BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Užduokite klausimą

*Pažymėti laukai yra privalomi.

Užduoti klausimą
Išvalyti
Rodyti pilną sąrašą Atkreipkite dėmesį! Jūs pasinaudojote įrašų filtru, todėl matote susiaurintą sąrašą.
  • TABAKO, TABAKO GAMINIŲ IR SU JAIS SUSIJUSIŲ GAMINIŲ KONTROLĖ 6
    • Bendri klausimai 6
      • 1.

        Ar viešojo maitinimo įstaigos klientai, rūkantys elektronines cigaretes arba tabako gaminius, naudojant kaitinamojo tabako sistemas ir aptarnaujami laiko sąlygomis, taip pat privalo rinktis stalus, prie kurių galima rūkyti arba rūkymui skirtas vietas?

        Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas) 19 str. 1 d. 7 p. yra nurodyta, jog: „Lietuvos Respublikoje rūkyti (vartoti tabaką, tabako gaminius, su tabako gaminiais susijusius gaminius) draudžiama <...> vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis (prie lauke esančių stalų, pavėsinėse, kituose lauko įrenginiuose), išskyrus rūkymui skirtas vietas“. Taigi įstatymų leidėjas nuo 2021 m. sausio 1 d. numatė pareigą įmonėms, organizuojančioms viešojo maitinimo paslaugas, nustatyti rūkymo vietas ir jas pažymėti taip, kad klientams būtų aišku, kurie stalai ar vietos, yra priskirtos rūkymo / nerūkymo zonai.

        Įstatymo 2 str. 19 d. numatyta, kad Naujoviškas tabako gaminystabako gaminys, kuris nepriklauso jokiai iš šių kategorijų: cigarečių, suktinių tabako, pypkių tabako, vandens pypkių tabako, cigarų, cigarilių, kramtomojo tabako, uostomojo tabako ar oraliniam vartojimui skirto tabako, ir yra pateiktas rinkai po 2014 m. gegužės 19 d.“ . Įstatymo 2 str.  35 d. numatyta, jog „Su tabako gaminiais susijęs gaminys – elektroninė cigaretė, elektroninių cigarečių pildyklė, taip pat rūkomasis žolinis gaminys“. Departamento vertinimu, kaitinamojo tabako sistemos yra skirtos vartoti tabako gaminius, kurie yra priskiriami prie naujoviškų tabako gaminių, o su tabako gaminiais susijusiems gaminiams priskiriamos elektroninės cigaretės, todėl Įstatymo nuostatos, nurodytos 19 str. 1 d. 7 p., yra taikomos abiem atvejais ir viešojo maitinimo įstaigos lankytojai, rūkantys šiuos gaminius, turėtų rinktis rūkymui skirtas vietas.

        Departamentas rekomenduoja rūkymo zoną nuo nerūkymo zonos atskirti tokiu būdu, kad nerūkymo zonoje esantys klientai nebūtų priversti kvėpuoti tabako dūmais ir / ar garais, sklindančiais iš rūkymo zonos.

        Atnaujinta: 2022 06 10

      • 2.

        Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojo draudimai rūkyti balkonuose ir tam tikrose viešose vietose. Ar tai galioja nuosavam viešbučio kiemui, kuriame yra lauko terasa?

        Pažymėtina, kad Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 9 p. draudimas rūkyti terasose nustatytas daugiabučių namų terasoms. Šiuo atveju būtų aktualus to paties Įstatymo 19 str. 1 d. 7 p. numatytas draudimas rūkyti vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis (prie lauke esančių stalų, pavėsinėse, kituose lauko įrenginiuose), išskyrus rūkymui skirtas vietas. Nustatant rūkymo vietas, būtina pažymėti staliukus, prie kurių aptarnaujami rūkantys klientai, ir atskirti juos nuo nerūkantiems lankytojams skirtų staliukų tam, kad nerūkantys asmenys nebūtų priversti kvėpuoti tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių dūmais.

        Atnaujinta: 2022 06 10

      • 3.

        Ar galima įrengti rūkymo patalpas viešojo maitinimo įmonėje (restorane, kavinėje) šios įmonės klientams?

        Rūkymas (tabako gaminių) vartojimas viešojo maitinimo įmonėse Lietuvos Respublikoje yra draudžiamas ir šiose įmonėse draudžiama įrengti rūkymo patalpas klientams. Tabako kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 5 p. nustatyta, kad Lietuvos Respublikoje rūkyti (vartoti tabako gaminius) draudžiama restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, interneto kavinėse (interneto klubuose ir pan.), lošimo namuose (kazino), automatų ar bingo salonuose, kitose laisvalaikio praleidimo įstaigose, patalpose, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai, ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ir (ar) pypkių klubus.

