Spaudos konferencija: alkoholio vartojimo žala nėštumo metu

Data

2019 09 09

Įvertinimas
0
6889055A-0E45-4476-BA83-E02917CA876D.jpeg

Šiandien Lietuvos Respublikos Seime vyko spaudos konferencija, skirta paminėti Vaisiaus alkoholinio sindromo dieną. Spaudos konferenciją pradėjusi Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, kvietė visus  atkreipti visuomenės dėmesį į alkoholio vartojimo nėštumo metu keliamus pavojus. Ji priminė, kad pirmąjį kartą Vaisiaus alkoholinio sindromo diena paminėta 1999-09-09, jos data pasirinkta ne veltui, mat devinto mėnesio devinta diena simbolizuoja devynis nėštumo mėnesius, per kuriuos moteris turėtų nevartoti alkoholinių gėrimų. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs apie įvairius alkoholio vartojimo keliamus pavojus, bet dažnai nustembama sužinojus, kad alkoholio vartojimas nėštumo metu turi daugiau neigiamų pasekmių nei tokių narkotikų kaip opioidai vartojimas.

Tai kelia didelį susirūpinimą, nes alkoholio vartojimas nėštumo metu veikia ne tik nėščiosios sveikatą, bet yra viena dažniausių įgimtų vaisiaus anomalijų, raidos ir elgesio sutrikimų priežastis – pažymėjo Gražina Belian, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja.  Vartojant alkoholį nėštumo metu dažniau gresia persileidimas bei priešlaikinis gimdymas, vaisius gali augti lėčiau, būti ligotas ar net žūti. Taip pat padidėja tikimybė, kad naujagimis gims neišnešiotas ir svers mažiau, pasireikš naujagimio abstinencijos simptomai, galimi įvairūs vaiko raidos sutrikimai. Svarbu paminėti, kad šis sindromas yra laikomas sunkiausiu alkoholio nulemtu vaisiaus raidos sutrikimu, dėl kurio vaikui gali pasireikšti įvairūs fiziniai, kognityviniai, emociniai sutrikimai – konstatavo Gražina Belian.

 VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikų Laboratorinės medicinos gydytoja, mokslų daktarė Jurgita Songailienė, pristatė alkoholio vartojimo paplitimo nėštumo metu tyrimą, kurio duomenys gauti tiriant depersonalizuotus naujagimių sauso kraujo mėginius, juose matuojant alkoholio žymenį - fosfatidiletanolio (toliau – PEth) koncentraciją. Tyrimas parodė, kad paskutinėmis nėštumo savaitėmis alkoholį vartojo 3 proc. nėščiųjų – tai sudarytų  apie 700-800 gimdyvių per metus, o 0,15 proc. naujagimių, kurių kraujyje rasta labai didelės koncentracijos PEth  - tai yra apie 40 naujagimių per metus, kurių motinos paskutinėmis nėštumo savaitėmis didžiuliais kiekiais vartojo alkoholį. Naujagimiai, kurių kraujyje rasta alkoholio žymens, buvo mažesnio svorio ir gimė neišnešioti.

Tyrimą atliko Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Biomedicinos mokslų instituto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros mokslininkai, vadovaujami prof. dr. Algirdo Utkaus, įgyvendindami vienerių metų trukmės projektą „Vaisiaus poveikio alkoholiu paplitimo ir alkoholio įtakos naujagimių medžiagų apykaitai tyrimas Lietuvoje“ (Alkomet LT). Tyrimas finansuotas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis.

Nors visuomenėje apie alkoholį sklando daug įvairiausių nuomonių ir mitų, bet pagrindinis dalykas, kurį būtina žinoti kiekvienam, yra tai, jog alkoholis nėra nei maistas, nei vaistas, o nėščiai moteriai saugios alkoholio dozės nėra. Kitas aspektas kurį būtina pabrėžti, kad  už moters ir kūdikio sveikatą atsakinga ne ji viena - padėti, remti, informuoti turėtų visa ją supanti aplinka, nes
Vaisiaus alkoholinis sindromas yra visos visuomenės, o ne tik moterų problema  -  pabrėžė Gražina Belian.

UA-79662928-1