BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


DUK

Užduokite klausimą

*Pažymėti laukai yra privalomi.

Užduoti klausimą
Išvalyti
Rodyti pilną sąrašą Atkreipkite dėmesį! Jūs pasinaudojote įrašų filtru, todėl matote susiaurintą sąrašą.
 • ALKOHOLIO KONTROLĖ 49
  • Reikalavimai veiklai 17
   • 1. Bendrovė, kuriai yra išduotas leidimas pirkti ir naudoti denatūruotą etilo alkoholį, nupirko ir panaudojo visą leidime nurodytą denatūruoto etilo alkoholio kiekį kalendoriniams metams dar nepasibaigus. Ar bendrovė, norinti tais pačiais kalendoriniais metais įsigyti papildomą kiekį etilo alkoholio, turėtų gauti naują leidimą?

    Nuo 2015 m. lapkričio 1 d. leidimas gali būti patikslintas, keičiant leidime nurodytą leidžiamą pirkti ir (ar) naudoti etilo alkoholio kiekį. Šiuo atveju, bendrovė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui turėtų pateikti paraišką patikslinti jau turimą leidimą.

     

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 2. Jeigu įmonė, turinti licenciją verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, nusprendė laikinai nevykdyti veiklos, ar gali pateikti prašymą iš licencijos išbraukti visus sandėlių adresus?

    Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 34¹ straipsnio 9 dalyje, nustatyta, kad licencijos verstis didmenine prekyba alkoholio produktais galiojimas gali būti sustabdytas, jeigu įmonė, turinti licenciją verstis didmenine prekyba alkoholio produktais, pateikia prašymą iš licencijos išbraukti didmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais sandėlį ir licencijoje nebelieka įrašytų sandėlių adresų.
    Jeigu įmonė laikinai nevykdo licencijuojamos veiklos, gali pateikti Departamentui prašymą iš licencijos išbraukti didmeninės prekybos sandėlių adresus ir sustabdyti licencijos galiojimą.
    Licencijos galiojimas sustabdomas laikotarpiui iki įmonė pateiks prašymą įrašyti į didmeninės prekybos licenciją naują didmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais sandėlį.

     
     
     

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 3. Bendrovė laboratorijos reikmėms sausio mėnesį iš gamintojo be leidimo pirko 10 litrų nedenatūruoto etilo alkoholio. Tais pačiais kalendoriniais metais ji norėtų įsigyti dar 10 litrų. Ar jai reikalingas leidimas?

    Vadovaujantis Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 183 straipsnio 2 dalies 1 punktu leidimo pirkti nedenatūruoto etilo alkoholio nereikia ūkio subjektams, perkantiems per metus ne daugiau kaip 10 litrų nedenatūruoto etilo alkoholio iš įmonių, turinčių licencijas gaminti šiuos produktus ar licencijas verstis didmenine prekyba jais. Bendrovė šiais kalendoriniais metais be leidimo 10 litrų etilo alkoholio jau pirko, taigi, tuo atveju, jeigu tais pačiais kalendoriniais metais norėtų įsigyti papildomą kiekį, turėtų gauti leidimą pirkti nedenatūruoto etilo alkoholio.

     

    Atnaujinta: 2017 02 23

   • 4. Ar reikia paženklinti butelius, jei parduodamas pilstomas alus išsinešimui?

    Parduodamas pilstomas alus išsinešimui – tai vartotojams skirtas alus ir jis privalo būti paženklintas (priklijuotas lipdukas-etiketė su prekės aprašymu). Alaus ženklinimo reikalavimai nustatyti Alaus apibūdinimo, gamybos ir prekinio pateikimo techninio reglamento VII skyriuje „Prekinis pateikimas“, Lietuvos higienos normoje HN 119:2002 „Maisto produktų ženklinimas“ (su pakeitimais).

     

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 5. Kaip prekiauti alkoholiniais gėrimais viešojo maitinimo vietose po 22 valandos?

    Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas) 18 straipsnio 3 dalies 12 punkto nuostatomis, nuo 2012 m. sausio 1 d. pasikeitė prekybos alkoholiniais gėrimais tvarka viešojo maitinimo vietose, t.y. uždrausta nuo 22 iki 8 valandos jose pardavinėti alkoholinius gėrimus išsinešimui.Departamento duomenimis, didžioji dalis po 22 valandos dirbančių įmonių alkoholinius gėrimus parduoda atidarydami butelius, skardines ir paduodami juos klientams. Klientų elgesys – net nenusirengia viršutinių drabužių, neprisėda prie stalo – leidžia numanyti, kad alkoholiniai gėrimai, kad ir atidarytoje pakuotėje, bus nedelsiant išnešami iš viešojo maitinimo vietos. O tai laikytina Alkoholio kontrolės įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 12 punkto pažeidimu. Siekiant užtikrinti, kad alkoholiniai gėrimai tokiu būdu nebūtų išnešami iš viešojo maitinimo vietos, bet būtų vartojami vietoje kaip numatyta Alkoholio kontrolės įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 12 punkte, Departamentas pataria alkoholinius gėrimus pardavinėti išpilstytus į bokalus, taures, stikliukus.

     

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 6. Ar galima į viešojo maitinimo įmonėse (restoranuose, kavinėse, baruose ar pan.) rengiamas šventes, pobūvius atsinešti su savimi alkoholinių gėrimų?

    Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas informuoja, kad viešojo maitinimo įmonėje leidžiama vartoti tik joje įsigytus alkoholinius gėrimus. Tai nustatyta Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais prekybos ir viešojo maitinimo įmonėse taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 618, 6 punkto antrojoje pastraipoje. Todėl Departamentas ragina viešojo maitinimo įmonių klientus neprašyti, kad į šias įmones jiems būtų leista atsinešti alkoholinių gėrimų su savimi, o viešojo maitinimo įmonių vadovus ragina visuomet principingai atmesti tokio pobūdžio prašymus. Atkreipiame dėmesį, kad viešojo maitinimo įmonių vadovai ar jų atstovai, priėmę tokius klientų prašymus, rizikuoja netekti įmonės turimos licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais dėl to, kad leido klientams su savimi atsinešti alkoholinių gėrimų.

     

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 7. Kiek kainuoja alaus, alaus ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamybos licencija?

    Valstybės rinkliava už alaus, alaus ir nealkoholinių gėrimų mišinių gamybos licencijos išdavimą yra 724 Eur

    .

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 8. Kas išduoda licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais?

    Licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduoda miesto ar rajono, kuriame vykdoma veikla, savivaldybės vykdomoji institucija.

     

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 9. Kiek laiko galioja licencija verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais?

    Licencija verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais yra neterminuota.

     

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 10. Ar juridinis asmuo gali laikyti alkoholinius gėrimus, jei juos naudoja reprezentacinėms reikmėms?

    Remiantis Alkoholio kontrolės įstatymo 17 str. 2 d. ir 3 d. juridiniams asmenims ir užsienio juridinių asmenų filialams bei atstovybėms laikyti ir gabenti alkoholio produktus Lietuvos Respublikoje draudžiama, neturint Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotos alkoholio produktų gamybos, importo, didmeninės ar mažmeninės prekybos licencijos, išskyrus tuos atvejus, kai juridiniai asmenys, užsienio juridinių asmenų filialai bei atstovybės, alkoholinius gėrimus įsigyja reprezentacinėms reikmėms, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

     

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 11. Ar įmonė, norinti importuoti degtinę į Lietuvą, privalo turėti importo licenciją?

    Licencijų importuoti degtinę nėra, tačiau tam, kad galėtų laikyti ir prekiauti importuota degtine Lietuvoje nepažeisdama Alkoholio kontrolės įstatymo, įmonė privalo įsigyti licenciją verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais arba licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais.

     

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 12. Kuo skiriasi alkoholinių gėrimų importas nuo alkoholinių gėrimų įvežimo?
    Importas – alkoholinių gėrimų įvežimas į Lietuvos Respubliką iš kitų valstybių, išskyrus Europos ekonominės erdvės valstybes ir Turkiją.
    Įvežimas – alkoholinių gėrimų įvežimas į Lietuvos Respubliką iš Europos ekonominės erdvės valstybių ir Turkijos.
     

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 13. Ar gali būti išduota licencija verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais užsienyje įregistruotai įmonei?

    Negali. Licencijos verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais gali būti išduodamos tik Lietuvos Respublikoje įregistruotoms įmonėms ir užsienio juridinių asmenų, pagal užsienio valstybės įstatymus turinčių teisę verstis ūkine komercine veikla, filialams. 

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 14. Ar reikia pateikti alkoholio produktų gamybos ir realizavimo ataskaitą už mėnesį, jeigu įmonė, turinti alkoholio produktų gamybos licenciją, alkoholio produktų tą mėnesį negamino.

    Alkoholio produktų gamybos ir realizavimo ataskaitas įmonės, turinčios alkoholio produktų gamybos licencijas, privalo pateikti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui ir Žemės ūkio ministerijai ne vėliau kaip iki kito mėnesio 20 dienos. Jeigu įmonė tam tikrą mėnesį alkoholio produktų negamino, pateikiamoje ataskaitoje atitinkamose skiltyse nurodomi nuliai.

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 15. Ar reikia mokėti valstybės rinkliavą, jeigu tikslinami licencijos rekvizitai, kurie nepriklauso nuo ūkio subjekto?

    Vadovaujantis LR rinkliavų įstatymo 6 str. 1 d. 22 p., už licencijos, kai keičiasi rekvizitai nepriklausantys nuo ūkio subjekto, patikslinimą, valstybės rinkliava neimama. 

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 16. Jeigu įmonė, turinti licenciją verstis didmenine prekyba tabako gaminiais, pateikia paraišką patikslinti licencijoje buveinės adresą, patikslinti licenciją išbraukiant sandėlio adresą ir įrašant kitą sandėlio adresą, kokią valstybės rinkliavą įmonė turi sumokėti už minėtus veiksmus?

    Vadovaujantis Konkrečių valstybės rinkliavos dydžių sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 15 d. nutarimu Nr. 1458 „Dėl konkrečių valstybės rinkliavos dydžių sąrašo ir valstybės rinkliavos mokėjimo ir grąžinimo taisyklių patvirtinimo“ 3.43.2 punktu, valstybės rinkliava už minėtus veiksmus yra 258 Eur (po 86 Eur už kiekvieną papildomą įrašą: patikslinamas buveinės adresas, išbraukiamas sandėlio adresas, įrašomas naujas sandėlio adresas).

    Atnaujinta: 2016 01 18

   • 17. Jeigu įmonė Lietuvoje nori pirkti alų iš gamintojo ir išvežti į kitą Europos Sąjungos šalį, kokios licencijos įmonei reikalingos.

    Tam, kad įmonė galėtų nusipirkti alų iš gamintojo Lietuvoje, ji privalo įsigyti licenciją verstis didmenine prekyba alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidru, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 8,5 procento. Licencija išvežimui nereikalinga.

    Atnaujinta: 2016 01 18

  • 1.

   Kokių veiksmų turi imtis įmonė, numananti atlikti alkoholinių gėrimų rinkos tyrimus? 