        Cigarų ir (ar) pypkių klubų įrengimo reikalavimai nurodyti Cigarų ir (ar) pypkių klubų įrengimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. 1320. Minėto aprašo 4 p. nustatyta, kad cigarų ir pypkių klubai turi atitikti teisės aktuose nustatytus rūkymo patalpų įrengimo ir eksploatavimo įmonėse, įstaigose ir organizacijose reikalavimus. Rūkymo patalpų įrengimo ir eksploatavimo reikalavimai nurodyti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. lapkričio 7 d. įsakymu Nr. V-908 patvirtintoje higienos normoje HN 122: 2006 „Rūkymo patalpų (vietų) įmonėse, įstaigose ir organizacijose įrengimo ir eksploatavimo reikalavimai“. Rūkymo patalpų atitikimą higienos normoje HN 122: 2006 nurodytiems reikalavimams vertina Visuomenės sveikatos centrai.

        Atnaujinta: 2022 06 10

      • 4.

        Vasaros sezono metu kavinėje, kurioje prekiaujama tabako gaminiais, dirbti norėčiau priimti 17 metų darbuotoją? Ar šiuo savo elgesiu nepažeisiu jokių įstatymų?

        Pagal Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymą, Lietuvos Respublikoje prekiauti tabako gaminiais draudžiama asmenims, jaunesniems kaip 18 metų. Šis draudimas galioja nepriklausomai nuo sezono, tad priimti nepilnamečio darbuotojo negalite nei vasaros, nei kito sezono metu

        Atnaujinta: 2022 06 10

      • 5.

        Ką daryti, jeigu kaimynai rūko daugiabučio laiptinėje?

        Lietuvos Respublikoje rūkyti (vartoti tabako gaminius ir elektronines cigaretes) draudžiama bendrose gyvenamosiose, kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru (Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 3 p.). Kadangi namo laiptinė yra traktuojama kaip bendro naudojimo patalpa, todėl joje rūkyti draudžiama. Už rūkymą bendro naudojimo patalpose yra numatyta atsakomybė Administracinių nusižengimų kodekse (492 str.) ir pažeidėjui gresia įspėjimas arba bauda nuo dvidešimt iki penkiasdešimt eurų.

        Jeigu pastebėjote, jog kaimynai rūko laiptinėje, siūlome su jais pasikalbėti ir informuoti apie galiojančius įstatymus ir galimas nuobaudas. Namo laiptinėse taip pat galima pakabinti šią informaciją pateikiančius įspėjimus bei mandagų prašymą neberūkyti. Jeigu su kaimynais nepavyksta susitarti gražiuoju, turite teisę su rašytiniu pareiškimu dėl rūkymo faktų išnagrinėjimo kreiptis į policijos komisariatą arba pateikti pranešimą policijai elektroniniu būdu (https://www.epolicija.lt/).

        Atnaujinta: 2022 06 10

      • 6.

        Ką daryti, jeigu kaimynai rūko daugiabučio namo balkone?

        Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauji Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 str. pakeitimai, kurie numato, kad rūkyti (vartoti tabako gaminius ir elektronines cigaretes) draudžiama daugiabučių namų balkonuose, terasose ir lodžijose, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui. Tai reiškia, jog šis draudimas nėra taikomas automatiškai visiems daugiabučiams namams, o tik tiems, kurių bent vienas namo gyventojas kreipėsi į savo savivaldybę ir pateikė prieštaravimą dėl rūkymo konkrečiame daugiabučiame name.

        Žingsniai, kuriuos gali atlikti gyventojas:

        Schemą parengė: Lietuvos policija

        Už rūkymą daugiabučių namų balkonuose, terasose ir lodžijose yra numatyta atsakomybė Administracinių nusižengimų kodekse (492 str.) ir pažeidėjui gresia bauda nuo trisdešimt iki vieno šimto dvidešimt eurų.

        Lietuvos policija primena, kad gyventojai turi patys užfiksuoti pažeidimą ir perduoti užfiksuotus duomenis savivaldybei arba pateikti policijai elektroniniu būdu (https://www.epolicija.lt/), o ne skambinti skubios pagalbos tarnybų tel. 112.

        Atnaujinta: 2022 06 10