Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos kampanijos

Neįgaliesiems

Socialinė informacinė kampanija „Vaikystė šešėlyje“

Tą savaitę, kai pasaulyje švenčiama Šv. Valentino diena, kviečiame atsigręžti į vaikus, kurie gyvena šeimose, aptemdytose alkoholio vartojimo. Alkoholio problemos šeimoje dažniausiai būna paslėptos nuo išorinio pasaulio. Tai palieka vaikus izoliuotus ir vienišus. Kalbėdami apie šią problemą mes suteikiame galimybę vaikams ieškoti pagalbos.

Nuo 2015 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, bendradarbiaudamas su asociacija „Mentor Lietuva“, kasmet mini Alkoholikų vaikų savaitę, kurios metu viešai diskutuojama apie alkoholio vartojimo problemą šeimoje, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį, paskatinti kreiptis pagalbos ar padėti su tuo susiduriantiems. O socialinė informacinė kampanija „Vaikystė šešėlyje“ šių tikslų siekia visus metus vykdomomis veiklomis. Šia kampanija pabrėžiama būtinybė padėti vaikams, kurie auga žalingai alkoholį vartojančioje aplinkoje, akcentuojama su tuo susijusių sunkumų įveikimo svarba.

Įgyvendinant socialinę informacinę kampaniją „Vaikystė šešėlyje“ buvo atlikta apklausa „Alkoholio vartojimo problema šeimoje: apie visuomenę ir visuomenei“, kurios rezultatai parodė, kad žalingas alkoholio vartojimas ar priklausomybė nuo jo yra ne toks jau retas reiškinys: net pusė suaugusiųjų, kurie dalyvavo apklausoje, galimai su tuo susidūrė vaikystėje. Respondentai pabrėžė išgyvenę negatyvias emocijas, nemalonias situacijas, blogai jautęsi dėl tėčio ar mamos alkoholio vartojimo: jie akcentavo pyktį, gėdą, nusivylimą, baimę ar rūpestį. Matoma, vis dar gaji kreipimosi dėl pagalbos ir jos gavimo problema – kalbėjimas apie tai vis dar yra stigma. Apklausos dalyviai dažniausiai nurodė pagalbą gavę tik iš artimųjų.

Informacinė medžiaga „Suaugę alkoholikų vaikai“ 

Atvirlaiškis „Aš išdrįsau kreiptis pagalbos. O tu?“

Apklausos „Alkoholio vartojimo problema šeimoje: apie visuomenę ir visuomenei“ ataskaita

Rekomendacijas mokyklai „Kaip mokykla gali padėti vaikui, kurio mama ar tėtis girtauja?“ 

Informacinė medžiaga „Priklausomybės ligomis sergančių tėvų vaikai: svarbūs faktai“ 

Daugiau informacijos apie socialinę kampaniją „Vaikystė šešėlyje“.

 

Socialinė informacinė kampanija „Pirmiausia – išklausyk“

Pirmas žingsnis, norint padėti vaikams ar jaunimui sveikai ir saugiai augti – juos išklausyti. Apie tai primena Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo prevencijos biuro (UNODC) įgyvendinama socialinė informacinė kampanija „Pirmiausia – išklausyk“ (angl. listen first), skirta mokytojams, kurios tikslas – skatinti palaikyti mokslo įrodymais pagrįstą prevenciją tam, kad vaikai augtų laimingi ir atsparūs neigiamiems rizikos veiksniams. Kampaniją sudaro vaizdo klipas ir informacinė medžiaga. Departamentas palaiko kampaniją ir yra į lietuvių kalbą išvertęs kampanijos informacinę medžiagą, skirtą: politikos formuotojams, tėvams, mokytojams, faktai prevencijos specialistams ir sveikatos priežiūros specialistams.

 

       

 

 

Socialinė informacinė kampanija „Vaikai seka tėvų pavyzdžiu“ (2015-2016)

Tyrimai rodo, kad vaikai, kurie apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo pavojus sužino iš savo tėvų, yra mažiau linkę jas vartoti nei vaikai, kurie iš savo tėvų nesužino nieko. Deja, iš visų Europos šalių Lietuvoje jaunimas apie psichoaktyviąsias medžiagas ir jų vartojimą mažiausiai kalba su tėvais ir artimaisiais.

Todėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas nuo 2015 m. įgyvendina socialinę informacinę kampaniją, skirtą tėvams „Vaikai seka tėvų pavyzdžiu“, kurią sudaro:

Kampanijos tikslas – siekti paveikti tėvų elgseną, skatinti elgtis atsakingai prieš savo vaikus bei susimąstyti, ar esame tinkamas pavyzdys savo vaikams, formuojant neigiamas nuostatas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo atžvilgiu.

2015 m. kampanijos vaizdo klipas nemokamai transliuotas visų „Rimi“ ir „Iki“ parduotuvių kasų ekranuose, „Cinamon“ ir „Alytaus Dainavos“ kino teatruose, Telšių krašto televizijoje, Panevėžio regiono televizijoje, Šiaulių regiono televizijoje „Splius“, TV3 play, Lietuvos edukologijos universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto vaizdo ekranuose, Lietuvos geležinkelių ir Vilniaus oro uosto švieslentėse, Antakalnio poliklinikoje, Lazdynų poliklinikoje, Karoliniškių poliklinikoje, Vilniaus Centro poliklinikoje, Vilniaus r. centrinėje poliklinikoje, Kauno Šilainių poliklinikoje, Kauno Kalniečių poliklinikoje, Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje, Utenos PSPC, Dainų PSPC, Kėdainių PSPC, platintas internete ir rodytas įvairių renginių metu.

Kampanijos vaizdo klipą 2016 m. nemokamai transliavo UAB „Palink“ (Iki), UAB „Rimi Lietuva“, Vilniaus oro uostas, „Cinamon“ ir Alytaus Dainavos kino teatrai, Telšių krašto, Panevėžio regiono, Šiaulių regiono „Splius“ televizijos. Taip pat Vilniaus Antakalnio, Karoliniškių, Lazdynų, Centro, Vilniaus rajono centrinė poliklinikos, Kauno Kalniečių, Šilainių poliklinikos, Šiaulių Dainų, Kėdainių, Utenos pirminės sveikatos priežiūros centrai, Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika.

Departamentas 2016 m. pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Vilniaus visuomenės sveikatos biuru, kurios vienas iš rezultatų - pataisytas, atnaujintas ir išleistas informacinis leidinys tėvams "Vaikai seka tėvų pavyzdžiu".

Departamentas, įgyvendindamas socialinę informacinę kampaniją „Vaikai seka tėvų pavyzdžiu“, 2015 metais paskelbė geriausio žurnalistinio straipsnio, susijusio su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija, konkursą „Vaikai seka tėvų pavyzdžiu“. Konkurso tikslas – išrinkti geriausią specializuotose ir populiariosiose visuomenės informavimo priemonėse parengtą straipsnį, skirtą formuoti neigiamą Lietuvos žmonių, ypač tėvų požiūrį į psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą. Tarpžinybinė konkurso vertinimo komisija išrinko šio konkurso geriausią straipsnį. Juo tapo „Alytaus naujienos” laikraštyje psichologės Kristinos Cibulskės publikuotas straipsnis „Vaikai seka tavo pavyzdžiu“. II vietos nugalėtoju tapo žurnalistas Mindaugas Malcevičius už straipsnius „Alkoholizmo jūroje besilinksminančio jaunimo visuomenė“ ir „Kaip išmokyti vaikus rūkyti“, publikuotus savaitraštyje „Šiauliai plius“. III vietą laimėjo žurnalistė Dovilė Štuikienė už straipsnį „Alkoholis – kaip (ne)mielas kaimynas“, publikuotą žurnale „Laima“.

          

            

      

 

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos priemonės ir kampanijos 2013-2014

Socialinė informacinė kampanija, skatinanti nerūkyti, o rūkančius asmenis atsisakyti šio žalingo įpročio (2014 m.)

2014 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) organizavo socialinę informacinę kampaniją, skatinančią nerūkyti, o rūkančius asmenis atsisakyti šio žalingo įpročio. Socialinę informacinę kampaniją sudarė 6 vaizdo klipų transliavimas, 6 rūšių informacinės medžiagos parengimas ir platinimas bei interaktyvios skaičiuoklės sukūrimas.

