narkotikų vartojimą Europos laisvės atėmimo vietose. Daug dėmesio skiriama švirkščiamųjų narkotikų vartojimui, kitokiam sveikatai žalingam elgesiui ir pagrindiniams bausmę laisvės atėmimo vietose atliekančių asmenų sveikatai gresiantiems pavojams. Leidinyje taip pat aptariamas laisvės atėmimo vietų aplinkos vaidmuo, kur perpildymas ir antisanitarinės sąlygos yra dažnas reiškinys, bei didesnis nei vidutinis psichikos sveikatos problemų paplitimas. ENNSC, Lisabona, 2012 lapkritis.

>>> parsisiųsti PDF formatu(English)

 

Nėštumas, vaiko priežiūra ir šeima: pagrindinės Europos veiksmų prieš narkotikų vartojimą problemos

(Pregnancy, childcare and the family: key issues for Europe’s response to drugs)

 

 

 

Šioje pasirinktoje temoje plačiai apžvelgiamas narkotikų vartojimo nėštumo metu ir šeimų, paliestų narkotikų vartojimo, problemos mastas bei galimi šios problemos sprendimo būdai. Pirmoje pranešimo dalyje pateikti turimi duomenys apie narkotikų vartojimo nėštumo metu paplitimą ir susijusią riziką. Šią dalį papildo veiksmų, nukreiptų prieš narkotikų vartojimą nėštumo metu, galimybių Europoje apžvalga. Antrojoje leidinio dalyje daugiau dėmesio skiriama vaikams, kurių tėvai ar globėjai vartoja narkotikus, ir veiksmams, kuriais mėginama spręsti šią problemą. ENNSC, Lisabona, 2012 spalis.

>>> parsisiųsti PDF formatu(English)


 

Priklausomybių nuo narkotikų gydymo rekomendacijos: Europos perspektyva
(Guidelines for the treatment of drug dependence: a European perspective)

 

 

2009 m. bent 1,1 mln. europiečių gydėsi priklausomybes nuo narkotikų – dažniausiai jiems buvo skirtas gydymas opioidų pakaitiniais vaistiniais preparatais, detoksikacija ir psichosocialinės intervencijos. Šioje pasirinktoje temoje daugiausiai dėmesio skiriama gydymo kokybės gerinimui, pateikiamos praktinės rekomendacijos ir nacionalinių priklausomybių gydymo rekomendacijų apžvalga. ENNSC, Lisabona, 2011 m. lapkritis.

>>> parsisiųsti PDF formatu(English)

Su narkotikų vartojimu susijusios mirtys Europoje
(Mortality related to drug use in Europe)

 

Šioje pasirinktoje temoje daug dėmesio skiriama įvairių priežasčių sukeltoms narkotikus vartojančių asmenų mirtims. Leidinio pradžioje pristatomi ir aptariami mirtingumo tyrimų Europoje rezultatai. Leidinyje nagrinėjamos dažniausios narkotikus vartojančių asmenų mirties priežastys ir naujausia informacija apie rizikos ir apsauginius veiksnius. Pasirinkta tema užbaigiama diskusija apie visuomenės sveikatos reikšmę ir prevencijos bei intervencijos galimybes. ENNSC, Lisabona, 2011 m. lapkritis, 40 psl.

>>> parsisiųsti PDF formatu(English)

Priklausomybių nuo narkotikų gydymo paslaugų išlaidos ir finansavimas Europoje
(Cost and financing of drug treatment services in Europe)

 

Šioje pasirinktoje temoje iš kelių perspektyvų apžvelgiamos priklausomybių nuo narkotikų gydymo išlaidos Europoje. Leidinyje apžvelgiami pagrindiniai gydymo paramos ir finansavimo Europos valstybėse šaltiniai. Taip pat nuodugniai analizuojamos keturių pagrindinių gydymo būdų išlaidos. ENNSC, Lisabona, 2011 m. lapkritis, 28 psl.

>>> parsisiųsti PDF formatu(English)Amfetamino ir metamfetamino vartojimo problema
(Problem amphetamine and methamphetamine use)

 

Leidinyje nagrinėjami probleminio amfetamino ir metamfetamino vartojimo padariniai ir atsakomosios priemonės.

