DEPARTAMENTAS KVIEČIA ATKREIPTI DĖMESĮ Į ŠEIMOS SVARBĄ VYKDANT PSICHOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMO PREVENCIJĄ

Data

2017 05 15

Įvertinimas
0
fgdf.png

Minint tarptautinę šeimos dieną, Departamentas primena, kad  stiprūs ryšiai tarp tėvų ir vaikų net ir labai sunkiose situacijose gali apsaugoti vaikus nuo rizikingo elgesio.  Tam, kad vaikai augtų laimingi ir galėtų įveikti iškylančius sunku­mus, labai svarbi tėvų įtaka.  Stiprus ryšys tarp vaiko ir tėvų yra pagrįstas dėmesiu, išklausymu ir parodymu, kaip vaikas rūpi tėvams.

Tėvų, kuriems būdingas prieraišus, šiltas tėvystės stilius ir kurie žino, kur jų vaikai būna ir ką jie veikia, vaikams būdinga 5 kartus mažesnė tikimybė išbandyti arba pradėti vartoti stimuliantus ar opioidus.

Šeima yra ta aplinka, kurioje formuojasi vaiko nuostatos ir vertybės. Tyrimai rodo, kad vaikai vertina tėvų nuomonę ir jų neigiamas nuostatas rūkymo atžvilgiu. 73 proc. paauglių teigia, kad tėvai daro didžiausią įtaką renkantis, ar vartoti alkoholį. Dažniau yra linkę vartoti alkoholį ir rūkyti tie vaikai, kuriems tėvai tai leidžia. Vaikai, kurie penktoje klasėje nurodė, kad tėvai jiems leidžia pavartoti alkoholio, du kartus dažniau septintoje klasėje nurodė, kad vartojo alkoholį pastaruoju metu. Paaugliams taip pat yra svarbu, ar tėvai domisi jų gyvenimu ir kiek laiko praleidžia kartu su jais.

Jei tėvai atidžiai stebi savo paauglystės sulauku­sius vaikus ir gerai žino, kur šie būna ir ką veikia, tai tikimybė, kad jų vaikai vartos kanapes yra 20 proc. mažesnė.

Svarbu atminti, kad vaikai ne tik klausosi ką mes jiems sakome, ko mokome, ką patariame, bet ir stebi mus ir seka mūsų pavyzdžiu. Stebėdami jie įsisavina elgesio taisykles. Labai svarbu, kad tai, ką su vaiku kalbame, ko mokome, nesiskirtų nuo mūsų pačių elgesio. Jeigu mama ar tėtis, vaikui aiškindami apie rūkymo žalą, patys rūkys – vaikui bus sunku atskirti, kas yra teisinga, o kas ne ir, tikėtina, jog jis atkartos mamos ar tėčio elgesį.

Departamentas skatina visus suaugusiuosius ir tėvus elgtis atsakingai prieš savo vaikus bei susimąstyti, ar esame tinkamas pavyzdys savo vaikams, formuojant neigiamas nuostatas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo atžvilgiu.

UA-79662928-1