PASAULIO SVEIKATOS ORGANIZACIJA PERSPĖJA APIE TABAKO PRAMONĖS VYKDOMĄ „SOCIALINĘ AKCIJĄ“

Data

2020 01 15

Įvertinimas
0
logo-who.jpg

Pasaulio Sveikatos Organizacija išplatino komunikatą dėl tabako pramonės (Philip Morris International (PMI)) inicijuotos ir pasauliniu mastu vykdomos akcijos „Unsmoke“.

Komunikate nurodoma, kad 2019 m. balandžio 8 d. „PMI paskelbė akciją „Nerūkymo metai“ - kviesdama imtis veiksmų „rūkaliams, nerūkantiems, reguliuotojams ir visiems, kurie gali turėti įtakos dėl ateities be dūmų“, pateikdami tokią pagrindinę žinutę: „Jei nerūkote, nepradėkite. Jei rūkote, meskite. Jei rūkyti nemetate, keiskite“. 2019 m. gegužės 21 d. PMI tęsė šią akciją su šūkiu - „It‘s time to Unsmoke“, kuri ragino valdžios institucijas ir reguliuotojus „atvirai kalbėtis ir priimti sprendimus, kuriant pasaulį be dūmų“.

PMI ėmėsi agresyvių lobistinių bei rinkodarinių veiksmų, kurie buvo nukreipti į naujų, kaip jie patys teigia „mažiau kenksmingų“ produktų, įvedimą į pasaulines rinkas. „Unsmoke“ „socialiai atsakinga akcija“ tapo šių agresyvių rinkodarinių veiksmų dalis.

PMI „Unsmoke“ kampanijos pranešimas „Jei negalite mesti, keiskite“ sukuria įspūdį, kad „pakeisti“ ir mesti rūkyti yra vienodai saugus pasirinkimas. Pateikdami informaciją apie „pakeitimo pranašumus“, jie nuslepia apie esmines rizikas, susijusias su, šios įmonės gaminamų naujoviškų tabako gaminių vartojimu, pavyzdžiui, dvigubu vartojimu (tradicinės cigaretės ir nauji tabako gaminiai kartu),  nuolatinėmis priklausomybėmis bei plaučių, širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio ir kitų ligų išsivystymo grėsmėmis. Atkreiptinas dėmesys, kad „Unsmoke“ rinkodara arba PMI siūloma galimybė „pakeisti“ taip pat atitraukia visuomenės dėmesį nuo tikrojo tabako pramonės tikslo - gauti pelno. Pasaulio Sveikatos Organizacijos teigimu veiksmingiausios priemonės sumažinti rūkymo paplitimą tenka ne naujoviškiems tabako gaminiams, o visapusiškam Pasaulio Sveikatos Organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijos (Konvencijos) įgyvendinimui. Tyrimai parodė, kad šalių įgyvendintos tabako kontrolės priemonės yra veiksmingiausios, kai jos suderinamos su visapusišku Konvencijos ir jos gairių įgyvendinimu.

Pasaulio sveikatos organizacija skatina imtis priemonių ir drausti „socialinės akcijos“ sklaidą. Geriausios PSO rekomenduojamos  priemonės, rūkančiųjų skaičių mažinti yra:

  • Reklamos apribojimai;
  • Neleisti tabako pramonei kištis į sprendimų priėmimą:
  • Stiprinti įstatymus draudžiančius rūkyti;
  • Didinti mokesčius tabako gaminiams;
  • Priversti tabako pramonę būti atskaitingą (už klaidinančią ar melagingą rinkodarą).

Departamentas, savo ruožtu, ėmėsi veiksmų dėl UAB „Philip Morris Baltic“ inicijuotos ir Lietuvoje vykdytos akcijos „lemiamas metimas“ (kuri yra kampanijos „Unsmoke“ dalis). 2020 m. sausio 9 d. priėmė nutarimą dėl ekonominių sankcijų taikymo įmonės atžvilgiu. Šis sprendimas nėra įsiteisėjęs ir Įmonė turi teisę minėtą sprendimą skųsti teismui. Departamento vertinimu Įmonės administruojamame puslapyje skleidžiama informacija pažeidė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių įstatymo nuostatas.