   Atliekant rinkos tyrimus, susijusius su alkoholiniais gėrimais, turi būti užtikrintas Alkoholio kontrolės įstatymo 22 str. 2 d., 28 str. 1 d. 1 p., 28 str. 1 d. 3 p., 28 str. 2 d., 29 str. 1 d. reikalavimų, draudžiančių asmenims iki 20 metų turėti ir vartoti alkoholinius gėrimus, draudžiančių įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams Lietuvos Respublikoje alkoholinius gėrimus duoti kaip premiją, kaip prekės priedą arba dovanoti, organizuoti alkoholinių gėrimų pavyzdžių platinimą nemokamai, alkoholinių gėrimų pardavimo skatinimo veiklai pasitelkti asmenis iki 20 metų bei draudžiančių alkoholio reklamą, laikymasis. Tiek rengiantis tyrimui, tiek tyrimo metu bei jam pasibaigus draudžiama reklamuoti tokių tyrimų metu  naudojamus alkoholinius gėrimus, skleisti viešai informaciją apie alkoholinių gėrimų vartojimą tyrimų metu ar kitaip skatinti juos vartoti ir įsigyti.

   Atkreipiame dėmesį, kad atliekant tyrimus su alkoholiniais gėrimais, turi būti užtikrintas teisėtas, vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo reikalavimais, alkoholinių gėrimų įsigijimas, t. y., turi būti užtikrintas Alkoholio kontrolės įstatymo 17 str. 2 d. 2 p., 17 str. 6 d., 7 d., 8 d. reikalavimų, nustatančių, kad alkoholinius gėrimus leidžiama turėti, laikyti tik turint juridinę galią turinčius alkoholinių gėrimų įsigijimo arba gabenimo dokumentus. Svarbu žinoti, kad ūkio subjektai, neturintys licencijų gaminti ar prekiauti alkoholiniais gėrimais, alkoholinius gėrimus gali įsigyti tik reprezentacinėms reikmėms.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 2.

   Ar leidžiama papildomai apšviesti alkoholinių gėrimų stovus, lentynas? Kokie šviesos elementai prekybos vietose leidžiami, o kokie ne? 

   Departamentas pažymi, kad papildomo apšvietimo, papildomų apšvietimo priemonių naudojimas konkretiems  alkoholiniams gėrimams išskirti iš kitų alkoholinių gėrimų, tam tikroms alkoholinių gėrimų prekybos, išstatymo vietoms išskirti, gali būti vertinamas kaip alkoholio reklama, pažeidžianti Alkoholio kontrolės įstatymo (toliau – AKĮ) 29 str. 1 d. nuostatą.

   Departamento nuomone, šaldytuvuose įrengtas gamyklinis šaldytuvų lentynų apšvietimas,  prekybinės įrangos lentynų apšvietimas nebus laikomas  Alkoholio kontrolės įstatymo  29 str. 1 d. pažeidimu, jei apšvietimas bus neutralios baltos spalvos, degs nenutrūkstamai ir neblykčiodamas. Ant šaldytuvų bei ant prekybinės įrangos pateiktų prekių ženklai gali būti  apšviesti.

   Atnaujinta: 2022 06 13

  • 3.

   Ar yra alkoholinių gėrimų talpos apribojimai mini barams kambariuose? Jei taip, kur galima šiuos apribojimus rasti?

   Alkoholinių gėrimų talpos apribojimai minibarams įtvirtinti Alkoholio kontrolės įstatymo 2 str. 171 d., kurioje apibrėžta minibaro sąvoka: „Minibaras – viešbučio kambaryje įrengtas nedidelis (iki 55 litrų talpos) baras-šaldytuvas, kuriame laikomos alkoholinių gėrimų (neputojančio ir aromatizuoto vyno, natūralios fermentacijos vaisių vyno, supilstyto į ne didesnę kaip 250 mililitrų tarą, kitų alkoholinių gėrimų (išskyrus putojantį vyną, natūralios fermentacijos sidrą, alų ir alaus mišinius su nealkoholiniais gėrimais), supilstytų į ne didesnę kaip 200 mililitrų tarą, putojančio vyno, natūralios fermentacijos sidro, alaus ir alaus mišinių su nealkoholiniais gėrimais) atsargos, skirtos vartoti viešbučio kambario gyventojams.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 4.

   Kokia situacija su alkoholinių gėrimų kainoraščio viešinimu socialiniuose tinkluose? Ar tai nėra neleistina alkoholinių gėrimų reklama?

   Departamento vertinimu, meniu su alkoholiniais gėrimais viešinimas galimai būtų traktuojamas kaip alkoholio reklama, kadangi informacija apie alkoholinius gėrimus pateikiama ne Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. įtvirtintoje vietoje.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 5.

   Klausimas dėl alkoholio (vyno) įtraukimo į dovanų kuponus ir atsiskaitymo už alkoholį (vyną) dovanų kuponais. Klientai neretai prašo įtraukti vynų derinius prie degustacinių vakarienių. Restoranuose dovanų kuponais niekas neatsiskaito tik už alkoholį, gal "paketams" būtų galima taikyti išimtį?

   Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 2 p. numatytas draudimas visuomenės informavimo priemonėse išspausdintų ar kitokiais būdais išplatintų kuponų savininkams taikyti fiksuotas nuolaidas alkoholiniams gėrimams arba laikyti šiuos kuponus kitokiomis dalinio arba viso mokėjimo priemonėmis. Departamentas pažymi, kad Alkoholio kontrolės įstatyme nėra numatytos išimtys paslaugų paketams, todėl sudaryta galimybė viešbučio klientams atsiskaityti dovanų kuponu už alkoholinius gėrimus prieštarautų Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatoms.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 6.

