BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Minima Alkoholikų vaikų savaitė. Nesprendžiamos problemos – lydi visą gyvenimą

Data

2020 02 10

Įvertinimas
0
54A121E0-D670-4FA9-B7D7-6900164F879C.jpeg

Vasario 10 d. Seimo spaudos konferencijų salėje vyko spaudos konferencija „Suaugę alkoholikų vaikai“, skirta Alkoholikų vaikų savaitei paminėti. Šio minėjimo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria alkoholį vartojančių tėvų šeimose augantys ir jau suaugę vaikai, skatinti jiems padėti bei patiems ieškoti pagalbos.

 

Šiemet spaudos konferencijoje dalyvavo Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, buvusi laidų vedėja, rašytoja, pagalbos namų moterims, norinčioms pasveikti nuo alkoholizmo, „Ramunėlė Rehab“ vadovė Gabija Vitkevičiūtė bei Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus funkcijas, Gražina Belian.

 

Lietuvoje Alkoholikų vaikų savaitė minima jau šeštus metus. Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė spaudos konferencijoje pabrėžė, kad Alkoholio vartojimo problemos šeimoje dažnai yra neigiamos ar laikomos paslaptyje, o visuomenė vengia viešai apie tai kalbėti. „Kartais ginamasi, kad alkoholikų vaikams tyla bus naudingesnė nei problemos įvardijimas ir išsikalbėjimas, nesinori leistis į pokalbį tokia jautria tema ar užgauti jausmus. Bet taip tik dar labiau didėja atskirtis ir apsunkinamas pagalbos gavimas. Todėl svarbu nutraukti šią tylą ir ištiesti taip reikiamą pagalbos ranką, suteikti šiems vaikams viltį, paramą ir pakeisti jų gyvenimą bei ateitį.“ – tęsė komisijos pirmininkė.

 

 

Kad alkoholio vartojimas yra opi socialinė ir sveikatos problema Lietuvoje patvirtino Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus funkcijas, Gražina Belian. Nors naujausi statistikos duomenys atskleidžia, kad  vartojimo tendencija Lietuvoje yra mažėjanti, bet problemos mastas išlieka išties didelis, ir paliečia ne tik alkoholio vartotojus, bet ir jų artimuosius, ypač labiausiai pažeidžiamus – vaikus.  „Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, Lietuvoje kas antras žmogus vaikystėje turėjo sunkumų, susijusių su alkoholio vartojimu šeimoje. 50 proc. vaikų girdėjo, kaip tėvai pykstasi dėl alkoholio. 44 proc. galvojo, kad vienas iš tėvų turi alkoholio vartojimo problemų. 30 proc. bandė skatinti tėtį ar mamą atsisakyti alkoholio vartojimo.“ – teigė G. Belian.  Taip pat Alkoholio vartojimo sąlygojamos žalos tyrimo duomenimis, Lietuvoje 6 iš 10 smurto artimoje aplinkoje atvejų sukėlė neblaivūs smurtautojai, 9 iš 10 globoje esančių vaikų augo piktnaudžiaujančių alkoholiu asmenų šeimose, o kas antra socialinės rizikos šeima į apskaitą buvo įrašyta dėl tėvų piktnaudžiavimo alkoholiu. 2016 m. paskelbti ES bendrųjų veiksmų dėl alkoholio (RARHA) projekto Standartizuoto Europos Alkoholio tyrimo (SEAS) rezultatai atskleidė, kad Lietuvoje 38,1 proc. vyrų ir 36,5 proc. moterų (Europoje – kas penktas) vaikystėje arba paauglystėje gyveno su asmenimis, kurie alkoholį vartojo gausiai, o  daugiau nei pusei jų tai turėjo didelį neigiamą poveikį (21,5 proc. vyrų ir 23,8 proc. moterų).

 

„Tėvų alkoholio vartojimo sukeltas neigiamas vaikystės patirtis, išgyventus jausmus, sunkumus bei meilės trūkumą vaikai neišvengiamai atsineša ir į savo, kaip suaugusiojo, gyvenimą bei tarpusavio santykius. Todėl, minėdami alkoholikų vaikų savaitę, pagrindinį dėmesį šiemet skiriame suaugusiems alkoholikų vaikams, pabrėždami, kad nesprendžiamos problemos niekur nedingsta ir lydi visą gyvenimą.“ – dar kartą pabrėždama problemos rimtumą ir ilgalaikes pasekmes teigė Departamento vadovė.

„Ramunėlė Rehab“ vadovė Gabija Vitkevičiūtė spaudos konferencijoje dalinosi patirtimi apie tai, ką tokiose šeimose išgyvena vaikai ir kokių būdų jie nesąmoningai imasi, kad išgyventų tokiose šeimose. Pasak pagalbos namų vadovės, tokiose šeimose augantys vaikai dažniausiai kankinami gėdos, kaltės ir baimės jausmų. Viena problemų, žmonių patekusių į tokią situaciją, smerkimas ir stigmatizavimas. Tokių šeimų vaikus būtina stebėti. Jiems būtina rasti asmenį, su kuriuo galėtų garsiai pakalbėti, ar tai būtų giminaitis, ar mokytojas, ar draugas. Tokios problemos pačios nedingsta. Alkoholizmas yra sunki liga, ir sergantis asmuo turi pats pirmiausiai suprasti, kad ja serga. „Kalbėtis, bendrauti, leisti laiką kartu ir ieškoti specifinės pagalbos – tai pagrindinės priemonės problemai spręsti“ – teigė G. Vitkevičiūtė.