BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Rugsėjo 9-ąją pasaulis minės tarptautinę vaisiaus alkoholinio sindromo dieną

Data

2017 09 08

Įvertinimas
0
38a.jpg

Moters nėštumo laikotarpiu vartojamo alkoholio žalinga įtaka vaisiui yra pakankamai gerai žinoma, tačiau alkoholio vartojimo pažeidimo pasekmes vaisiui dažnai sunku numatyti ir juo labiau – gydyti. Dar motinos įsčiose alkoholio pažeistų vaikų, o vėliau ir suaugusių fizinė, psichologinė bei socialinė reabilitacija, jų integracija į visuomenę išlieka rimta ne tik šeimos, bet visos visuomenės problema. Deja, nėščiųjų alkoholio vartojimas yra gana įprastas reiškinys mūsų visuomenėje (Kalinauskienė O., Liubšys A., 2012). Tik kiek daugiau nei pusė (57,7 proc.) Lietuvos moterų nėštumo metu visai nevartoja alkoholinių gėrimų (Pirmieji vaiko gyvenimo metai: Lietuvoje atliekamo tyrimo rezultatai ir rekomendacijos tėvams bei specialistams., 2010). Tai kelia didelį susirūpinimą, nes alkoholio vartojimas nėštumo metu veikia ne tik nėščiosios sveikatą, bet yra viena dažniausių įgimtų anomalijų, raidos ir elgesio sutrikimų priežastis.

Sunkiausias alkoholio nulemtas vaisiaus raidos sutrikimas yra vaisiaus alkoholinis sindromas, dėl kurio vaikui gali pasireikšti įvairūs fiziniai, kognityviniai, emociniai bei socialiniai sutrikimai. Vaisiaus alkoholinį sindromą sukelia pernelyg didelis ar ilgalaikis alkoholio vartojimas nėštumo metu. Nors šio sindromo pagydyti neįmanoma, bet visuomet galima užkirsti kelią jo atsiradimui. Todėl siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į alkoholio vartojimo nėštumo metu keliamus pavojus, kasmet yra minima tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo diena. Ši, kiekvienų metų devinto mėnesio devinta diena pasirinkta neatsitiktiniai - būsimam vaikeliui labai svarbu, kad moteris visus devynis nėštumo mėnesius atsisakytų vartoti alkoholį.

Alkoholio nevartojimas nėštumo metu ir jį planuojant yra vienintelis būdas apsaugoti vaiką nuo vaisiaus alkoholinio sindromo, todėl tikslinga vykdyti prevencijos priemones siekiant apsaugoti ne tik  nėščiosios sveikatą, bet ir dar negimusį kūdikį.