   Ar gali būti organizuojami žaidimai, kurių metu vaikinai ir merginos vaikšto po barus, klubus, yra apsirengę drabužiais, kurie susiję su alkoholinių gėrimų simbolika / prekės ženklais / pavadinimais ir pan., tačiau patys žaidimai ir prizai nėra susiję su alkoholiniais gėrimais?

   Žaidimai, konkursai, loterijos, akcijos, kurių organizatoriai, vykdytojai apsirengę drabužiais su alkoholinių gėrimų gamintojų atributika, alkoholinių gėrimų ženklais, logotipais ar pan., būtų vertinami kaip žaidimai, akcijos, loterijos ar konkursai, kurie skatina įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus (Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 4 p. pažeidimas), taip pat tokie veiksmai turėtų uždraustos alkoholio reklamos požymių (Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. pažeidimas).

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 7.

   Ar leidžiama mažmeninės prekybos įmonėms, kurios savo asortimente taip pat turi alkoholinių gėrimų, skelbti žaidimus, konkursus ar akcijas?

   Jeigu mažmeninės prekybos įmonių skelbiami ir vykdomi žaidimai, konkursai, akcijos neskatina įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinių gėrimų, nėra susiję su alkoholiniais gėrimais, nenaudojama alkoholinių gėrimų atributika, prekių ženklai, logotipai ir pan., alkoholiniai gėrimai neteikiami kaip žaidimų, loterijų prizai, tokie žaidimai, konkursai, neprieštarauja Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 4 p. reikalavimams, tačiau kiekvienas akcijos atvejis yra vertinamas individualiai, Alkoholio kontrolės 28 str. ir 29 str. nustatytų apribojimų kontekste.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 8.

   Ar galima kainų etiketėje nurodyti sumažintą kainą arba kitokiu būdu išskirti tokią informaciją?

   Sumažintos kainos skelbti negalima. Alkoholinių gėrimų, parduodamų už sumažintą kainą, etikečių išskyrimas kokiu nors būdu (pvz., kitos spalvos ar dydžio, išskirtinio dizaino etikečių pateikimas) laikytinas alkoholinių gėrimų kainų sumažinimo skelbimu (Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 7 p. pažeidimas).

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 9.

   Ar galima taikyti nuolaidas alkoholiniams gėrimams nuolaidų kortelių, kurios išduotos iki 2016-11-01, savininkams?

   Iki Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimų išplatintų nuolaidų kortelių bei nuo 2016-11-01 išduotų nuolaidų kortelių taikymas alkoholinių gėrimų pardavimams būtų vertinamas kaip kitais būdais išplatintų kuponų savininkams fiksuotų nuolaidų taikymas (Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 2 p. pažeidimas).

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 10.

   Ar ribojimai taikomi ir informacijai, skelbiamai socialinių tinklų (Facebook, Instagram ir kt.) paskyrose, skirtose reklamuoti alkoholinius gėrimus? Ar alkoholinių gėrimų socialinių tinklų svetainių paskyrose galima organizuoti nuotraukų žaidimą / konkursą ir įteikti prizus, kurie nesusiję su alkoholiniais gėrimais?

   Socialiniuose tinkluose (Facebook, Instagram ir kt.) alkoholinių gėrimų gamintojų, platintojų paskyros yra sukurtos su tikslu reklamuoti, pristatyti įmonę, jos gaminamus ir (ar) platinamus alkoholinius gėrimus. Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d., nustatančia, kad alkoholio reklama Lietuvos Respublikoje draudžiama, ir Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d., nustatančia kokia ir kur paskelbta informacija apie alkoholinius gėrimus nėra laikoma alkoholio reklama, ūkio subjektų socialinių tinklų paskyros nėra laikomos įmonių, gaminančių ir (ar) prekiaujančių alkoholiniais gėrimais, internetinėmis svetainėmis, todėl ūkio subjektai negali skelbti informacijos apie alkoholinius gėrimus socialinių tinklų paskyrose. Taip pat Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 4 p. draudžia organizuoti žaidimus, akcijas, konkursus ar loterijas, kurie skatintų įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 11.

   Ar galima naudoti žodžius „Gera kaina“, „Speciali kaina“, „Ypatinga kaina“, „Tik 1 Eur“ ir pan.?

   Viešinant informaciją apie alkoholinių gėrimų kainas Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. nustatytose vietose (pvz., prekybos alkoholiniais gėrimais vietose ir ūkio subjektų, besiverčiančių veikla, susijusia su alkoholiniais gėrimais interneto svetainėse), turi būti atsižvelgta į Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 7 p. nuostatas, draudžiančias skelbti apie alkoholinių gėrimų kainų sumažinimą. Departamento nuomone, šūkiai – „Gera kaina“, „Speciali kaina“, „Ypatinga kaina“, „Tik 1 Eur“ ir pan. gali būti vertinami kaip skelbimas apie alkoholinių gėrimų kainų sumažinimą ir (ar) uždrausta alkoholio reklama. Ar skelbiama informacija, vykdomas veiksmas ir pan. yra laikomi alkoholinių gėrimų kainų sumažinimo informacija ir (ar) uždrausta alkoholio reklama, vertinama kiekvienu konkrečiu atveju individualiai.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 12.

   Ar galima daryti lojalumo akcijas pardavėjams / barmenams įteikiant prizą už daugiausiai produkcijos pardavusią prekybos vietą?

   Lojalumo akcijos, kurių metu daugiausiai alkoholinių gėrimų pardavusiems barmenams, pardavėjams būtų dalinami prizai, prieštarautų Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 4 p. reikalavimams. Išsamesnė konsultacija dėl galimybės vykdyti akcijas – teikti prizus barmenams, padavėjams, pardavusiems daugiausiai alkoholinių gėrimų, gali būti pateikta gavus išsamų akcijos sąlygų ir taisyklių aprašymą, informaciją apie akcijos paskelbimo aplinkybes ir kitą su akcija susijusią informaciją.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 13.

