2024-04-04

Spaudos konferencijoje Seime pristatytos Departamento siūlomos prevencijos priemonės

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (toliau – Departamento) Prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja Aušra Želvienė dalyvavo Seimo narės Morganos Danielės spaudos konferencijoje „Mokslu pagrįsta narkotikų prevencija Lietuvoje: dalyvauti turime visi?“.

Seimo narė Morgana Danielė informavo registravusi pataisas, pagal kurias bus skiriama papildoma poilsio diena tėvams, auginantiems bent vieną vaiką iki 16 m., praleisti laiką su šeima. Papildomus „tėvadienius“ ir „mamadienius“ leisti kartu su paaugliais Seimo narė pasiūlė su bendru gerąja Islandijos praktika grįstu narkotikų prevencijos paketu, siekiančiu spręsti paauglių užimtumo, narkotikų, alkoholio bei nikotino vartojimo problemas.

„Paauglystė yra laikas, kai atrodo vaikai jau „užaugo“, o mes galime atsikvėpti ir grįžti „prie savo reikalų“. Deja, tai dažnai yra ir tas laikas, kai ryšį su savo paaugliais „pametame“, o būtent tada jaunuolio gyvenime, kūne ir emociniame pasaulyje vyksta labai daug išbandymų, o ir eksperimentų su psichiką veikiančiomis medžiagomis rizika yra didžiausia“, – kalbėjo M. Danielė.

Spaudos konferencijoje dalyvavusiNarkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovė pristatė Departamento siūlomas ir vykdomas prevencijos priemones. „Prevencija turi būti grįsta moksliniais įrodymais, ilgalaikė ir nuosekli, įtraukianti kuo daugiau dalyvių su aiškiais vaidmenimis. Prevencijoje reikia rasti aiškias kryptis ir prioritetus, jų nuosekliai siekti ir suprasti, kad rezultatų nepavyks pasiekti per trumpą laiką “, akcentavo A. Želvienė.

Ekspertė patarė remtis Departamento parengtomis rekomendacijomis „Psichoaktyviosios medžiagos ir mokykla: prevencijos ir intervencijos gairės“, kurias kiekviena savivaldybė gali prisitaikyti pagal savo situaciją ir poreikius. Taip pat savivaldybės paskatintos  aktyviai vykdyti Ankstyvosios intervencijos programą ir dalyvauti šios programos plėtroje, o taip pat įsitraukti į prevencinį Naktinių pasilinksminimo vietų projektą. „Savivaldybių narkotikų kontrolės komisijų specialistai turi galimybę konsultuotis su mūsų departamento ekspertais, todėl patariame pasitarti planuojant prevencines priemones savivaldybėse“, – rekomendavo Departamento Prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja.

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavo Islandijos organizacijos „Planet Youth“ vadovas dr. Palas Rikardsonas (Pall Rikhardsson) ir Vilniaus savivaldybės visuomenės sveikatos biuro projektų koordinatorė Emilija Gaidytė.

Seimo kanceliarijos nuotrauka

Spaudos konferencijos įrašą galite rasti: https://www.youtube.com/watch?v=5KRo1zM_jbs