Naujienos

Pristatome penktą Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuro (UNODC) socialinės informacinės kampanijos Pirmiausia – išklausyk (angl. listen first) parengtą ir Departamento išverstą informacinę medžiagą "Faktai sveikatos priežiūros specialistams"

 

2017 metų Pasaulinės dienos be tabako tema – „Tabakas – grėsmė vystymuisi“.  Akcentuojamos grėsmės, kurias kelia tabako pramonė darniam valstybių vystymuisi, įskaitant gyventojų sveikatą bei ekonominę gerovę.

Minėdamas Pasaulinę dieną be tabako Departamentas kartu su Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centru ir Visuomenės sveikatos biurais vykdo akciją „Obuolys vietoj cigaretės“ ir visą savaitę, nuo gegužės 29 iki birželio 2 dienos, siūlo rinktis obuolį vietoj cigaretės.

 

"Mokytojo TV" vaizdo transliacijos

Kviečiame žiūrėti Ugdymo plėtotės centro „Mokytojo TV“ vaizdo transliacijų įrašus psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos temomis, kuriose dalyvavo ir Departamento atstovai:

 Narkotikai: pavojingos naujos medžiagos rinkoje

http://mokytojotv.blogspot.lt/2017/04/narkotikai-pavojingos-naujos-medziagos.html (2017-04-06)

 Pagalbos galimybės jaunimui, nereguliariai vartojančiam alkoholį ar narkotikus

http://mokytojotv.blogspot.lt/2017/03/pagalbos-galimybes-jaunimui.html (2017-03-16)

 

 

Džiaugiamės galėdami pristatyti jau ketvirtą Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuro (UNODC) socialinės informacinės kampanijos Pirmiausia – išklausyk (angl. listen first) parengtą ir Departamento išverstą informacinę medžiagą "Faktai prevencijos specialistams".

Kviečiame susipažinti su nauja Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo prevencijos biuro (UNODC) parengta ir Departamento išversta informacine medžiaga "Faktai mokytojams", kuri yra 2016 m. startavusios socialinės informacinės kampanijos „Pirmiausia – išklausyk“ (angl. listen first) dalis.

Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimas Lietuvoje (skaityti daugiau)                                                           

    

 

Paskelbta mokyklinio amžiaus vaikus auginančių tėvų apklausos ataskaita 

Siekdamas išsiaiškinti, kokios informacijos ir įgūdžių trūksta tėvams, auginantiems mokyklinio amžiaus vaikus, kokiose veiklose, galinčiose suteikti daugiau žinių ir įgūdžių, jie norėtų dalyvauti, kiek jie bendrauja su savo vaikais apie alkoholio, tabako, narkotikų ir kitų medžiagų keliamą žalą, kiek tėvams skirta informacija juos pasiekia, Departamentas 2016 m. vykdė elektroninę mokyklinio amžiaus vaikus auginančių tėvų apklausą, kurioje dalyvavo daugiau nei 2200 tėvų. Kviečiame susipažinti su Departamento parengta šios apklausos ataskaita.

Svarbiausi apklausos rezultatai taip pat yra paskelbti Departamento 2016 m. naujienlaiškio 4-ajame numeryje.

 

Naujas leidinys "Europos psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos kokybės standartai (sutrumpintas variantas)"

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas išvertė, adaptavo ir išleido Europos psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos kokybės standartų vadovo sutrumpintą variantą. Leidinys skirtas:

  • specialistams, kuriems trūksta žinių apie prevencijos kokybės standartus ir kurie norėtų gauti daugiau informacijos šia tema;
  • specialistams, kurie norėtų gauti daugiau informacijos apie standartus, kad galėtų nuspręsti, ar Standartų vadovas būtų naudingas jų darbe;
  • specialistams, kurie norėtų pabandyti atlikti savo veiklos refleksiją, taikydami standartus.

Tikimės, kad leidinys bus naudingas Lietuvos specialistams, kurie kuria, vykdo, vertina ar finansuoja psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos priemones, taip pat politikos (nacionalinės, savivaldybės, vietos) formuotojams, Narkotikų kontrolės ir Vaiko gerovės komisijų nariams, ir prisidės prie mūsų šalyje vykdomos psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos kokybės gerinimo.

  

 

Projekto ,,Bendrieji veiksmai mažinant alkoholio daromą žalą“ rezultatas - leidinys ,,Gerosios praktikos priemonių rinkinys“

Įgyvendinat Europos Komisijos kofinansuojamą projektą ,,Bendrieji veiksmai mažinant alkoholio daromą žalą“ (RARHA), buvo sukurtas įrodymais grįstų gerosios praktikos priemonių, mažinančių alkoholio daromą žalą, rinkinys. Į šį rinkinį buvo atrinkti 26 įvertinti gerosios praktikos pavyzdžiai pagal pasirinktas tris alkoholio vartojimo prevencijos priemonių sritis:

  • ankstyvosios intervencijos,
  • priemonės, skirtos visuomenės informavimui,
  • mokyklose vykdomos prevencijos priemonės.