   Ar galima organizuoti reklaminę alkoholinių gėrimų kampaniją vartotojams registruojantis internete ir įkeliant nuotrauką su produktu, o tada laimint prizą?

   Tokia kampanija prieštarautų Alkoholio kontrolės įstatymo  28 str. 1 d. 4 p. nuostatoms, draudžiančioms organizuoti žaidimus, akcijas, konkursus ar loterijas, kurie skatintų įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus ir Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d., nustatančiai, kad alkoholio reklama Lietuvos Respublikoje draudžiama.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 14.

   Kokie apribojimai taikomi informacijos apie alkoholinius gėrimus skelbimui internete?

   Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d., alkoholio reklama Lietuvos Respublikoje draudžiama. Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. nustatyta, kad alkoholio reklama nelaikoma  <...> Lietuvos Respublikos teisės aktuose ant alkoholinio gėrimo ir (ar) jo pirminės (prekinės) ar antrinės (grupinės) pakuotės nustatyti ženklinimo rekvizitai ir kita ženklinimo informacija, alkoholinių gėrimų eksponavimas (pateikimas parduoti), alkoholinio gėrimo grupė, pogrupis, kategorija, alkoholinio gėrimo kilmės šalis, geografinė nuoroda, regionas, alkoholinių gėrimų gamintojų ar alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių pavadinimai ir registruoti prekių ženklai, alkoholinio gėrimo kaina, kai ši informacija pateikiama <...> alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių interneto svetainėse.

   Pažymėtina, kad alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių interneto svetainėmis nelaikomos jų socialinių tinklų paskyros, todėl jose skelbti Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. nurodytą informaciją yra draudžiama.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 15.

   Ar prekybos centrų informaciniuose reklaminiuose leidiniuose (prekių kataloguose) galima alkoholio reklama?

   Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d., alkoholio reklama Lietuvos Respublikoje draudžiama, bet Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. numatyta, kad uždrausta alkoholio reklama nelaikoma Lietuvos Respublikos teisės aktuose ant alkoholinio gėrimo ir (ar) jo pirminės (prekinės) ar antrinės (grupinės) pakuotės nustatyti ženklinimo rekvizitai ir kita ženklinimo informacija, alkoholinių gėrimų eksponavimas (pateikimas parduoti), alkoholinio gėrimo grupė, pogrupis, kategorija, alkoholinio gėrimo kilmės šalis, geografinė nuoroda, regionas, alkoholinių gėrimų gamintojų ar alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių pavadinimai ir registruoti prekių ženklai, alkoholinio gėrimo kaina, kai ši informacija pateikiama mažmeninės prekybos ar viešojo maitinimo vietose. Šiuo atveju būtina pažymėti, kad prekybos vietose pateikiama informacija apie alkoholinius gėrimus negali būti skirta vartotojams išsinešti (t. y. negali būti pateikta skrajutėse, išsinešti skirtuose leidiniuose ir pan.).

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 16.

   Kokią informaciją apie alkoholinius gėrimus leidžiama skelbti prekybos vietose?

   Mažmeninės prekybos ar viešojo maitinimo vietose, kuriose alkoholiniai gėrimai parduodami vartotojui, leidžiama skelbti ant alkoholinio gėrimo ir (ar) jo pirminės (prekinės) ar antrinės (grupinės) pakuotės nustatytus ženklinimo rekvizitus ir kitą ženklinimo informaciją – alkoholinio gėrimo atvaizdą, grupę, pogrupį, kategoriją, alkoholinio gėrimo kilmės šalį, geografinę nuorodą, regioną, alkoholinių gėrimų gamintojų ar alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių pavadinimus ir registruotus prekių ženklus, alkoholinio gėrimo kainą (Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2d.).

   Atkreiptinas dėmesys, kad skelbiami gali būti tik tie prekių ženklai, kurie yra įregistruoti Lietuvos Respublikos prekių ženklo įstatyme nustatyta tvarka, arba yra Lietuvos Respublikoje galiojančios tarptautinės ženklo registracijos objektas. 

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 17.

   Ar galima asmenims, jaunesniems kaip 20 metų, parduoti nealkoholinius gėrimus (alų, vyną)? Ar ribojamas šių gėrimų pardavimo laikas?

   Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatomis, alkoholiniais gėrimais laikomi gėrimai, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 1,2 procento (alaus – didesnė kaip 0,5 procento), taigi nealkoholiniams gėrimams Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatos nėra taikomos, todėl nei pirkėjų amžius, nei prekybos laikas tokiems gėrimams nėra ribojamas.

   Visgi, Departamentas skatina ir palaiko ūkio subjektų iniciatyvas, kuriomis verslas atsisako parduoti nealkoholinius gėrimus mažamečiams ir nepilnamečiams asmenims.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 18.

   Ar galima rengti akcijas, konkursus bei dovanoti nealkoholinius gėrimus (alų, vyną)?

   Taip, galima, tačiau rengiant akcijas, konkursus bei dovanojant nealkoholinius gėrimus, būtina aiškiai nurodyti, jog pateikiamas būtent nealkoholinis gėrimas, kad vartotojas nebūtų suklaidintas.  Be to,  svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad nealkoholinių gėrimų pakuotės apipavidalinimas (t. y. butelių forma, spalva, etikečių grafika,  spalvinis sprendimas, tekstinė – vaizdinė informacija ir kt.) negali būti identiškas, tapatus alkoholinių gėrimų pakuočių apipavidalinimui, kadangi tai galimai pažeistų reklamos draudimą (Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d.).

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 19.

   Ar galima rašyti tinklaraštį apie alkoholinius gėrimus?

   Rašyti tinklaraštį apie alkoholinius gėrimus nedraudžiama, jeigu ši informacija teikiama ne komerciniais tikslais, t. y. informacijos apie alkoholinius gėrimus teikimas negali būti Jūsų pajamų šaltiniu. Atkreiptinas dėmesys, kad viešinama informacija apie alkoholinius gėrimus negali būti teikiama ūkio subjektų, vykdančių alkoholinių gėrimų gamybą ir (ar) prekybą, naudai ir interesais, nes tokiu atveju, skelbiama informacija apie alkoholinius gėrimus vienareikšmiškai bus vertinama kaip alkoholio reklama. Be to, informacijos pateikimo forma neturi kelti abejonių dėl tikrojo informacijos teikimo tikslo, šiuo atveju leistinas pateikimo tikslas galėtų būti siekis dalintis asmenine nuomone ar įspūdžiais, tačiau draudžiama (t. y. būtų laikoma alkoholio reklama) siekti daryti poveikį vartotojų pasirinkimui: skatinti vartoti alkoholį bendrai, ar skatinti vartoti tam tikrus (tam tikrų grupių, tam tikrų gamintojų ir pan.) alkoholinius gėrimus.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 20.

   Kokią informaciją, susijusią su alkoholiniais gėrimais, leidžiama naudoti spaudoje?

   Informaciniuose straipsniuose leidžiama skleisti informaciją apie alkoholinius gėrimus, kuri nėra laikoma alkoholio reklama. Pvz., alkoholinio kokteilio sudėtis su bendriniais gėrimų pavadinimais (pvz., alus / vynas / degtinė), informacija apie alkoholinių gėrimų ir maisto derinimą, receptai (pvz., antiena raudono vyno padaže) bei kita informacija, kurioje nebūtų paminėti alkoholinių gėrimų prekių ženklai ir skelbiant tokią informaciją nebūtų skatinama įsigyti ar vartoti alkoholinius gėrimus. Taip pat pateikiamoje informacijoje alkoholiniai gėrimai negali būti vaizduojami palankiame, teigiamame kontekste.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 21.

   Ar galima renginių metu vaišinti svečius alkoholiniais gėrimais?

   Renginių organizatoriai renginių metu gali vaišinti svečius alkoholiniais gėrimais, kai vaišinama pagal etiketą, siekiant užmegzti naujus arba pagerinti esamus verslo ar profesinius ryšius su kitais asmenimis, esamais ar potencialiais prekių ar paslaugų pirkėjais, investuotojais ir kitais asmenimis, turinčiais arba galinčiais turėti įtakos užmezgant naujus ir plėtojant esamus verslo ar profesinius ryšius (t. y. tik reprezentaciniais tikslais), tačiau kiekviena situacija turėtų būti įvertinta individualiai, siekiant išvengti Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 1 p., draudžiančio alkoholinius gėrimus duoti kaip premiją, kaip prekės priedą arba dovanoti, pažeidimų.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 22.

   Ar galima skelbti apie tam tikru laikotarpiu taikomas nuolaidas visam prekių asortimentui („Nuolaidos“, „Juodas išpardavimas“, „Viskam – 30 %” ir pan.), esančiam prekybos vietoje, o prekybos vietoje pastatyti stendą, kuriame būtų sudėti ir alkoholio produktai su nuolaida?

   Specializuotų alkoholinių gėrimų parduotuvių ar kitų objektų, kurių pagrindinė veikla ir prekių asortimentas susiję su alkoholiniais gėrimais (alkoholinių gėrimų pardavimais, platinimu ir pan.), reklaminiai skelbimai apie kainų sumažinimą nurodytu laikotarpiu, nenurodant konkrečiai prekių, kurioms taikomos nuolaidos, prieštarautų Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 7 p. (draudimas skelbti apie sumažintą alkoholinių gėrimų kainą) ir 29 str. 1 d. (uždrausta alkoholio reklama) reikalavimams. Taip pat visoms įmonėms galioja draudimas teikti alkoholinius gėrimus stenduose, lentynose ir pan., kurios skirtos prekėms su nuolaida, o taip pat kitais būdais sudaryti vartotojui įspūdį ir jį informuoti apie alkoholinių gėrimų kainų sumažinimą.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 23.

   Ar galima parduoti alkoholinius gėrimus kartu su kitomis prekėmis, nurodant bendrą rinkinio kainą?

   Alkoholinių gėrimų pardavimas komplektuose su kitomis prekėmis (pvz., nealkoholiniais gėrimais, taurėmis, gertuvėmis, atsuktuvais ir pan.) neprieštarauja Alkoholio kontrolės įstatymo 28 str. 1 d. 6 p. nuostatoms, jeigu kasos kvituose, internetinių svetainių siūlomų įsigyti prekių duomenų bazėse ir pan. bus nurodoma, kad parduodamas alkoholinio gėrimo ir kitos prekės rinkinys, o rinkinio kaina bus didesnė negu ne rinkinyje parduodamo alkoholinio gėrimo vieneto kaina. Taip pat informuojame, kad kitos rinkinyje su alkoholiniu gėrimu parduodamos prekės kaina neturi būti simbolinė, kadangi, vadovaujantis Lietuvos Respublikos teismų praktika, prekių pardavimas už simbolinę kainą prilygsta prekių dovanojimui. Be to, atkreipiame dėmesį į Alkoholio kontrolės įstatymo 2 str. 2 ir 3 d. nuostatas, numatančias, kad alkoholinių gėrimų parduotuvės ir alkoholinių gėrimų skyriaus asortimentą sudaro tik alkoholiniai gėrimai arba alkoholiniai gėrimai ir gretutinės prekės (sultys ir kiti nealkoholiniai gėrimai, butelių atkimšimo ir užkimšimo įrankiai, butelių pakuotės, taurės, stiklinės, tabako gaminiai, degtukai ir žiebtuvėliai)

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 24.

