2021-03-18

Europoje startuoja trečiasis internetinis narkotikų tyrimas

Šiandien 30 Europos šalių, tarp jų ir Lietuvoje, startuoja Europos internetinis narkotikų tyrimas. Ar vartoji narkotikus? Kokius? Kiek? Kaip dažnai? Tai yra pagrindiniai tyrimo klausimai, kurie leis geriau suprasti narkotikų vartojimo įpročius skirtingose Europos šalyse ir prisidės prie Europos narkotikų politikos kūrimo ateityje. Tyrimą koordinuoja ir rezultatus apibendrins Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (EMCDDA). Apklausa skirta 18 metų ir vyresniems asmenims, vartojusiems bent vieną narkotinę ar psichotropinę medžiagų nors kartą per paskutinius 12 mėnesių. Tyrimu taip pat siekiama įvertinti naujų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo patirtis bei šiuo metu daug diskusijų įvairiose šalyse keliančių CBD ir mažos koncentracijos THC produktų vartojimo tikslus ir paplitimą. Be abejo yra įtraukta ir klausimų, kurie leis geriau suprasti COVID-19 nulemtus narkotikų vartojimo pokyčius.

Tyrimas tęsis šešias savaites ir jo vykdymo laikotarpiu Lietuvoje ypatingas dėmesys bus skiriamas apklausos viešinimui per socialinius tinklus. Toks apklausos viešinimo būdas jau buvo pasitelktas 2017 m. ir 2020 m., vykdant Europos internetinius narkotikų tyrimus ir pasiteisino kaip greitas, pigus ir efektyvus metodas pasiekti tikslinę auditoriją, greitai pateikia naujus duomenis ir gali padėti pastebėti kylančias tendencijas ir naujas grėsmes. Naudojami tie patys klausimai ir užtikrintas griežtas klausimyno vertimo procesas, leis atlikti tarpvalstybinius duomenų palyginimus (metodologijos video su lietuviškais subtitrais).

Naujas klausimynas sudarytas iš modulių: socialinė demografinė informacija, narkotikų vartojimo įpročiai, gydymo prieinamumas, narkotikų prieinamumas (narkotikų kainos, įsigyjamas kiekis, būdai) ir COVID-19 poveikis narkotikų vartojimo įpročiams. Tyrimo išvados papildys turimas žinias apie narkotikų vartojimo įpročius Europoje bei neseniai pradėtą rinkti informaciją apie vartojamų narkotikų kiekius. Šie svarbūs duomenys patobulins rinkos dydžio įvertinimus Europos ir  nacionaliniu lygiu.

Tyrimo vykdytojai užtikrina visišką apklausos anonimiškumą ir tikisi atvirų ir atidžių atsakymų į klausimus. Kaip ir ankstesniais metais, apklausos viešinimą atlieka EMCDDA Reitox tinklo nacionaliniai centrai ir jų partneriai.

Dalyvauti tyrime galite paspaudę šią nuorodą lietuvių ir anglų kalbomis: https://drugusersurvey.limequery.com/261415

Daugiau informacijos Facebook paskyroje: Europos internetinis narkotikų tyrimas-Lietuva@EINTLietuva bei EMCDDA el. puslapyje: Europos internetinis narkotikų tyrimas