>>> parsisiųsti leidinį PDF formatu 

>>> parsisiųsti leidinio santrauką (lietuvių kalba)

 

Nauja socialinės informacinės kampanijos „Pirmiausia – išklausyk“ medžiaga

Artėjant naujiems mokslo metams kviečiame susipažinti su nauja Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo prevencijos biuro (UNODC) parengta ir Departamento išversta informacine medžiaga "Faktai tėvams", kuri yra 2016 m. startavusios socialinės informacinės kampanijos „Pirmiausia – išklausyk“ (angl. listen first) dalis.

  

 

Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimas Lietuvoje

Siekiant užkirsti kelią priklausomybės ligos atsiradimui labai aktualu teikti ankstyvosios intervencijos paslaugas, kurios būtų lengvai prieinamos jauniems žmonėms, linkusiems vartoti alkoholį ir / ar narkotikus (skaityti daugiau).

 

Socialinė informacinė kampanija „Pirmiausia – išklausyk“

Pirmas žingsnis, norint padėti vaikams ar jaunimui sveikai ir saugiai augti – juos išklausyti. Apie tai primena Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo prevencijos biuro (UNODC) įgyvendinama socialinė informacinė kampanija „Pirmiausia – išklausyk“ (angl. listen first), kurios tikslas – skatinti palaikyti mokslo įrodymais pagrįstą prevenciją tam, kad vaikai augtų laimingi ir atsparūs neigiamiems rizikos veiksniams. Kampaniją sudaro vaizdo klipas ir informacinė medžiaga. Departamentas palaiko kampaniją ir yra į lietuvių kalbą išvertęs kampanijos informacinę medžiagą, skirtą politikos formuotojams.

   

 

Mesti rūkyti padės interneto svetainė www.nerukysiu.lt

Rūkymas yra tarp dešimties pagrindinių pasaulio gyventojų mirties priežasčių. Kasmet dėl rūkymo miršta apie 5 mln. žmonių. Pusė pradėjusiųjų rūkyti paauglystėje ir neatsisakiusiųjų šio žalingo įpročio, mirs nuo rūkymo sukeltų ligų. Apie 80 proc. rūkančių asmenų yra susirūpinę dėl rūkymo keliamos žalos sveikatai. 2014 m. atlikto Suaugusių Lietuvos žmonių sveikos gyvensenos tyrimo duomenimis, dauguma kasdien rūkančių asmenų norėtų mesti rūkyti ir yra bent kartą bandę atsisakyti šio žalingo įpročio. 2014 m. 79 proc. kasdien rūkančių asmenų buvo nors kartą gyvenime bandę mesti rūkyti, o pusė jų (39 proc.) bandė mesti rūkyti nors kartą per paskutinius metus. Vis dėlto, tik 1-7 proc. bandžiusiųjų savarankiškai mesti pavyksta nerūkyti ilgiau nei metus. 2014 m. atlikto Eurobarometro tyrimo duomenimis, Lietuva yra tarp šalių, kur metusių rūkyti asmenų yra mažai (18 proc.). Daugelyje Šiaurės ir Vakarų Europos šalių, kuriose pagalba rūkantiems asmenims organizuojama veiksmingai, metusiųjų rūkyti dalis populiacijoje yra gerokai didesnė ir net viršija rūkančiųjų skaičių, pavyzdžiui, Švedijoje rūkančių gyventojų yra 11 proc., o metusiųjų rūkyti net 35 proc.

Tad džiaugiamės galėdami pranešti apie gegužės mėn. 20 d. pardėjusią veikti naują Departamento sukurtą interneto svetainę www.nerukysiu.lt. Interneto svetainė skirta asmenims, norintiems mesti rūkyti. Šioje interneto svetainėje galima rasti informaciją apie rūkymo žalą sveikatai, pasyvaus rūkymo žalą, metimo rūkyti procesą, įvairius  priklausomybės nuo tabako gydymo būdus, atlikti interaktyvius priklausomybės nuo tabako testus. Svetainė taip pat suteikia galimybę ieškoti paramos ir pagalbos metantiems rūkyti galimybių pagal vietovę (interaktyviame žemėlapyje), kad norintys mesti rūkyti asmenys galėtų lengviau rasti ir gauti reikiamą pagalbą, bei pasidalinti savo metimo rūkyti sėkmės istorijomis.

 

Atnaujintas leidinys "Vaikai seka tėvų pavyzdžiu"

Departamentas 2016 m. pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Vilniaus visuomenės sveikatos biuru, kurios vienas iš rezultatų - pataisytas, atnaujintas ir išleistas informacinis leidinys tėvams "Vaikai seka tėvų pavyzdžiu". Šis leidinys yra nuo 2015 m. vykdomos socialinės informacinės kampanijos dalis. Daugiau informacijos apie kampaniją.

 

"Mokytojo TV" vaizdo transliacijos

Kviečiame žiūrėti Ugdymo plėtotės centro „Mokytojo TV“ vaizdo transliacijų įrašus psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos temomis, kuriose dalyvavo ir Departamento atstovai:

 

Už informacijos teikimą srityje „Naujienos“ atsakinga Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vyr. specialistė Vaiva Mačienė,  tel. 8 7066 3196, el. paštas vaiva.maciene@ntakd.lt

Paskutinė atnaujinimo data: 2017-08-24
UA-79662928-1