BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Europos „darknet“ interneto platformose augo prekyba kanapėmis COVID-19 metu

Data

2020 05 18

Įvertinimas
0
Untitled.png

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (ENNSC) vykdė narkotikų pasiūlos tamsiajame internete tyrimą ir parengė trumpą ataskaitą apie COVID-19 poveikį internetinei narkotikų rinkai.

Tyrimo metu buvo palygintos nelegalios prekybos vietos tamsiajame arba kitaip „darknet“ internete. Per pirmuosius 2020 m. mėnesius buvo analizuojama veikla trijose didelėse „darknet“ internetinėse parduotuvėse „Agartha“, „Cannazon“ ir „Versus“. Šios trys tamsiajame internete esančios parduotuvės buvo pasirinktos atsižvelgiant į jų dydį, svarbą ES rinkai ir į tai, ar jose galima rasti pirkėjų atsiliepimų.

Buvo peržiūrėta daugiau nei 50 000 atsiliepimų visose trijose parduotuvėse, taip pat buvo išanalizuota kokybinė informacija iš daugelio internetinių forumų (daugiau nei 850 pranešimų).

Tyrimas atskleidė, kad trijų mėnesių laikotarpyje tiriant „darknet“ rinką, COVID-19 pandemija ir valstybių taikomos ribojimo priemonės padidino vartotojų ir platintojų aktyvumą, kuris daugiausiai susijęs su kanapių produktais, tamsiajame internete. Atsižvelgiant į tai, kad kanapių rinka yra didžiulė, daugelis nuolatinių kanapių vartotojų, numatydami rinkos sutrikimus pandemijos laikotarpiu, galimai iš anksto pasirūpino atsargomis.

Vien internetinė prekybos vieta „Cannazon“ per tris mėnesius pardavė maždaug 1,6 tonų  kanapių produktų už 4,3 mln. EUR.

Priešingai nei kanapių produktų, sintetinių narkotikų (pvz., MDMA), paklausa per šį periodą sumažėjo, greičiausiai dėlto, kad žmonės liko namuose, o pasilinksminimo vietos buvo uždarytos.

Tyrimo ataskaitoje pažymima, kad šiose internetinėse prekybos vietose veikiantys pardavėjai, paskelbus pandemiją, reagavo skirtingai. Kai kurie bandė išlaikyti vartotojų pasitikėjimą informuodami pirkėjus, kad jie veikia „įprasta veikla“, kiti pardavėjai greitai sureagavo į sumažėjusią kai kurių medžiagų paklausą, mėgindami skatinti pardavimus, naudodamiesi įvairiais rinkodaros metodais, pavyzdžiui, nuolaidomis. Įdomu tai, kad kita pardavėjų grupė nusprendė sustabdyti savo veiklą arba paaiškinti pirkėjams, kad jie gali tikėtis tam tikrų sutrikimų.

Vartotojų ir platintojų perėjimas prie vis didesnio narkotikų tiekimo ir įsigijimo internetu, galėjo lemti ir didesnį tamsiojo interneto naudojimą, o taip pat socialinių tinklų ir pranešimų siuntimo programėlių naudojimą (daugiau informacijos rasite: http://www.emcdda.europa.eu/news/2020/increase-in-darknet-market-activity-for-cannabis-as-users-stock-up-for-lockdown).

 

Lietuva statistinių duomenų kaip keitėsi Lietuvos narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartotojų ir platintojų įpročiai tamsiajame internete šiuo laikotarpiu neturi, tačiau buvo aktyviai stebimas paviršinio interneto naudojimas narkotinių ir psichotropinių medžiagų įsigijimui, platinimui ir reklamai.

Per sausio, vasario ir kovo mėnesius buvo nuskaityti 2519 paviršinio interneto tinklalapiai ir pokalbių svetainės. Karantino metu nebuvo pastebėtas suaktyvėjimas viešai pasiekiamuose internetiniuose puslapiuose ir pokalbių svetainėse, kuriose diskutuojama apie neteisėtas svaiginimosi priemones, taip pat  nepastebėta informacija, kuri skatintų vartojimą. Stebimuose tinklalapiuose daugiausia buvo aptarinėjamos  rūkomosios kanapės,  jų auginimo ypatumai, rūšys, jų maišymo su alkoholiu bei naujomis psichoaktyviosiomis medžiagomis subtilybės.

Departamentas nuolat stebi narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir naujų psichoaktyviųjų medžiagų pasiūlą ir paklausą bei informacijos sklaidą apie jas Lietuvos viešojoje internetinėje erdvėje.  Per pirmuosius šių metų mėnesius didesnių pokyčių narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos ir paklausos srityse paviršiniame internete nebuvo pastebėta.