exclamation

Informuojame, kad nuo 2020-11-27 18:00 iki 2020-11-29 18:00 ir nuo 2020-12-04 18:00 iki 2020-12-06 18:00 bus atliekami IS infrastruktūros perkėlimo darbai. Dėl šios priežasties galimi trumpalaikiai portalo „Mano vyriausybė“ veiklos sutrikimai. Atsiprašome už nepatogumus.

Siūlomi ribojimai „linksminančioms dujoms“

Data

2020 01 29

Įvertinimas
0
dfg.png

„Linksminančios dujos“ arba „juoko dujos“ (N2O, diazoto monoksidas, azoto suboksidas) vis populiarėjanti vakarėlių ir festivalių svaiginimosi priemonė, sukelianti trumpalaikį atsipalaidavimo, euforijos bei mieguistumo pojūtį. Medicinoje diazoto monoksidas naudojamas anestezijai ir skausmo malšinimui.

Jungtinėje Karalystėje su linksminančių dujų vartojimu siejama jau 17 mirties atvejų. Minėtos dujos šioje šalyje tarp paauglių ir jaunuolių užima 4 vietą tarp svaiginimuisi naudojamų medžiagų. Jungtinės Amerikos Valstijos praneša apie 25 asmenų mirtį, susijusią su linksminančių dujų vartojimu. Prancūzijos gydymo įstaigose užregistruoti net 25 ūmūs sveikatos sutrikdymai dėl linksminančių dujų vartojimo. Olandijoje 17 metų jaunuolis paviešino savo „linksmybių“ istoriją apie diazoto monoksido vartojimą ir jo pasekmes - pažeistas nugaros smegenis ir dalinį paralyžių.

Departamentas su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba atlikę Lietuvos įmonių apklausą dėl diazoto monoksido naudojimo įmonių veikloje, nustatė, kad diazoto monoksidas pramoniniais tikslais naudojamas tik dvejose Lietuvos įmonėse. Siekdamas užtikrinti visuomenės saugumą ir sveikatą dėl diazoto monoksido saugaus naudojimo, įvertinęs specialistų nuomones,  bei atsižvelgdamas į minimalų diazoto monoksido poreikį Lietuvos pramonėje, Departamentas pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai įtraukti diazoto monoksidą į IV narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą. Tai reiškia,

kad po Departamento pasiūlytos diazoto monoksido rinkos ribojimo priemonės (atlikus teisės akto notifikavimo procedūrą, numatyta įsigaliojimo data – š. m. birželio 1 d.) bus draudžiama diazoto monoksido mažmeninė prekyba, o pramoninei veiklai bus reikalingas Departamento  išduotas leidimas.

„Didinant efektyvumą veiklos, nukreiptos į medžiagų, kurios yra vartojamos, kaip savotiškas ,,narkotikų pakaitalas“, vartojimo prevenciją, būtinas kompleksinis požiūris. Tokių medžiagų atsiranda vis naujų, tai ir liūdnai pagarsėjęs GBL, tai ir ,,linksminančios dujos“. Gerai, kad Lietuvoje mes nebėgame su kiekviena medžiaga į Seimą, prašydami priimti įstatymus dėl jų, o įdiegėme šalyje kompleksinį mechanizmą, kuris leidžia šias medžiagas teisėtai naudoti pramoniniais tikslais, bei užkerta kelią tokias medžiagas naudoti ,,rekreaciniais, pramoginiais“ tikslais,“  — pažymi Departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian.