Seime įvyko spaudos konferencija, skirta Pasaulinei dienai be tabako paminėti

Data

2020 06 01

Įvertinimas
0
foto diena be tabako.jpg

Šiandien Lietuvos Respublikos Seime įvyko spaudos konferencija, skirta Pasaulinei dienai be tabako paminėti. Spaudos konferencijoje dalyvavo Seimo priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovybės Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius dr. Renaldas Čiužas bei Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos pirmininkė Gražina Belian.

Spaudos konferenciją pradėjusi L. Matkevičienė atkreipė dėmesį į tai, kad PSO rūkymo keliamą pavojų asmens ir visuomenės sveikatai lygina su epidemijų keliamais pavojais, kadangi nėra nė vienos žmogaus kūno sistemos, kuriai nekenktų rūkymas, kaip nėra ir nekenksmingo rūkymo būdo. Taip pat pristatė pagrindinius Pasaulinės dienos be tabako tikslus – atkreipti jaunimo dėmesį ir atkleisti į vaikus bei jaunimą nukreiptas ir tabako pramonės taikomas sistemingas bei agresyvias rinkodaros strategijas.

Departamento direktorius dr. R. Čiužas kalbėdamas apie Pasaulinę dieną be tabako nepamiršo ir šiandien minimos Tarptautinės vaikų gynimo dienos, kuri yra puiki proga dar kartą atkreipti dėmesį į vaikus ir jaunimą. Vertinant įvairių nikotino turinčių gaminių vartojimo įpročius pastaraisiais metais pastebima, kad atskirų gaminių vartojimas kinta didėjimo linkme. Sveikatos tyrimų instituto atlikto Mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimo duomenys rodo, kad stipriai išaugo jaunuolių dalis, kurie rūko elektronines cigaretes – bandžiusiųjų šias cigaretes dalis per 2014–2018 m. padidėjo nuo 26 iki 39 proc. Šiuo metu vis dar trūkta ilgalaikių elektroninių cigarečių poveikio sveikatai tyrimų, tačiau skaičiuojama, jog šiuo metu egzistuoja apie 15 000 elektroninių cigarečių skysčių skonių, įskaitant tokius kaip cukraus vatos ar guminukų, kurie patinka vaikams ir jaunimui. Kvapiųjų gaminių reklama gali sustiprinti tabako gaminių patrauklumą vaikams ir paaugliams bei paskatinti juos pirkti ir išbandyti šiuos gaminius.

Departamento direktorius dr. R. Čiužas  taip pat akcentavo, jog  šeima yra glaudžiai susijusi su vaikų ir jaunuolių vertybėmis, elgesio formomis bei atkartotu tėvų elgesiu. Departamento 2020 m. vykdytos apklausos, kurioje dalyvavo daugiau nei 18 tūkst. mokyklinio amžiaus (1-12 klasių) vaikus auginančių tėvų, rezultatai parodė, kad net 74 proc. rūkančių tėvų rūko savo vaikų akivaizdoje ir nors 44 proc. tėvų stengiasi nerūkyti prie savo vaikų, tačiau net 29 proc. tėvų nesislepia ir laiko tai norma.

Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos pirmininkė G. Belian pabrėžė, jog kalbant apie rūkymo žalą bei keliamas pasekmes sveikatai, jau turėtume kalbėti ne tik apie tabako gaminius, tačiau apie nikotino ir tabako turinčius gaminius, kadangi tokie gaminiai kaip elektroninės cigaretės ar naujoviški tabako gaminiai vis labiau populiarėja, o būtent nikotinas ir daro didžiausią žalą žmogaus organizmui, turi neigiamą poveikį vaikų ir paauglių mokymuisi bei dėmesiui. G. Belian spaudos konferencijos metu pasidžiaugė, kad šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime yra svarstomi du projektai, siekiant  uždrausti eksponuoti tabako gaminius, elektronines cigaretes ir įvairius prietaisus, skirtus tabako gaminiams vartoti bei uždrausti elektroninių cigarečių kvapus. Amerikiečių atlikti tyrimai atskleidė, kad apie 30 proc. vaikų nurodė, jog kvapai buvo pagrindinis veiksnys, paskatinęs juos pradėti vartoti elektronines cigaretes.  

PSO atstovybės Lietuvoje vadovė I. Zurlytė pristatė statistinius duomenis, susijusius su tabako ir nikotino turinčių gaminių vartojimu ne tik nacionaliniu, bet ir pasauliniu mastu. Kiekvienais metais pasaulyje skaičiuojama daugiau kaip 8 mln. mirčių, susijusių su tabaku: 7 mln. mirčių dėl rūkymo, 1 mln. – dėl antrinio (pasyvaus) rūkymo. PSO duomenimis Europoje tabaką vartoja apie 14 proc. berniukų ir apie 12 proc. mergaičių. Šalyse, kuriose informacija apie elektroninių cigarečių vartojimą renkama, stebimas tiek berniukų, tiek mergaičių elektroninių cigarečių vartojimo padidėjimas. Tyrimai rodo, jog 11 m., 13 m.  ir 15 m. amžiaus grupėse Lietuva  patenka tarp aukščiausią rūkymo paplitimą turinčių šalių. 

Taip pat I. Zurlytė paminėjo pagrindines strategijas, kurios yra naudojamos, norint paskatinti vaikus ir jaunimą vartoti tabako ir nikotino turinčius gaminius: tiesioginė reklama (reklama filmuose ir televizijos laidose, populiarius memus mėgžiojanti tabako gaminių reklama), netiesioginė reklama (socialinių tinklų ir nuomonės formuotojų pasitelkimas  reklamuojant tabako gaminius ir elektronines cigaretes), skatinimas (tabako gaminių reklama renginiuose, skirtuose jaunimui) bei rėmimas (stipendijų skyrimas mokyklų ar universitetų studentams, sporto renginių ar komandų rėmimas, siekiant reklamuoti tabako įmonių logotipus). 

Kviečiame susipažinti su informacine medžiaga, skirta Pasaulinei dienai be tabako:

Informacinis grafikas

Informacinis pranešimas


             

          

          

          

          

Daugiau informacijos apie rūkymą, interaktyvų Lietuvos žemėlapį, kur galite kreiptis pagalbos metant rūkyti, mobiliųjų programėlių, kurios gali palengvinti metimą rūkyti, sąrašą rasite svetainėje www.nerukysiu.lt. Ugdykime jaunuosius visuomenės narius būti sąmoningais, kritiškais bei sveikais!