„Saugios erdvės“ iniciatyva pradeda naują sezoną
Data
2019 07 26
Įvertinimas

Geranoriška, nediskriminuojanti ir lygiateisė pagalba – tai principai, kuriuos pasirinko edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“, ketvirtą veiklos sezoną pradedanti vasaros muzikos festivaliuose. Bendraminčių profesionalų ir savanorių komanda, pasitelkusi gerąją užsienio šalių praktiką ir šią vasarą konsultuos muzikos festivalių lankytojus, teiks psichologinę pagalbą, informuos apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rizikas.
Kad psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas yra rizikingas – niekas neabejoja. Prieš ketvertą metų veiklą pradėjusi „Saugi erdvė“ turi aiškų tikslą – mažinti žalą, susijusią su psichoaktyvių medžiagų, įskaitant alkoholį, vartojimu masiniuose renginiuose, realiai padėti žmonėms tada ir ten, kur jiems pagalbos gali prireikti.
Visose „Saugios erdvės“ vietose yra užtikrinamas čia apsilankančiųjų anonimiškumas. „Principas, kurį pasirinkome yra informuoti, jei reikia – padėti, o ne moralizuoti. Būdami festivaliuose padedame sukurti fizinį ir psichologinį festivalių dalyvių saugumą, – sako Girvydas Duoblys, „Saugios erdvės“ (arba „Be Safe Lab“) organizatorius, Koalicijos „Galiu gyventi“ advokacijos vadovas.
Pasitikėjimu įgyta partnerystė
„Saugi erdvė“ jau keletą metų sėkmingai bendradarbiauja su elektroninės muzikos ir šiuolaikinės kultūros festivalio „Sūpynės“ ir menų ir muzikos festivalio „Yaga Gathering“ organizatoriais. Pasak G. Duoblio, dalyvavimas šiuose festivaliuose tapo įprastu, festivalių organizatoriai palaiko „Saugios erdvės“ iniciatyvą ir skatina linksmintis saugiai.
„Festivalių lankytojai mus jau atpažįsta – ne tik iš logotipais paženklintos aprangos, atsirado pasitikėjimu paremtas tarpusavio ryšys. Tai yra svarbu teikiant psichologinę pagalbą ar informuojant apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo riziką, juk ne visi žmonės apie tai drįsta kalbėtis ne tik su artimaisiais bet ir su savo asmeniniais gydytojais, pasitikėjimą reikia įgyti“ – sako Gražina Belian, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja.
„Saugios erdvės“ vasaros grafikas
„Saugi erdvė“ jau šį savaitgalį, liepos 25 – 28 d. veiks „Sūpynių“ festivalyje Molėtų raj., rugpjūčio 1 – 4 d. persikels į festivalį „Granatos Live“ Rumšiškėse, o rugpjūčio 15 – 19 d. įsikurs „Yaga Gathering“ festivalyje Varėnos raj.
Informavimas apie psichoaktyvių medžiagų sukeliamas rizikas
Tradiciškai, festivaliuose įsikuriančią „Saugią erdvę“ sudaro dvi atskirtos erdvės: informacinė ir psichologinės pagalbos palapinės. Informacinėje palapinėje muzikos festivalių dalyviai užsukę gali be baimės kalbėtis apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo riziką, laiku gauti profesionalią informaciją, padedančią patiems priimti sprendimus, kurie padėtų saugoti sveikatą ir gyvybę. Šioje erdvėje atliekami greitieji ŽIV testai bei galima pasitikrinti blaivumą profesionaliais alkotesteriais, visos čia teikiamos paslaugos yra nemokamos. Informacinėje palapinėje dirba „Saugios erdvės“ partneriai iš Koalicijos „Galiu gyventi“, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, asociacijos „Demetra“, bendrovės „Alkotesteris“ bei specialiai apmokyti savanoriai.
Psichologinė pagalba
Psichologinės pagalbos palapinėje dirba Krizių įveikimo centro psichologai, skubios medicininės pagalbos gydytojai rezidentai. Įprastai ramesnėje festivalio teritorijos vietoje įsikūrusi psichologinės pagalbos palapinė pagalbą teikia visą parą. Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo remiamos „Saugios erdvės“ komandoje šiemet dirbs apie 50 žmonių.
Daugiau informacijos: Facebook @BeSafeLab