BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ar tikrai Olandijoje kanapė yra legali ir ar kanapės gydo vėžį ?

Data

2019 04 05

Įvertinimas
0
1.jpg

Pirmadienį menų fabrike „Loftas“ vyko Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento kartu su Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centru organizuotas renginys „Kanapės: sumeluota ir nesumeluota tiesa“. Tarptautinė melagių diena renginio datai buvo pasirinkta neatsitiktinai. Kanapės - mitais apipintas augalas.  Nuolat girdima „teisinga“ ir „neteisinga“ informacija priverčia visus klaidžioti žinių labirintuose. Šios konferencijos tikslas – buvo atsakyti į mūsų visuomenėje plačiai diskutuojamus ir daug painiavos keliančius klausimus apie kanapių naudojimą rekreaciniais tikslais, kanapių naudojimą medicinoje, kanapių naudojimą maisto ir kt. produktuose.

Ieškoti ir rasti atsakymus į su kanapėmis susijusius klausimus šios tarptautinės konferencijos metu buvo pasitelkti Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro, Lietuvos ir kitų valstybių ekspertai, kurie pateikė Lietuvos ir kitų  valstybių praktikomis pagrįstą objektyvią informaciją, teoriją, praktiką bei iššūkius. Renginį moderavo, pranešėjus kalbino ir su dalyviais kartu diskutavo – keliautojas ir laidų vedėjas Martynas Starkus.

Tarptautinę konferenciją sudarė trys dalys. Dalyje „Kanapės rekreaciniais tikslais“ Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro  atstovas Brendan Hughes pristatė dėl kanapių rekreacinio naudojimo kontrolės Europos žemėlapį ir Europos valstybių kontrolės įstatymų ir įstatymų taikymo skirtumus. Olandijos sveikatos, gerovės ir sporto ministerija atstovas Jan Annard trumpai pristatė kanapių ir kitų narkotikų vartojimą bei gana painią kanapių reguliavimo sistemą šalyje. Lietuvos teisės instituto tyrėjas Mindaugas Lankauskas pristatė Socialinių mokslų tyrimą apie kanapių rekreacija ir kriminalizaciją, o Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras kaip visada šmaikščiai ir neieškodamas žodžio kišenėje papasakojo apie mitus ir faktus susijusius su kanapių vartojimu.

Konferencijos antroje dalyje „Kanapių naudojimas medicinoje“ antrą kartą ant scenos lipo Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro  atstovas Brendan Hughes, kuris šį kartą pristatė kanapių pagrindu sukurtų vaistų reguliavimą Europoje, o Čekijos Respublikos Valstybinio narkotikų kontrolės instituto (Valstybinė medicininių kanapių agentūra) atstovė Nikola Jantosova papasakojo apie medicininių kanapių reglamentavimą ir praktiką Čekijoje. Taip pat konferencijoje pranešimus skaitė net du Nacionalinio vėžio instituto atstovai. Leonid Gatijatullin pasakojo apie paliatyvią pagalbą, o Kęstutis Sužiedelis pristatė savo tyrimą apie kanapių priešvėžinį poveikį.

Trečioje konferencijos dalyje „Kanapės maiste“ dalyviai aiškinosi apie dabar Lietuvoje dažnai diskutuojamą ir painią situaciją su kanapių sėklų naudojimu maiste reglamentavimu. Pranešimus skaitė ir su auditorija diskutavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja Ilona Dulytė bei advokatų kontoros GLIMSTEDT Vyresnysis teisininkas Justinas Poderis.

Departamentas tikisi ir toliau sulaukti tokio konferencijos dalyvių dėmėsiu, kad viešasis ir privatus sektorius bendradarbiaudamas kartu ir panaudodamas mokslu pagrįstas ekspertų žinias bei geriausias užsienio valstybių praktikas galėtų rasti išeiti iš sudėtingiausiu labirintų.

Konferencijos įrašą ir akimirkas iš konferencijos galite pamatyti departamento facebook‘o paskyroje. Konferencijos pranešimai:

Brendan Hughes, European observations on controlling recreational use of cannabis

Mindaugas Lankauskas, Socialinių mokslų tyrimai apie kanapes: rekreacija ir kriminalizacija

Jan Annard, Cannabis Policy in the Netherlands

Robertas Badaras, Kanapių vartojimas: mitai ir faktai

Brendan Hughes, European observations on regulating cannabis-based medicines

Leonid Gatijatullin, Paliatyvios pagalbos aktualijos

Nikola Jantosová, Medical Cannabis in the czech republic legislation and practice

Kęstutis Sužiedėlis, Ar kanabinoidų preparatai pasižymi priešvėžiniu poveikiu: įrodymais pagrįstas vertinimas

Ilona Drulytė, Kanapės maisto produktuose

Justinas Poderis, Kanapių teisinis reguliavimas Lietuvoje