>>> parsisiųsti PDF formatu

>>> santrauka LT
>>> santrauka EN

Vyresnių narkotikų vartotojų gydymas ir priežiūra
(Treatment and care for older drug user)

 

Apžvalgoje nagrinėjami 40-metį perkopusių ir priklausomybe nuo narkotikų vartojimo sergančių asmenų poreikiai.

>>> parsisiųsti PDF formatu

Švirkščiamųjų narkotikų vartojimo tendencijos Europoje
(Trends in injecting drug use in Europe)

 

Leidinyje apžvelgiama dabartinė su švirkščiamųjų narkotikų vartojimu susijusi padėtis Europoje. Ataskaitoje siekiama atsakyti į du klausimus: koks yra švirkščiamųjų narkotikų vartojimo paplitimas ir tendencijos šiandieninėje Europoje bei kokiais būdais Europos šalys siekia užkirsti kelią šios rūšies narkotikų vartojimui ir su juo susijusioms problemoms spręsti bei mažinti jų keliamą žalą?

>>> parsisiųsti PDF formatu

Kelių narkotikų vartojimas: vartojimo būdai ir atsakas į šią problemą
(Polydrug use: patterns and responses)

Leidinyje apžvelgiamas kelių skirtingų teisėtų ir neteisėtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas vienu metu arba nuoseklus kelių narkotikų vartojimo paplitimas tarp paauglių, jaunų suaugusiųjų ir probleminių narkotikų vartotojų.

>>> parsisiųsti PDF formatu

>>> santrauka LT
>>> santrauka EN

Su narkotikais susiję nusikaltimai. Bausmų skyrimas ir kitos pasekmės
(Drug offences: sentencing and other outcomes)

Leidinyje pirmą kartą apžvelgiamos įvairiose ES šalyse įstatymų pažeidėjams skiriamos bausmės. Nagrinėjant statistiką ataskaitoje siekiama atsakyti į klausimą: kokia labiausiai tikėtina nusikaltėlio, kurį policija sulaikė už narkotikų kontrolės įstatymų pažeidimą, susijusį su narkotikų vartojimu, laikymu, platinimu ar prekyba jais, sulaikymo pasekmė?

>>> parsisiųsti PDF formatu

Pažeidžiamos jaunimo grupės
(Vulnerable groups of young people)

“Kadangi Europos Sąjungoje gyvena daugiau nei 2 milijonai asmenų,vartojančių narkotines ir psichotropines medžiagas, ypač svarbu informuoti pažeidžiamas jaunimo grupes apie rizikingą narkotikų vartojimą“,- teigė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Jacques Barrot 2008 metų rugsėjį.
Socialinė politika Europoje jau seniai konstatavo remtinų gyventojų potencialą socialinei atskirčiai. Šios pažeidžiamos grupės gali būti linkusios į įvairias problemas, o ypač į ankstyvesnį, dažnesnį ir probleminį narkotikų vartojimą.

>>> parsisiųsti PDF formatu

Nacionaliniai kovos su narkotikais tyrimai Europoje
(National drug-related research in Europe)

Su narkotikais susiję moksliniai tyrimai yra ypač svarbūs siekiant išsiaiškinti Europos narkomanijos problemas. Tai leidžia Europai mokytis iš praeities, nustatyti narkotikų vartojimo raidą, tyrimų ciklus bei naudojamų medžiagų pokyčius, taip pat atsirandančias tendencijas ir naujus narkotikų modelius.

>>> parsisiųsti PDF formatu

Apie Europos išlaidas susijusias su narkotikais
(Towards a better understanding of drug-related public expenditure in Europe)

Patvirtinta narkotikų problemos Europoje politinė valia yra ne tik tinkamų politikos krypčių plėtojimas, bet ir veiklų įgyvendinimas. Vienas iš ES kovos su narkotikais veiksmų plano tikslų yra 2005-2008 metų išlaidų narkotikų klausimams spręsti sąmatų pateikimas.

>>> parsisiųsti PDF formatu

Narkotikai ir vairavimas
(Drugs and driving)

Leidinyje „Narkotikai ir vairavimas“ atskleidžiamos atsirandančios problemos, kai vairuojama pavartojus kanapių arba benzodiazepinų grupės medžiagų. Šiame leidinyje pateiktose įvairių šalių ataskaitose, išanalizuotas narkotikų vartojimo paplitimas tarp vairuotojų, nagrinėjamos policijos ir įstatymų leidimo, taip pat teisinės ir prevencinės priemonės.

