exclamation

Informuojame, kad nuo 2020-11-27 18:00 iki 2020-11-29 18:00 ir nuo 2020-12-04 18:00 iki 2020-12-06 18:00 bus atliekami IS infrastruktūros perkėlimo darbai. Dėl šios priežasties galimi trumpalaikiai portalo „Mano vyriausybė“ veiklos sutrikimai. Atsiprašome už nepatogumus.

30 METŲ ALKOHOLIO KONTROLĖJE

Data

2020 05 18

Įvertinimas
1
foto.jpg
Dalis straipsnio autorių: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto vadovas Mindaugas Štelemėkas (kairėje), Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian (viduryje), VšĮ „Psichikos sveikatos iniciatyva“ direktorė ir Nacionalinės Tabako ir Alkoholio Kontrolės Koalicijos prezidentė Nijolė Goštautaitė Midttun (dešinėje).

Grupės Lietuvos mokslininkų ir praktikų, dirbančių alkoholio kontrolės srityje, parengtas straipsnis "1990–2020 metų Lietuvos alkoholio kontrolės įstatymų apžvalga" yra publikuojamas moksliniame Aplinkos Tyrimų ir Visuomenės Sveikatos Tarptautiniame žurnale (International Journal of Environmental Research and public health, IJERPH). Straipsnyje pateikiama trijų dešimtmečių Lietuvos alkoholio kontrolę reglamentuojančių įstatymų pakeitimo chronologija, taip pat  keletas atvejų analizės pavyzdžių. Pastebima, kad alkoholio kontrolės politikos vystymasis Lietuvoje atspindi sprendimų priėmėjams derinant ekonominius ir visuomenės sveikatos interesus sudėtingumą. Per tris dešimtmečius ši politika išgyveno kelis griežtesnės kontrolės ir liberalizavimo ciklus, todėl padaryta daugybė įstatymų pakeitimų. Skaidrūs demokratiniai parlamentiniai procesai yra labai svarbūs, siekiant sėkmingai apsaugoti visuomenės sveikatą, ypač kai procesus stiprina aktyvus pilietinės visuomenės dalyvavimas ir palaikymas.  

Departamento direktoriaus pavaduotojos Gražinos Belian, vienos iš šio straipsnio autorės teigimu: ,,Dabartinis Lietuvos alkoholio kontrolės politikos etapas, kai įgyvendinamos tokios alkoholio kontrolės politikos priemonės, kurios vadinamos ,,geriausiais pirkiniais alkoholio kontrolės politikoje“ (alkoholio reklamos draudimas, alkoholio fizinio ir ekonominio prieinamumo mažinimas) domina daugelį mokslininkų ir praktikų visame pasaulyje. Kaip sakė vokiečių politikas, mokslininkas, rašytojas ir humanistas Johanas Volfgangas fon Gėtė: ,,Neužtenka žinoti, reikia panaudoti žinias, neužtenka norėti, reikia veikti“. Straipsnio turinys, jame pateiktos įžvalgos padės ir ateities sprendimams alkoholio kontrolės srityje, padrąsins laikytis ir įgyvendinti priimtas priemones, apsaugant visuomenės ir asmens sveikatą“.

Plačiau su straipsniu galite susipažinti čia.