BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Internetinė apklausa apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo įpročius COVID-19 metu

Data

2020 07 22

Įvertinimas
0
man-4957154.jpg

Europos narkotikų ir narkomanijos centras (EMCDDA) 2020 m. balandžio pabaigoje iniciavo tyrimą, kurio metu įvertino narkotikų vartojimo įpročius COVID-19 metu Europoje. Internetinėje apklausoje dalyvavo visos Europos šalys, tarp jų ir Lietuva.

Tyrime dalyvavo 568 respondentai iš Lietuvos. Vidutinis tiriamųjų amžius 24.7 metai, amžius svyravo nuo 18 iki 46 metų. Didesnė dalis dalyvavusių tiriame buvo vyrai (55,1 proc.).

Psichoaktyvių medžiagų vartojimas

Daugiau nei pusė tyrime dalyvavusių asmenų nurodė, kad per pastarąsias 30 dienų vartojo kanapes, kas šeštas vartojo amfetaminą, kas septintas – MDMA, kas aštuntas – kokainą ir LSD.

Pastebima, kad kai kurių medžiagų vartojimo rodikliai Lietuvoje yra aukštesni, lyginant visų tyrime dalyvavusių šalių bendrą rodiklį. Vertinant visas tyrime dalyvavusias Europos šalis, per pastarąsias 30 dienų kanapes vartojo daugiau nei pusė tiriamųjų (60 proc.), kas dešimtas vartojo ekstazį, kokainą, LSD ir opiodus, 5 proc. vartojo amfetaminą, 4 proc. – heroiną ir sintetinius kanabiniodus.

Per pastaruosius metus kanapes vartojo septyni iš dešimt tiriamųjų, MDMA – beveik pusę tiriamųjų, kokainą, amfetaminą ir LSD – trečdalis.

Psichoaktyvių medžiagų vartojimo pokyčiai COVID-19 metu

Tyrimo metu buvo vertinama skirtingų psichoaktyvių medžiagų vartojimo pokyčiai COVID-19 metu.

Penktadalis tiriamųjų nurodė, kad COVID-19 metu vartojo daugiau narkotikų, kas šeštas tiriamasis vartojo mažiau, 15,5 proc. tiriamųjų nurodė, kad vartojo tokį patį kiekį.

Didžiausi pokyčiai stebimi tarp asmenų, vartojančių kanapes.

Didžioji dalis, vartojusių kanapes, COVID-19 laikotarpiu, pradėjo vartoti dažniau (16,2 proc.) ir didesniais kiekiais (8,6 proc.), kas dešimtas vyras vietoj kanapių, pradėjo vartoti daugiau alkoholio, 5,3 proc. nustojo vartoti.

Vertinant visas tyrime dalyvavusias Europos šalis, buvo pastebėta, kad nereguliariai kanapes vartojantys asmenys buvo linkę vartojimą nutraukti visai ar jį sumažinti COVID-19 metu, tačiau tie, kurie vartojo reguliariai ir prieš pandemiją, vartojimą dar labiau padidino.

MDMA vartojimas stipriai nepakito COVID-19 metu, apie ketvirtadalis teigė, kad pokyčių nebuvo. 8,5 proc. tiriamųjų nurodė, kad nustojo vartoti šias medžiagas, 4,8 proc. – vartojo rečiau.

Kokaino vartojimo įpročiai 16,5 proc. tiriamųjų nepakito. Apie 6 proc. teigė, kad nustojo vartoto, o apie 3 proc. – vartojo rečiau.

Apie 16 proc. tiriamųjų nurodė, kad jų amfetamino vartojimo įpročiai nepakito, 5,1 proc. vyrų nurodė, kad pradėjo vartoti dažniau ir tokia pati dalis teigė, kad amfetaminą nustojo vartoti visai.

Penktadalis tiriamųjų nurodė, kad LSD vartojimas COVID-19 metų nepakito, 4,9 proc. nurodė, kad šią medžiagą nustojo vartoti, 2,3 proc. vartojo dažniau.

Priežastys, lėmusios narkotikų vartojimo pokyčius

Taip pat buvo vertinamos, priežastys, kurios lėmė mažesnį ar didesnį narkotikų vartojią.

Didžioji dalis tiriamųjų nurodė, kad vartojo mažiau narkotikų dėl sumažėjusios galimybės įsigyti ir vartoti narkotikus, kiek mažesnė dalis nurodė, jog teko mažiau vartoti dėl finansinio nestabilumo ar parastų pajamų. Tik apie 3,9 proc. tiriamųjų nurodė, kad nerimauja dėl poveikio savo sveikatai.

Kas septintas tiriamasis nurodė, kad COVID-19 metu narkotikus pradėjo vartoti dažniau dėl nuobodulio, apie 6,9 proc. – dėl nerimo dėl pandemijos.

Ketvirtadalis tiriamųjų nurodė, kad COVID-19 metu nebandė įsigyti neteisėtų narkotikų, kas dešimtas nelegalius narkotikus gavo iš kito prekiautojo, 8 proc. pirkimo metu įsigydavo didesnį kiekį. Trečdaliui tiriamųjų narkotikų įsigijimas nepasikeitė.

Plačiau su tyrimo rezultatais galite susipažinti čia.

Tyrimo rezultatus Departamento direktorius dr. Renaldas Čiužas pristatė laidoje "Delfi rytas". Laidos įrašą galite peržiūrėti paspaudę šią nuorodą: https://www.delfi.lt/video/laidos/delfi-rytas/delfi-rytas-tyrimas-atskleide-kiek-ir-kokiu-narkotiku-per-karantina-vartojo-lietuviai.d?id=84820867 .