BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Europos Sąjungos Taryba priėmė sprendimą dėl kontrolės priemonių taikymo mirtinai pavojingoms medžiagoms

Data

2018 10 15

Įvertinimas
0
Logo.png

Departamentas informuoja, kad ES Taryba 2018 m. rugsėjo 27 d. priėmė sprendimą taikyti kontrolės priemones naujoms psichoaktyviosioms medžiagoms ciklopropilfentaniliui (cyclopropylfentanyl) bei metoksiacetilfentaniliui (methoxyacetylfentanyl) visoje ES. Ciklopropilfentanilis ir metoksiacetilfentanilis struktūriškai panašūs į jau ES kontroliuojamą psichoaktyviąją medžiagą – fentanilį (fentanyl).

Dvi ES valstybės narės pranešė apie 74-is mirties atvejus vos per 6 mėnesius, kuriuos sukėlė ciklopropilfentanilio vartojimas, o metoksiacetilfentanilio vartojimas sukėlė 7-is mirtinus atvejus, keturiose ES valstybėse.

 

         Ciklopropilfentanilis                                             Metoksiacetilfentanilis

Tarybos sprendime nurodoma, kad dažniausiai ciklopropilfentanilis pardavinėjamas miltelių pavidalu, tačiau gali būti ir skystis, ir tabletės, tuo tarpu, metoksiacetilfentanilis parduodamas tirpalo pavidalu paruoštuose naudoti nosies purškaluose. Svarbu pažymėti, kad metoksiacetilfentanilis  naudojamas opioidinių analgetikų ir benzodiazepino falsifikatams gaminti, dėl to vartotojai gali būti klaidinami ir net nežinoti, kad jie vartoja sintetinį opioidą.

Pagrindiniai apsinuodijimo požymiai minėtomis narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis yra: sulėtėjęs, negilus ir paviršutiniškas kvėpavimas, sulėtėjusi širdies veikla, hipotermija (kūno atvėsimas), sąmonės netekimas, kvėpavimo sustabdymas, mirtis. Pavartojus šių medžiagų apsinuodijimo požymiai pasireiškia labai greitai.

Departamentas neturi duomenų apie mirties ar apsinuodijimo atvejus, susijusius su ciklopropilfentanilio bei metoksiacetilfentanilio vartojimu Lietuvoje.

Minėtos psichoaktyvios medžiagos yra įtrauktos į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, patvirtintus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 5 „Dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų patvirtinimo“ ir joms taikomos rinkos ribojimo priemonės: metoksiacetilfentaniliui nuo 2017 m. liepos 7 d., ciklopropilfentaniliui nuo 2017 m. rugsėjo 12 d.

Išsamesnė informacija apie metoksiacetilfentanilį bei ciklopropilfentanilį   

Departamentas įspėja, kad vartodami narkotines ir psichotropines medžiagas, rizikuojate pakenkti centrinės nervų sistemos ir psichinių bei gyvybinių funkcijų veiklai.

Esant įtarimui, jog asmuo svaiginasi narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, būtina jį nukreipti į sveikatos priežiūros įstaigas. Kontaktinę informaciją galima rasti Departamento interneto svetainėje www.ntakd.lrv.lt arba paskambinus tel. 8 7066 80 60.

Neatidėliotina informacija apsinuodijus suteikiama Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biure tel. +370 5 236 20 52 arba +370 687 53378.