2023-11-29

Nacionalinio „Reitox“ tinklo ekspertų susitikimas

Lapkričio 28 d. vyko Nacionalinio „Reitox“ tinklo ekspertų susitikimas, kurio metu buvo pristatytas su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu bei jo padarinių stebėsenos duomenų rinkimas Lietuvoje, aptartos pagrindinės tendencijos ir tobulinimo galimybės.

Europos narkotikų ir narkomanijos informacinio tinklo „Reitox“ nacionalinio centro funkcijas Lietuvoje vykdoNarkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas). Tam, kad veikla būtų veiksminga ir efektyvi nacionaliniu mastu NTAKD yra  subūręs ekspertų grupę, kurie prisideda prie duomenų rinkimo tobulinimo ir kokybės užtikrinimo.

Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento direktoriaus pavaduotoja, atliekanti direktoriaus funkcijas Gražina Belian padėkojo ekspertams už glaudų bendradarbiavimą, nes jų teikiami duomenys užtikrina kokybišką ir operatyvią stebėseną, jų dėka Departamentas gali tinkamai vykdyti savo įsipareigojimus atsakingoms tarptautinėms organizacijoms: „Tikiuosi, kad šiandien turėsime galimybę pasidalinti mintimis, kaip pagerinti mūsų tinklaveiką ir pasidalinsime naujausiomis žiniomis ir tendencijomis“.

Susitikimo metu Departamento Stebėsenos ir analizės skyriaus atstovai ekspertams pristatė naująjį Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) reglamentą, kuris įsigalios 2024 m. liepos 2 d. Nuo šios dienos EMCDDA taps Europos Sąjungos narkotikų agentūra (EUDA).

EMCDDA buvo įsteigtas 1993 m. narkotikų reiškiniui stebėti ir duomenims derinti ir standartizuoti. Tačiau pastaraisiais metais vis labiau augo atotrūkis tarp dabartinių jo įgaliojimų ir sudėtingėjančio bei kintančio šiandieninio narkotikų reiškinio.

Turėdama dabartinę tikrovę labiau atitinkančius ir  aktyviau veikti leidžiančius naujuosius įgaliojimus EUDA bus pajėgesnė padėti ES ir jos valstybėms narėms spręsti šios srities uždavinius. Pagrindinės agentūros veiklos sritys bus trys: stebėsena, pasirengimas ir kompetencijos plėtojimas siekiant geresnių intervencinių priemonių.