   Ar galima nuotolinė prekyba alkoholiu?

   Nuotolinė prekyba alkoholiniais gėrimai nėra draudžiama, tačiau vykdant alkoholinių gėrimų mažmeninę prekybą nuotoliniu būdu (internetu), ūkio subjektas privalo užtikrinti teisės aktų reikalavimų laikymąsi, t. y. Alkoholio kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas), Didmeninės ir mažmeninės prekybos alkoholio produktais licencijavimo taisyklių ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių alkoholinių gėrimų prekybą.

   Vykdydamas veiklą nuotoliniu būdu, ūkio subjektas privalo savo rizika ir atsakomybe užtikrinti visų teisės aktuose nustatytų reikalavimų vykdymą, pvz., užtikrinti, kad nebus pažeidžiamos licencijoje nustatytos licencijuojamos veiklos sąlygos, alkoholiniai gėrimai bus užsakomi, apmokami bei perduodami pirmadieniais – šeštadieniais nuo 10 iki 20 valandos, o sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos, alkoholiniai gėrimai bus užsakomi, apmokami bei perduodami tik asmenims vyresniems kaip 20 metų bei blaiviems asmenims, gabenant alkoholinius gėrimus pirkėjo nurodytu adresu, bus išrašyti alkoholinių gėrimų gabenimo dokumentai ir kt.

   Įstatymo 18 str. 5 d. bei 18 str. 4 d. 3 p. nuostatos yra imperatyvios jų netaikymui. Įstatyme numatytų išimčių nėra, todėl pristatant pirkėjams užsakymus, kuriuose yra kartu pristatomi ir alkoholiniai gėrimai, būtina nustatyti pirkėjo amžių. Pirkėjo amžiaus patvirtinimo būdas, kai pirkėjas užsakydamas prekes nuotoliniu būdu patvirtina, jog yra sulaukęs 20 metų, Departamento vertinimu, yra nepakankamas ir negali būti laikomas pagrindu pristatymo metu netikrinti pirkėjo amžiaus.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 25.

   Ar kurjeris turi tikrinti prekes atsiimančio asmens tapatybės dokumentą, kuriam atiduoda prekių krepšelį su alkoholiniu gėrimu? Ar pakanka reikalauti nurodyti tam asmeniui išsiųstą PIN kodą?

   Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 18 str. 4 d. 3 p., alkoholinius gėrimus draudžiama parduoti asmenims, jaunesniems kaip 20 metų, o Alkoholio kontrolės įstatymo 18 str. 5 d., alkoholinių gėrimų pardavėjai turi teisę iš visų alkoholinius gėrimus perkančių asmenų reikalauti pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą, o kai yra abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 25 metų, privalo iš perkančio alkoholinius gėrimus asmens reikalauti pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą. Tai reiškia, jog jeigu pristatymo metu kyla abejonių, kad asmuo yra jaunesnis nei 25 metų, privaloma iš jo reikalauti pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Departamentas pažymi, kad Alkoholio kontrolės įstatymas nenumato kitų būdų, išskyrus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, kuriais būtų galima patvirtinti asmens amžių, todėl Jūsų minimas PIN kodas nėra tam tinkama ir pakankama priemonė.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 26.

   Ar prekių krepšelį, į kurį įeina alkoholiniai gėrimai, gali atsiimti kitas šeimos narys, kuris nėra sulaukęs 20 m., jei prekes įsigijo asmuo, kuris yra vyresnis nei 20 m.? Ar tokiam atsiimančiam asmeniui turi būti taikomas koks nors kitas amžiaus apribojimas ir koks jis?

   Alkoholio kontrolės įstatymas nenumato išimčių dėl alkoholinius gėrimus užsakančio ir (ar) juos atsiimančio asmens amžiaus, todėl tiek užsakymą pateikęs, tiek jį atsiimantis asmuo privalo būti ne jaunesnis kaip 20 metų.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 27.

   Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymu, ūkio subjektas privalo laikytis draudimo prekiauti alkoholiniais gėrimais pirmadieniais–šeštadieniais iki 10 valandos ir nuo 20 valandos, o sekmadieniais–iki 10 valandos ir nuo 15 valandos, negali alkoholinių gėrimų parduoti rugsėjo 1 d. Ar alkoholinių gėrimų pristatymui taip pat taikomi šie valandų apribojimai? Ar tai reiškia, kad alkoholiniai gėrimai turi būti pristatyti pirkėjui nuo 10 iki 20 val. ir negali būti pristatomi vėlesniu ar ankstesniu laiku? Ir net jei alkoholiniai gėrimai nupirkti rugpjūčio 30 d., jie negali būti pristatyti rugsėjo 1 d.?

   Alkoholio kontrolės įstatyme nėra numatyta išimčių dėl alkoholinių gėrimų pristatymo laiko. Tai reiškia, jog alkoholinius gėrimus pristatyti / suteikti galimybę juos atsiimti vietoje galima tik pirmadieniais–šeštadieniais nuo 10 valandos iki 20 valandos, o sekmadieniais – nuo 10 valandos iki 15 valandos, nepriklausomai nuo pateikto užsakymo laiko. Taip pat, nepriklausomai nuo užsakymo laiko, draudžiama alkoholinius gėrimus pristatyti rugsėjo 1 dieną.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 28.

   Ar gali vykdyti veiklą įmonė, neturinti licencijos verstis prekyba alkoholiniais gėrimais, tačiau sukūrusi interneto svetainę, kurioje įvairūs ūkio subjektai, vykdantys prekybą alkoholiniais gėrimais, gali įkelti informaciją apie savo produktus?

