BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Įsibėgėjant naujiems mokslo metams – naujas vaizdo klipas: ką žinai apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas?

Data

2018 09 12

Įvertinimas
0
NPS.jpg

Naujos psichoaktyviosios medžiagos (angl. new psychoactive substances, toliau – NPS)  – tai naujieji narkotikai, kurių pasiūla sparčiai auga visoje Europoje.  NPS savo kelią į rinką randa kaip jau seniai žinomų „tradicinių“ narkotikų pakaitalas, imituojantis jų poveikį, tačiau dažnai siūlomos kaip maisto papildai, vaistai, buitinės priemonės, cheminiai reagentai moksliniams tyrimams, augalų trąšos ir pan., tikslingai nurodant, kad produktas neskirtas vartoti žmonėms.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, šiuo metu Europos rinkoje stebima daugiau kaip 670 NPS, iš kurių net 80 proc. buvo aptiktos per pastaruosius 6 metus.

Daugelyje valstybių šios medžiagos kelia rimtų socialinių ir sveikatos problemų, nes naujos reiškia, kad nežinoma jų sudėtis, dozavimas ir poveikis.  Dažnai vartotojai klaidingai mano, kad NPS yra saugesnės ir tai skatina jaunimą elgtis rizikingai.

Anot Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovo Roberto Badaro: „Naujos psichoaktyviosios medžiagos pavojingos dėl neaiškios/nežinomos jų sudėties ir dėl daugybės neprognozuojamų efektų, kurie gali pasireikšti netikėtai ir eiga būti neprognozuojama. Apsinuodijimų naujomis psichoaktyviomis medžiagomis diagnostika yra labai sudėtinga, o dažnai visiškai neįmanoma dėl to, kad medžiagos yra naujos (nežinomos). Tai dar labiau apsunkina  gydytojams toksikologams darbą, parenkant tinkamą gydymą  ar gelbstint gyvybę“, – įspėja gydytojas.

Siekdamas dalintis aktualia informacija ir tinkamai informuoti jaunus, eksperimentuojančius ir naujų pojūčių ieškančius žmones, Departamentas sukūrė informacinį vaizdo klipą apie NPS. Jis skirtas didinti jaunų žmonių supratimą apie NPS keliamą grėsmę sveikatai, supažindinti juos su aktualiausia informacija, ugdyti kritinį mąstymą eksperimentuojant su narkotikais ir paskatinti keisti nuostatas bei elgesį psichoaktyviųjų medžiagų atžvilgiu.

Įsibėgėjant naujiems mokslo metams, Departamentas išplatino naujai sukurtą vaizdinę medžiagą visoms Lietuvos bendrojo ugdymo mokykloms, profesinio mokymo įstaigoms, savivaldybių pedagoginėms psichologinėms ar švietimo pagalbos tarnyboms, visuomenės sveikatos biurams, kviesdamas mokyklų administracijų atstovus, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją vykdančius specialistus atsakingai informuoti ir kalbėtis su jaunimu, suteikti  aktualią informaciją pedagogams bei mokinių tėvams.

Mokslo ar faktiniais duomenimis grįsta informacija ir vieningas sutelktumas ją skleidžiant gali padėti kurti sveiką, saugią, užkertančią kelią žalingiems įpročiams aplinką!