Naujausias tyrimas plačiau atskleidžia fentanilio vartojimo epidemiją JAV

Data

2019 11 27

Įvertinimas
0
weetrtrt.jpg

Naujausi su opioidais susijusių mirčių skaičiai Jungtinėse Amerikos Valstijose yra stulbinantys -  2018 m. 50 000 asmenų mirė nuo  opioidų perdozavimo, o tai yra maždaug panašus mirčių skaičius kaip ir 1995 m. įvykusio ŽIV / AIDS protrūkio mirčių atveju. Taigi mirčių skaičius JAV dėl perdozavimų nuo  sintetinių opioidų šiuo metu yra dvigubai didesnis negu nuo heroino ar kitų pusiau sintetinių (pvz.: buprenorfinas) ar natūralių opioidų.

Tyrimu duomenimis, rinkoje yra daug skirtingų sintetinių opioidų, tačiau mirties liudijimų įrašų analizė rodo, kad dauguma sintetinių opioidų perdozavimo atvejų nuo 2016 m. susiję su fentanilio vartojimu. Narkotikų konfiskavimo duomenų bazė taip pat patvirtina šią tendenciją. Išnagrinėjus duomenis, pastebimas staigus fentanilio konfiskavimo skaičiaus padidėjimas - nuo šiek tiek mažiau nei 1 000 atvejo 2013 metais iki daugiau nei 59 000 atvejo 2017 metais. Tiesa,  tikras padidėjimas gali priklausyti ir nuo didesnių teisėsaugos pastangų aptikti fentanilį ir kitus sintetinius opioidus bei juos konfiskuoti.

„Prieš dešimt metų tik nedaugelis būtų numatę, kad neteisėtai pagamintas fentanilis iš užjūrio pasieks Britanijos Kolumbiją ar Apalačų ir Naujosios Anglijos dalis“, -  rašoma tyrime. Kai heroino sintezė XIX amžiaus pabaigoje išstūmė morfiną ir amžiams pakeitė opiatų vatojimo paveikslą, JAV susidūrė su naujos eros problema: nebrangūs, prieinami ir masiškai gaminami sintetiniai opioidai išstumia iš rinkos heroiną, o tai gali sukelti sunkiai prognozuojamus padarinius.

Lietuvoje galima pastebėti panašumų su JAV nelegalia opioidų rinka. Analizuojant pastarųjų metų konfiskuojamo heroino kiekių duomenis, stebima mažėjimo tendencija. Viena iš priežasčių gali būti tai, kad heroiną rinkoje keičia sintetiniai opioidai, tokie kaip karfentanilis ar kiti fentanilio analogai.

Karfentanilis yra sintetinis opioidas, priskiriamas prie naujų psichoaktyviųjų medžiagų. Teisėtais tikslais karfentanilis yra naudojamas kaip raminamieji vaistai dideliems ir stambiems žinduoliams, tokiems kaip drambliai, todėl net ir labai mažos karfentanilio dozės žmonėms gali būti mirtinos. Dažnai heroinas būna sumaišytas su karfentaniliu ar metadonu, tačiau pastaraisiais metais pastebima, kad šiuose mišiniuose heroino nebelieka. Tuo tarpu vartotojai, priklausomi nuo heroino, sintetinius opioidus vartoja kaip heroino pakaitalą. Lietuvoje mirčių skaičius dėl perdozavimo opioidinėmis medžiagomis mažėja: 2015 m. buvo fiksuotas rekordinis skaičius – 102 atvejai, 2018 m. – 39. Mirčių nuo perdozavimo skaičiaus mažėjimui įtakos galėjo turėti opioidų priešnuodžio – naloksono dalinimas rizikos grupės asmenims. Be žalos mažinimo ir kitų paklausą mažinančių priemonių, būtinas nuolatinis bendradarbiavimas su užsienio valstybių institucijomis, kad būtų išvengiamas panašių mirtinų medžiagų patekimas į rinką.

Daugiau informacijos apie fentalinio epidemija JAV galite rasti RAND korporacijos parengtame leidinyje ( angl. k.).