BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Įpusėjus vasarai startuoja edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“ („Be Safe Lab“)

Data

2020 07 15

Įvertinimas
0
V. Dranginio foto.jpg
Nuotraukos autorius V. Dranginis

 

Kaip ir kasmet,  vasaros sezonu, aktualia tema tampa muzikos festivalių organizavimas,  jų lankytojų saugumo bei bendradarbiavimo tarp skirtingų sektorių užtikrinimas. Departamento atliktų Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo tarp pasilinksminimo vietų lankytojų tyrimų duomenimis, narkotikų vartojimo paplitimas tarp pasilinksminimo vietų lankytojų yra beveik 6 kartus didesnis nei bendrojoje populiacijoje. Tai iliustruoja tikslinių prevencijos ir žalos mažinimo priemonių taikymo poreikį. Atsižvelgiant į tai, jau ketvirtus metus yra įgyvendinama edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“ („Be Safe Lab“), kurios tikslas – apsaugoti muzikos festivalių lankytojus, eksperimentuojančius psichoaktyviosiomis medžiagomis, ir padėti jiems suprasti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rizikas, o tai gali sulaikyti juos  nuo neatsakingo vartojimo.

„Nors panašias veiklas vykdo ir kitos organizacijos, edukacinės iniciatyvos „Saugi erdvė“ išskirtinumas – sėkmingas valstybės, savivaldybės, verslo ir nevyriausybinio sektorių bendradarbiavimas“ – įsitikinęs Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius dr. Renaldas Čiužas. „Tokios edukacinės iniciatyvos padeda sukurti saugesnę aplinką festivaliuose, taip pat jos leidžia sumažinti nelaimių riziką,– užtikrino ir Girvydas Duoblys, Koalicijos „Galiu gyventi“ advokacijos vadovas.

Tradiciškai, festivaliuose įsikuriančią „Saugią erdvę“ sudaro dvi atskiros erdvės: informacinė ir psichologinės pagalbos palapinės. Informacinėje palapinėje muzikos festivalių dalyviai gali be baimės kalbėtis apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rizikas, laiku gauti profesionalią informaciją, padedančią patiems priimti sprendimus, kurie padėtų saugoti sveikatą ir gyvybę. Šioje erdvėje atliekami greitieji ŽIV testai bei galima pasitikrinti blaivumą profesionaliais alkotesteriais, visos čia teikiamos paslaugos yra nemokamos. Informacinėje palapinėje dirba „Saugios erdvės“ komanda, kurią sudaro Koalicijos „Galiu gyventi“, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, asociacijos „Demetra“, bendrovės „Alkotesteris“ specialistai bei apmokyti savanoriai. Psichologinės pagalbos palapinėje dirba psichologai, skubios medicininės pagalbos  gydytojai rezidentai, socialiniai darbuotojai. Įprastai ramesnėje festivalio teritorijos vietoje įsikūrusi psichologinės pagalbos palapinė  dirba visą parą. „Be Safe Lab“ komandoje šiemet dirbs  20 žmonių.

„Festivalis yra ta  erdvė, kurioje labai lengva pasiekti jauną žmogų, diskutuoti su juo, kaip saugiai šėlti festivalyje, kalbėtis jam suprantama kalba bei padėti suprasti, kad sveikata reikia rūpintis nuolatos, kad ir kur būtum ar kaip ir su kuo leistum laiką“ – sako Girvydas Duoblys, „Saugios erdvės“ organizatorius, koalicijos „Galiu gyventi“ advokacijos vadovas.

„Kalbant apie narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą rekreaciniais tikslais, nežinojimas, patikimos informacijos trūkumas, baimė kreiptis pagalbos kelia didžiausią pavojų. Kalbėjimas su žmonėmis atvirai, negąsdinant ir nemoralizuojant, sukuriant erdves, kuriose jie nebijotų kreiptis pagalbos, yra vienas pagrindinių būdų mažinti psichoaktyvių medžiagų vartojimo žalą“, – įsitikinęs  Departamento direktorius dr. Renaldas Čiužas. Be to, prieš kiekvieną festivalį „Saugi erdvė“ komandos nariams organizuojami mokymai bei susitikimai su savivaldybių, kuriose vyksta muzikos festivaliai, administracijomis, teisėsaugos, greitosios medicininės pagalbos, priešgaisrinės apsaugos, visuomenės sveikatos biurų specialistais bei muzikos festivalių organizatoriais, siekiant bendro tikslo – minimizuoti rizikingo elgesio pasekmes sveikatai, pasitelkiant švietimą ir kitas prevencines bei žalos mažinimo priemones“ – pabrėžia Departamento direktorius dr. Renaldas Čiužas.

Be Safe Lab“ veiklos 2017–2019 m. rezultatai džiugina: informacinėje erdvėje apsilankė  apie 20 000 lankytojų. Į psichologinės pagalbos palapinę kreipėsi 282 festivalių dalyviai, 5 863 žmonės pasitikrino blaivumą, atlikti 1 106 greitieji ŽIV testai, išdalinta  30 500 prezervatyvų, išplatinta 25 000 informacinės medžiagos.

„Saugi erdvė“ jau kitą  savaitgalį, liepos 24–26 d. veiks „Klaipėda sound“ festivalyje, rugpjūčio 6–10 d. persikels į festivalį „Yaga Gathering“ Varėnos raj.,  rugpjūčio 14–16 d. įsikurs festivalyje „ŠaknysLazdijų raj., o rugsėjo 11–12 d. veiks muzikos festivalyje Vilniuje – „Loftas Fest 2020“. Geranoriška, nediskriminuojanti ir lygiateisė pagalba – pagrindiniai principai, kuriais vadovaujasi edukacinė iniciatyva Saugi erdvė“, ns svarbiausia – informuoti, jei reikia – padėti, o ne moralizuoti, siekiant atvirai bendrauti ir užmegzti ryšį su kiekvienu „Saugi erdvė“ lankytoju“ – teigia Girvydas Duoblys, „Saugios erdvės“ organizatorius. 

„Saugi erdvė“ specialistų ir savanorių komanda  tikisi, kad ši edukacinė iniciatyva skatina žmones rūpintis savo ir aplinkinių sveikata bei prisideda prie festivalio dalyvių sąmoningumo didinimo.