2024-11-22

Tarptautinio bendradarbiavimo svarba narkotikų pasiūlos mažinime

Narkotikų gamyba, tiekimas ir neteisėta prekyba yra didelė pasaulinė problema, didinanti organizuotą nusikalstamumą ir smurtą. Sprendžiant narkotikų gamybos ir tiekimo klausimus, labai svarbu formuoti ir įgyvendinti kovos su narkotikais politiką ir užtikrinti pasiūlos valdymą. Naujausiose Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinių Tautų (JT) ataskaitose parėžiama, kad, nepaisant didelių investicijų į visuomenės sveikatos iniciatyvas ir teisėsaugą, problemos mastas tebėra didelis. Naujų psichoaktyviųjų medžiagų plitimas, nuolat besikeičianti jų rinka, o taip pat ir tradicinių narkotikų rinkos augimas tebėra didelis iššūkis.

Šie klausimai buvo nagrinėjami Europos Tarybos Pompidou grupės metinėje Narkotikų kontrolės tinklo konferencijoje, kuri vyko 2024 lapkričio 19-21 dienomis Strasbūre.Lietuva yra tikroji  Europos Tarybos Pompidou grupės narė, kurios vardu šios grupės vykdomoje veikloje aktyviai dalyvauja Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (toliau – Departamentas) atstovės: Narkotikų ir jų prekursorių kontrolės skyriaus vedėja Rima Mačiūnienė ir patarėja Rasa Povilanskienė. Jų teigimu, tokio formato ekspertų susitikimai leidžia efektyviai keistis informacija apie naujausias tendencijas, geriausią taikomą praktiką, geresnę kontrolę ir tyrimo priemones.

Strazbūras2.jpg

Pasak Departamento eksperčių, susitikimo metu taip pat buvo nagrinėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų prekursorių nelegalios apyvartos tendencijos, nekontroliuojamų prekursorių keliamos problemos, nelegalios rinkos gudrybės, internetinės prekybos narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis bei jų prekursoriais galimybės bei sudėtinga to kontrolė.

Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro (UNODC) 2024 m. ataskaitoje atkreiptas dėmesys į kintančią sintetinių narkotikų padėtį ir nerimą keliantį sintetinių opioidų, ypač nitazenų, augimą ir vartojimą. O dirbtinis intelektas, naudojamas daugelyje sričių, vis dažniau pasitelkiamas ir įvairiose neteisėtose veiklose, įskaitant narkotikų gamybą, bei platinimo optimizavimą.

„Prekybos narkotikais kontrolė yra sudėtingas pasaulinis iššūkis, kuriam spręsti reikia tvirto, suderinto ir nuoseklaus tarptautinio atsako ir bendradarbiavimo. Tarptautinis bendradarbiavimas yra labai svarbus formuojant būsimą kovos su prekyba narkotikais politiką, išnaudojant įvairių organizacijų kolektyvinę galią ir toliau stiprinant tarptautinių standartų nustatymo procesą“, – dalyvavimo konferencijoje svarbą apibendrina  R. Mačiūnienė.