>>> parsisiųsti PDF formatu

Narkotikai ir su jais susijusios vaikų ir paauglių (iki 15 metų) problemos
(Drug use and related problems among very young people (under 15 years old))

Ankstyvas eksperimentavimas su psichoaktyviosiomis medžiagomis, įskaitant alkoholį ir tabaką, yra svarbus veiksnys narkotikų priklausomybės atsiradimui vėlesniame amžiuje. Šiame leidinyje ENNSC daugiausia dėmesio skiria 15- mečių ir jaunesnio amžiaus vaikų narkomanijos problemos sprendimui, prevencijai, gydymui ir teisės aktų kūrimui.

>>> parsisiųsti PDF formatu

Kokainas ir krekas: auganti visuomenės sveikatos problema
(Cocaine and crack cocaine: a growing public health issue)

Leidinyje “Kokainas ir krekas: auganti visuomenės sveikatos problema“ ENNSC atkreipia dėmesį, kad paskutiniais metais keliose Europos šalyse buvo pastebėtas žymus kokaino vartojimo augimas, taip pat priklausomų nuo kokaino asmenų gydymo poreikis ir narkotikų konfiskavimas.

>>> parsisiųsti PDF formatu

Selected issues 2006
European drug policies >>
A gender perspective on drug use >>
Drug use within recreational settings >>

Selected issues 2005
Drug-related public nuisance >>
Alternatives to imprisonment >>
Buprenorphine >>

Selected issues 2004
‘National drugs strategies’ in Europe >>
Cannabis problems in context >>
Co-morbidity >>

Selected issues 2003
Drug use among young people >>
Social exclusion and reintegration >>
Public expenditure >>

Selected issues 2002
Polydrug use >>>
Drug use in prison >>>
Successful treatment >>>

Selected issues 2001
Cocaine and 'base/crack' cocaine >>>
Infectious diseases >>>
Synthetic drugs >>>

Selected issues 2000
Substitution treatment >>>
Prosecution of drug-related offences >>>
Problems facing women drug users and their children >>>

 

ENNSC monografijos

 

2010 m.

Žalos mažinimas: faktai, poveikis ir iššūkiai
(Harm reduction: evidence, impacts and challenges)

 

ENNSC monografijoje pristatoma išsami žalos mažinimo paslaugų apžvalga. Leidinyje nagrinėjamos žalos mažinimo priemonės ir jų galimybės šiuolaikinėje visuomenėje įtraukiant tarptautines organizacijas, mokslo darbuotojus ir narkotikų vartotojus.

>>> parsisiųsti PDF formatu

 

2009 m.

Narkomanijos neurobiologija: etinė ir politinė reikšmė
(Addiction neurobiology: ethical and social implications)

 

Monografijoje apžvelgiama narkomanijos neurobiologijos mokslo šakos raida, analizuojama, kaip ji gali turėti įtakos peržiūrint narkotikų problemas ir gydant jų vartotojus. Leidinys pristato sudėtingą smegenų procesą ir etines pasekmes, susijusias su narkotikų vartojimu ir narkomanijos tyrimais.

>>> parsisiųsti PDF formatu

2008 m.

Kanapės: globalios problemos ir vietinės patirtys
(A cannabis reader: global issues and local experiences)

 

ENNSC monografijoje iškeliamas pagrindinis klausimas: kaip surasti kvalifikuotos informacijos apie kanapes. Pirmajame tome apžvelgiami politiniai, teisiniai, prekybiniai ir socialiniai pokyčiai. Antrasis skyrius yra skirtas specialistams, dirbantiems narkotikų gydymo, prevencijos ir sveikatos priežiūros srityse.

>>> parsisiųsti PDF formatu

2004 m.
Hepatitis C and injecting drug use: impact, costs and policy options >>>

2000 m.
Evaluation: a key tool for improving drug prevention >>>
Understanding and responding to drug use: the role of qualitative research >>>

1998 m.
Evaluating drug prevention in the European Union >>>

1997 m.
Estimating the prevalence of problem drug use in Europe >>>

 

ENNSC epidemiologiniai indikatoriai ir jų studijos

 

Gydymo poreikio indikatorių pavyzdinis protokolas 3.0: duomenų apie Europos šalyse besigydančius asmenis pateikimo gairės
(Treatment demand indicator (TDI) standard protocol 3.0: Guidelines for reporting data on people entering drug treatment in European countries)
ENNSC, Lisabona, Rugsėjis, 2012

Vadovas yra atnaujinta gydymo poreikio indikatorių protokolo 2.0 versija. Vadove pateikiamos atnaujintos rekomendacijos kaip pateikti informaciją apie asmenis, kurie Europoje gydosi dėl priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.