2014 m. kovo 20 d. pasirašyta bendradarbiavimo sutartis Nr. T15-4 su vaistinių asociacija dėl vaizdo klipų, skatinančių nerūkyti, o rūkančius asmenis atsisakyti šio žalingo įpročio,transliavimo vaistinių tinklo vaizdo ekranuose. Šeši skirtingi vaizdo klipai buvo transliuojami vaistinių tinklo („Norfos“, „Gintarinės“ ir „Eurovaistinės“) vaizdo ekranuos, Vilniaus universiteto fakultetuose (Gamtos mokslų fakultete, Centriniuose rūmuose ir Medicinos fakultete) ir poliklinikose (VšĮ Karoliniškių poliklinika, VšĮ Kauno Centro poliklinika, VšĮ Vilniaus rajono centrinė poliklinika, VšĮ Šeškinės poliklinika, VšĮ Panevėžio miesto poliklinika). Visi vaizdo klipai yra patalpinti Departamento youtube paskyroje (https://www.youtube.com/user/NTAKDLT).

 

Įgyvendinant socialinę informacinę kampaniją taip pat buvo parengtas ir išleistas (10 tūkst. vnt.) testas „Sužinok, ar esi priklausomas nuo nikotino“bei sukurta skaičiuoklė, kuri padeda įvertinanti tabako vartojimo įpročius ir skatina mesti rūkyti (http://old.ntakd.lt/testas/rukymas.htm). Testas buvo platinamas vaistinių asociacijos tinklui priklausančiose vaistinėse, 3 Vilniaus universiteto fakultetuose bei 5 poliklinikose.

 

Reikia licencijos ?

(Paveikslėlio aktyvi nuoroda: http://old.ntakd.lt/testas/rukymas.htm)

 

Departamentas taip pat parengė, išleido ir išplatino 3 rūšių lipdukus prieš rūkymą (lipdukas, informuojantis apie draudimą rūkyti bendrosiose gyvenamosiose patalpose - 2000 vnt., lipdukas, informuojantis apie draudimą rūkyti švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigų teritorijose – 1000 vnt., lipdukas, informuojantis apie draudimą turėti ir rūkyti elektronines cigaretes mokykloje ir jos teritorijoje – 1000 vnt.

    http://old.ntakd.lt/files/prevencija/el_cig.JPG  

 

2014 m. buvo parengta ir mokykloms išplatinta tėvams skirta informacinė medžiaga apie elektronines cigaretes (http://old.ntakd.lt/files/informacine_medzega/2014/ecigaretes_tevams.pdf), o bendradarbiaujant su Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centru bei LR Švietimo ir mokslo ministerija parengti ir išleisti lankstinukai tėvams apie elektronines cigaretes „Elektroninės cigaretės – tai gelbėjimosi ratas ar nauja grėsmė“ (http://old.ntakd.lt/files/prevencija/2014/ecig.pdf).

http://old.ntakd.lt/images/ecig(1).JPG              http://old.ntakd.lt/files/prevencija/2014/ecig.jpg

2012 - 2013 m.


 

 

 

 

Programa „IŠPILK 2012-2013“

 

„IŠPILK“ - Lietuvos moksleivių sąjungos organizuojama nacionalinė socialinės reklamos kūrimo programa, kurios tikslas - skatinti moksleivius imtis iniciatyvos sprendžiant alkoholio vartojimo problemą moksleivių tarpe. Programa „IŠPILK“ siekia, kad moksleiviai kūrybiškai spręstų alkoholio vartojimo problemą – kurtų prevencinius plakatus bei rašytų scenarijus prevencinei-edukacinei reklamai. Tik patys moksleiviai geriausiai žino, kokia forma pateikta informacija išties atkreipia bendraamžių dėmesį į problemą. Todėl neabejotina, kad pačių moksleivių sukurtos idėjos bus efektyvios.

Programą sudarė du etapai: prevencinių plakatų (2012 m.) ir prevencinės – edukacinės reklamos scenarijaus (2013 m.) kūrimo konkursai. Paruoštas programos rezultatas – socialinės reklamos klipas ir prevencinis plakatas bus perduodami mokykloms, kaip ugdymo medžiaga moksleiviams pamokų metų.

Pagrindinis programos „IŠPILK“partneris yra Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

Daugiau informacijos rasite:

http://www.moksleiviai.lt/component/content/article/691

https://www.facebook.com/ISPILK

Programos „IŠPILK“ I etapo (prevencinio plakato konkurso) laimėtojų darbai

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.292839630818470.50591.261850597250707&type=1

 

Už informacijos teikimą srityje „Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos kampanijos“ atsakinga Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vyr. specialistė Emilija Gaidytė,  tel.  8 7066 31 91, el. paštas emilija.gaidyte@ntakd.lt

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-02-06
UA-79662928-1