   Įmonių, neturinčių licencijų gaminti arba prekiauti alkoholiniais gėrimais, interneto svetainės nepatenka į Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 2 d. išimtis, numatančias, kas ir kur gali skelbti informaciją apie alkoholinius gėrimus, todėl toks verslo modelis pažeistų Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. nuostatas, kuriomis draudžiama alkoholio reklama.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 29.

   Ar galima reklamuoti nealkoholinius gėrimus?

   Reklamuoti nealkoholinius gėrimus nėra draudžiama, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad per nealkoholinių gėrimų reklamą nebūtų skleidžiama alkoholio reklama. Departamento nuomone, jei nealkoholinis gėrimas asocijuojasi su alkoholiniu gėrimu, pvz., nealkoholinių gėrimų pakuotės apipavidalinimas yra tapatus alkoholinio gėrimo pakuotės apipavidalinimui (t. y. butelių forma, spalva, etikečių grafika, spalvinis sprendimas, tekstinė – vaizdinė informacija ir kt.), tai tokio nealkoholinio gėrimo reklama, galimai būtų kartu ir alkoholinio gėrimo reklama  (Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. pažeidimas). Tačiau kiekvienu atveju pažeidimo aplinkybės vertinamos individualiai.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 30.

   Vasaros sezono metu kavinėje, kurioje prekiaujama alkoholiniais gėrimai, dirbti norėčiau priimti 17 metų darbuotoją? Ar šiuo savo elgesiu nepažeisiu jokių įstatymų?

   Pagal Alkoholio kontrolės įstatymą, Lietuvos Respublikoje prekiauti alkoholiu draudžiama asmenims, jaunesniems kaip 18 metų. Šis draudimas galioja nepriklausomai nuo sezono, tad priimti nepilnamečio darbuotojo negalite nei vasaros, nei kito sezono metu.

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 31.

   Ar apskundimas sustabdo sprendimo dėl licencijų galiojimo panaikinimo vykdymą?

   Jeigu savivaldybės vykdomoji institucija priima sprendimą panaikinti licencijos galiojimą ir sprendimas yra apskundžiamas, apskundimas sustabdo minėto sprendimo vykdymą, t. y. teisminių ginčių metu įmonė gali tęsti savo veiklą pagal turimą licenciją iki įsiteisės teismo priimtas sprendimas (Alkoholio kontrolės įstatymo 34 str. 22 d., 41 str. 2 d. 41 str. 4 d.).

   Atnaujinta: 2022 06 10

  • 32.

   Ar neatlygintinas marškinėlių, ant kurių pavaizduoti alkoholinių gėrimų prekių ženklai, dėvėjimas būtų laikomas alkoholio reklama?

   Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. yra įtvirtintas absoliutus alkoholio reklamos draudimas.

   Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 2 str. 10 d., alkoholio reklama – bet kuria forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija, susijusi su įmonių komercine, ūkine bei finansine veikla, kuria skatinama įsigyti ir (ar) vartoti alkoholio produktus.

   Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas yra padaręs išvadą, kad reklama dažniausiai būna susijusi su materialine nauda: ja siekiama arba tiesiogiai didinti pelną (plečiant vartojimą, paslaugas), arba tai užsitikrinti ateityje (reklamuojant kompanijos ženklą ar veiklą, t. y. padedant jai įsitvirtinti rinkoje). Be to, Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas yra patvirtinęs, kad pagal Alkoholio kontrolės įstatymą reklama yra ne bet kokia informacija, o tik tokia, kuria siekiama daryti poveikį vartotojų pasirinkimams, t. y. skatinti juos įsigyti ar vartoti tam tikrus alkoholio produktus. Būtent skatinimas įsigyti ar vartoti alkoholio produktus rodo komercinį tokios informacijos tikslą: ja siekiama daryti palankią įtaką įmonių komercinei, ūkinei ir finansinei veiklai. Sprendžiant, ar tam tikra informacija yra alkoholio reklama, kiekvienu atveju turi būti įvertintos visos turinčios reikšmės aplinkybės.

   Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktikoje ne kartą pažymėta, jog vertinant, ar tam tikra informacija yra alkoholio reklama, turi būti nustatyta, ar atitinkama informacija siekiama daryti poveikį vartotojų pasirinkimui, susijusiam su alkoholio produktų vartojimu. Aiškindamas Alkoholio kontrolės įstatymo 29 str. 1 d. įtvirtintą alkoholio reklamos draudimą Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra ne kartą pažymėjęs apie jame įtvirtinto draudimo absoliutų pobūdį, taip pat pabrėžęs, kad juo draudžiamas ne tik skatinimas vartoti konkrečius alkoholio produktus, tačiau ir bet koks palankaus įvaizdžio formavimas, tiesiogiai ar netiesiogiai skatinantis vartoti alkoholį apskritai.

   Ar konkrečiu atveju ant marškinėlių pateikta informacija būtų vertinama kaip alkoholio reklama, Departamentas vertintų kiekvieną kartą individualiai, ištyręs nustatytų faktinių aplinkybių visumą esamo reglamentavimo bei suformuotos teisminės praktikos kontekste. Tai reiškia, jog būtų vertinamos šių marškinėlių įsigijimo aplinkybės, neatlygintino įsigijimo ar dovanojimo ir marškinėlių naudojimo (informacijos apie alkoholinius gėrimus kontekste) tikslai, t. y. nustatinėjama, ar tokių marškinėlių dėvėjimas turi (gali turėti) atitinkamą įtaką / poveikį konkrečių alkoholinių gėrimų vartojimo populiarinimui ir neatskiriamai yra sietinas su tokius produktus gaminančių ar juos platinančių įmonių komercine, ūkine bei finansine veikla.

   Atnaujinta: 2022 06 10