Rugsėjo 9-oji – vaisiaus alkoholinio sindromo diena

Data

2019 09 08

Įvertinimas
0
fgfg.jpg

Moters nėštumo laikotarpiu vartojamo alkoholio žalinga įtaka vaisiui yra pakankamai gerai žinoma, tačiau alkoholio vartojimo pažeidimo pasekmes vaisiui dažnai sunku numatyti ir juo labiau – gydyti. Dar motinos įsčiose alkoholio pažeistų vaikų, o vėliau ir suaugusių fizinė, psichologinė bei socialinė reabilitacija, jų integracija į visuomenę išlieka rimta ne tik šeimos, bet visos visuomenės problema.

Kiekvienais metais rugsėjo 9 d. pasaulyje minima tarptautinė vaisiaus alkoholio sindromo diena, jos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į alkoholio vartojimo neštumo metu keliamus pavojus. Vartojančios alkoholį būsimos mamos rizikuoja ne tik savo, bet ir savo būsimo kūdikio sveikata. Alkoholis, esantis nėščiosios kraujyje, per placentą keliauja į vaisiaus kraują, ir jo koncentracija vaisiaus audiniuose būna tokia pat kaip ir motinos kraujyje. Vaisiaus alkoholinis sindromas – sunkiausias alkoholio nulemtas vaisiaus raidos sutrikimas, dėl kurio vaikui gali pasireikšti įvairūs fiziniai, kognityviniai, emociniai bei socialiniai sutrikimai. Jis sukeliamas pernelyg didelio ar ilgalaikio alkoholio vartojimo neštumo metu. Higienos instituto duomenimis, 2018 m. vaisiaus alkoholio sindromą Lietuvoje turėjo 1 naujagimis (2017 m. – 5). Nepaisant to, kad statistiniai skaičiai nėra dideli, tačiau skaudžios pasekmės neabejotinos - šio sindromo pagydyti neįmanoma, tačiau visuomet galima užkirsti kelią jo atsiradimui. Vienintelis būdas apsaugoti vaiką – alkoholio nevartojimas nėštumo metu ir jį planuojant, todėl tikslingai vykdomos prevencijos priemonės siekiant apsaugoti tiek nėščiosios, tiek dar negimusio kūdikio sveikatą gali atnešti teigiamų rezultatų.

Primename, jog kad alkoholinių gėrimų vartojimas neigiamai veikia moters reprodukcinę sveikatą. Dėl to gali būti sunkiau pastoti, padidėja persileidimo ir priešlaikinio gimdymo tikimybė. Be to, alkoholiu piktnaudžiaujančioms moterims gresia didesnė psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, depresijos, nerimo, valgymo sutrikimų, tikimybė.

UA-79662928-1