>>> parsisiųsti PDF formatu(English)


 

Metodologinėse studijose pateikiamos 5 pagrindinių ENNSC nustatytų epidemiologinių indikatorių apžvalgos, renkant ir analizuojant kokybiškai suderintus duomenis Europoje.

Psichoaktyvių medžiagų vartojimo paplitimas tarp šalies gyventojų
(An overview of the general populations survey (GPS) key indicator)
>>> parsisiųsti PDF formatu

Probleminis narkotikų vartojimas (ilgalaikis švirkščiamųjų narkotikų vartojimas)
(An overview of the problem drug use (PDU) key indicator)
>>> parsisiųsti PDF formatu

Užkrečiamųjų ligų paplitimas tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų (ŽIV, hepatitas)
(An overview of the drug-related infectious diseases (DRID) key indicator)
>>> parsisiųsti PDF formatu

Mirčių, susijusių su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu, skaičius
(An overview of the drug-related deaths (DRD) key indicator)
>>> parsisiųsti PDF formatu

Gydymo paslaugų dėl priklausomybės narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms poreikio nustatymas
(An overview of the treatment demand (TDI) key indicator)
>>> parsisiųsti PDF formatu

 

Leidiniai „Taikinys – narkotikai“

 

Narkotikų paklausos mažinimas. Vietos veiksmai grindžiami bendrais įrodymais

(Drug demand reduction: global evidence for local actions)

 

 

Pagrindinis kovos su narkotikais politikos tikslas nacionaliniu, Europos Sąjungos ir pasauliniu mastu – įrodymais pagrįstų intervencijos priemonių kūrimas narkotikų paklausai mažinti. Aptariant šio tikslo įgyvendinimą, vartojamas specialios sąvokos, pavyzdžiui, geriausia praktika, kokybės standartai, gairės, protokolai, akreditavimo sistemos ir lyginamoji analizė. Šiame dokumente skaitytojams pateikiami aiškūs vartojamų terminų apibrėžimai, akcentuojami pasiekimai kovos su narkotikų paklausa srityje ir mokslinių žinių taikymo praktikoje iššūkiai. Ypač daug dėmesio skiriama „geriausiai praktikai“, nes Europoje ši sąvoka tampa vis svarbesnė ir populiaresnė. ENNSC, Lisabona, 2012 m. liepa.

 

>>> parsisiųsti PDF formatu

 

 

Atsakas į naujas psichoaktyviąsias medžiagas

(Responding to new psychoactive substances)

 

 

Leidinyje aprašomos praktinės ir teisinės kliūtys, su kuriomis valstybės narės susiduria atsakydamos į naujas psichoaktyviąsias medžiagas. ENNSC, Lisabona, 2011 m. gruodis.

 

>>> parsisiųsti PDF formatu

 

Kato vartojimas Europoje. Poveikis Europos politikai
(Khat use in Europe: implications for European policy)

Kato augalas turi stimuliuojamųjų medžiagų, kurių poveikis panašus į amfetamino poveikį. Šios grynos medžiagos tarptautiniu mastu yra kontroliuojamos, tačiau kato lapams tarptautinė kontrolė netaikoma.

 

>>> parsisiųsti PDF formatu

 

DRUGS IN FOCUS 2009 M.

Kovos su vairavimu apsvaigus nuo narkotikų veiksmai Europoje
(Responding to drug driving in Europe)

Daug eismo įvykių ir avarijų Europos keliuose sukelia vairuotojai, kurie už vairo sėda veikiami psichoaktyviųjų medžiagų. Nustatyta, jog vien tik dėl girtų vairuotojų Europos Sąjungos keliuose kasmet žūsta iki 10 000 žmonių. Psichoaktyviųjų medžiagų poveikio vairavimo kokybei tyrimai rodo, kad tiek nelegalūs narkotikai, tiek registruoti vaistiniai preparatai gali turėti neigiamos įtakos vairavimui, tačiau kiekvienos medžiagos poveikis ir mastas skiriasi.

