Vaisiaus alkoholinis sindromas – ne tik moters, bet ir mūsų visų atsakomybė

Data

2020 09 09

Įvertinimas
0
a4.png

Kaip ir kasmet, rugsėjo 9 d. minima Tarptautinė Vaisiaus alkoholinio sindromo (toliau – VAS) diena. Šiemet didžiausias dėmesys kreipiamas į tai, kad VAS yra ne tik moters, bet ir mūsų visų atsakomybė. Itin didelė problema, susijusi su VAS Lietuvoje, yra informacijos trūkumas, todėl siekdami kurti sveikesnę bei laimingesnę visuomenę, šviesti jaunas šeimas, šeimą planuojančias poras, atokesnes bendruomenes ir jaunimą, skatinti atsakomybę ir sąmoningumą, rugsėjo 9 d. 9 val. 09 min. buvo organizuojama virtuali paskaita iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.

Vienas iš šios paskaitos pranešėjų – VU Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus, pabrėžė, kad alkoholis ir paplitusios jo vartojimo tradicijos yra šeimų ir visos visuomenės priešas. Būsimai mamai ar jau besilaukiančiai moteriai būtina žinoti, kad nėra saugios jokios, net ir mažiausios, alkoholio dozės. Kiekvienas kūdikis turi teisę gimti sveikas. O juk su VAS gimę vaikai turi didelių sveikatos sutrikimų. Tiksliai nėra žinoma, kiek moterų Lietuvoje nėštumo metu vartoja alkoholį ir kiek gimsta naujagimių su VAS, bet 2017 m. VU Medicinos fakulteto mokslininkų vykdyto tyrimo duomenimis, 0,15 proc. moterų vartojo alkoholį dideliais kiekiais, o 3 proc. moterų – paskutinėmis nėštumo savaitėmis.

Paskaitoje dalyvavusi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (toliau – Departamentas) direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian pažymėjo, kad alkoholio vartojimo pasekmės nėščiosioms ir jų vaikams yra susijusios tiek su vyrų, tiek ir su ne nėščių moterų alkoholio vartojimu bendrojoje populiacijoje. Tad į problemos sprendimą reikia žiūrėti kompleksiškai bei siekti mažesnio visos visuomenės vartojimo. Kalbėdama apie alkoholio vartojimo nėštumo metu keliamą žalą valstybei, Gražina Belian akcentavo, kad  Švedijoje, kur VAS paplitimas panašus kaip Lietuvoje, paskaičiuota, jog dėl VAS šalis kasmet praranda 1,4 mlrd. eurų. O alkoholio kontrolės politika, kuri riboja alkoholio prieinamumą ir įperkamumą, veiksmingai sumažina gausų alkoholio vartojimą (taip pat ir nėščių moterų) ir jo sukeliamas neigiamas pasekmes visuomenei. Departamento atliktų tyrimų duomenys rodo, kad šeimos vaidmens klausimu situacija gerėja, didėja tėvų sąmoningumas ir atsakomybė nerodyti vaikams neigiamo pavyzdžio. Taip pat mažėja Lietuvos gyventojų alkoholio vartojimas, o kartu su tuo ir alkoholio keliama žala visuomenei ir valstybei. Tad siekiant  sumažinti alkoholio vartojimą nėštumo metu ir vaikui gimus, svarbu ne tik visuomenės informavimas, bet ir tėvų skatinimas elgtis atsakingai prieš savo vaikus bei susimąstyti, ar esame tinkamas pavyzdys savo vaikams, formuojant neigiamas nuostatas alkoholio vartojimo atžvilgiu, bei alkoholio paklausos ir pasiūlos mažinimo priemonių taikymas.

O VU Medicinos fakulteto Klinikinės medicinos instituto Psichiatrijos klinikos vedėja prof. Sigita Lesinskienė atkreipė dėmesį į kultūros, tradicijų, pilietiškumo, nuomonės formavimo įtaką alkoholio vartojimui nėštumo metu, ypač nėštumo pradžioje, kai moteris dar net nežino, kad laukiasi bei pabrėžė, kad jaunoms moterims ypatingai nerekomenduojama vartoti alkoholio.

Paskaitoje dalyvavusi NVO „Išmanioji sveikatos akademija“ vadovė Loreta Majauskienė pristatė vykdomas VAS dienos solidarumo akcijas Lietuvos savivaldybėse, pagrindines šių metų skelbiamas žinutes bei „Raudonų batelių“ kaip VAS dienos simbolio istoriją. Paskaitos žiūrovams taip pat buvo parodytas socialinio eksperimento, kuris atskleidė, kad pilietiškumas ir visuomenės sąmoningumas Lietuvoje didėja, vaizdo įrašas. L. Majauskienė priminė, kad labai svarbu apie šią problemą kalbėti garsiai, įtraukti visą visuomenę: ne tik moteris, bet ir vyrus, visą šeimą, mokslininkus, nevyriausybines organizacijas bei valstybės institucijas ir įstaigas.

Paskaitos įrašą galite peržiūrėti čia