>>> parsisiųsti PDF formatu

Narkotikų neurobiologiniai moksliniai tyrimai: etinė ir politinė reikšmė
(Neurobiological research on drugs: ethical and policy implications)

Pažanga neurobiologijos srityje padeda geriau suprasti narkomaniją ir suteikia tvirtą mokslinį pagrindą laikyti ją psichikos sutrikimu, paprastai priskiriamu lėtinėms ir pasikartojančioms smegenų ligoms. Remiantis moksliniais tyrimais galima plėtoti naujus psichologinio ir farmakologinio gydymo būdus bei prevencijos strategijas. ENNSC leidinyje pateikiama pagrindinių pokyčių šioje srityje santrauka ir pabrėžiama tai, kad prieš pradedant taikyti bet kokius galimus naujus metodus įprastinėje praktikoje reikia įvertinti ir jų saugą bei veiksmingumą.

>>> parsisiųsti PDF formatu

 

DRUGS IN FOCUS 2008 M.

Narkotinių medžiagų vartojimas tarp vyresnio amžiaus žmonių
(Substance use among older adults: a neglected problem)

Paprastai priklausomybę sukeliančias medžiagas vartoja jauni žmonės, tačiau tokios problemos nepaiso amžiaus ribų. Šiuo metu įrodymų apie vyresnio amžiaus žmonių piknaudžiavimą priklausomybę sukeliančiomis medžiagomis yra nedaug, todėl sunku vertinti šios problemos mastą ir pasekmes. Tačiau ateities prognozės kelia nerimą, kad vyresnio amžiaus žmonės, vartojantys priklausomybę sukeliančias medžiagas, gali tapti apleista problema.

>>> parsisiųsti PDF formatu

 

DRUGS IN FOCUS 2007 M.

Kokaino vartojimas Europoje: paslaugų teikimo reikšmė
Cocaine use in Europe: implications for service delivery

Apskaičiuota, kad kokainą jau yra vartoję apie 12 milijonų (3,5 proc.) europiečių nuo15 iki 64 m. amžiaus, o praėjusiais metais jį vartojo 4,5 milijono (1,3 proc.) žmonių. Per pastarąjį dešimtmetį kokaino pasiūla ir vartojimas bei su juo susijusios problemos Europoje išaugo, o kainos nukrito.

>>> parsisiųsti PDF formatu

Narkotikai ir nusikalstamumas- sudėtinis ryšys
Drugs and crime — a complex relationship

 

Vienas iš svarbiausių klausimų iškeltų Europos politikos darbotvarkėje – būtinybė užkirsti kelią nusikaltimams, susijusiems su narkotikais. ES kovos su narkotikais strategijoje tai yra viena pagrindinių veiklos sričių, padedančių visapusiškai užtikrinti visuomenės saugumą.

>>> parsisiųsti PDF formatu

Haliucinogeniniai grybai
(Hallucinogenic mushrooms: the challenge of responding to naturally occurring substances in an electronic age)

Šiame leidinyje aptariami haliucinogeninių grybų atsiradimo rinkoje klausimai. Standartiniai epidemiologiniai narkotikų stebėjimo metodai indentifikuoja pavojingas tendencijas, tačiau poreikis diktuoja naujų, labiau modernių tyrinėjimo metodų reikalingumą. Svarbu nustatyti kylantį naujų narkotikų atsiradimą mažose populiacijose ar uždarose geografinėse vietose, įvertinti jų plitimo potencialą.

>>> parsisiųsti PDF formatu

DRUGS IN FOCUS 2005 M.

Overdose – a major cause of avoidable death among young people >>>
Comorbidity – drug use and mental disorders >>>

DRUGS IN FOCUS 2004 M.

Evaluation of the European Union's 2000-04 strategy and action plan >>>

DRUGS IN FOCUS 2003 M.

EU enlargement and drugs – challenges and perspectives >>>
Hepatitis C: a hidden epidemic >>>
Drug use amongst vulnerable young people >>>
Coordination: a key element of national and European drug policy >>>
Treating drug users in prison – a critical area for health-promotion and crime-reduction policy >>>

DRUGS IN FOCUS 2002 M.

Recreational drug use – a key EU challenge >>>
Drug prevention in EU schools >>>
Drug injecting challenges public health policy >>>
Measuring prevalence and incidence of drug use >>>
Drug users and the law in the EU >>>
Key role of substitution in drug treatment >>>

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-11-13