Birželio 26-oji – Tarptautinė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda diena

Data

2019 06 26

Įvertinimas
0
Cannabis.png

Birželio 26 d. minima Tarptautinė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda diena.

Šią dieną verta pakalbėti apie populiariausią neteisėtą narkotiką tiek Europoje, tiek Lietuvoje – kanapes. Europos Sąjungoje (ES) kanapės sudaro 38 proc. visų išleidžiamų pinigų nelegalioje mažmeninėje narkotikų rinkoje (EMCDDA ir Europol, 2016). Apskaičiuota, kad praėjusiais metais Europoje kanapes vartojo 24,7 mln. (7,4%) 15–64 m. amžiaus asmenų. Paskutinių tyrimų duomenimis, Lietuvoje kanapes vartojo 2,7 % 15–64 m. amžiaus asmenų.

Vadovaujantis atliktu Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) tyrimu, pastarąjį dešimtmetį džiovintų kanapių ir kanapių dervos sudėtyje tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis tapo dvigubai didesnis, tai kelia susirūpinimą dėl galimos žalos visuomenės sveikatai. Kanapių dervos didesnį nei vidutinį jos stiprumą greičiausiai lemia tai, kad Maroke, kuris yra pagrindinis ES rinkai tiekiamos kanapių dervos gamintojas, pradėti auginti stipraus poveikio augalai ir imtos taikyti naujos gamybos technologijos.

THC veikia centrinę nervų sistemą ir stimuliuoja jos veiklą, sukeldamas atsipalaidavimą, ramybės jausmą, pojūčių paaštrėjimą, kurių žmonės tikisi vartodami šią medžiagą. Nepaisant to, THC taip pat gali sukelti nepageidaujamą tiek trumpalaikį, tiek ilgalaikį poveikį, pvz., atminties sutrikimus, nerimą ir paranoją. Šie nepageidaujami veiksniai tampa stipresni esant didesnėms THC koncentracijoms. THC koncentracija kanapių produktuose pastaraisiais metais augo, esama įrodymų, kad vartotojai tik iš dalies prisitaiko prie THC pokyčių (Curran et al., 2016). Šie koncentracijos pokyčiai gali daryti neigiamą įtaką vartojančiųjų sveikatai. Europoje 2006–2017 m. asmenų skaičius pirmą kartą besikreipusių į gydymo įstaigas dėl priklausomybės nuo kanapių padidėjo 76 % (EMCDDA, 2019). Atsižvelgiant į tai, galima daryti prielaidą, kad THC koncentracijos didėjimas padarė įtaką į gydymą besikreipusių asmenų skaičiaus augimui.

EMCDDA duomenimis, 2006–2016 m. kanapių stiprumas Europoje padvigubėjo nuo 5% iki 10% THC (Freeman et al., 2019). Nyderlanduose 2000–2017 m. kanapių stiprumas kito nuo 9% iki 17 %. 2017 m. užregistruota 440 000 kanapių konfiskavimo atvejų, tai sudaro 40% viso narkotikų konfiskavimo atvejų ES. Tuo tarpu kanapių dervos konfiskavimo atvejų užfiksuota 311 000, tai sudarė 28% visų narkotikų konfiskavimo atvejų (EMCDDA, 2019). 2016 m. bendras konfiskuotos dervos kiekis siekė 424 t, kanapių – 124 t.

Kanapės kelia vis naujų iššūkių ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje. Pirmiausia, tai produktų ,tokių kaip kanapių aliejai, medicinos paskirties kanapių produktai, reglamentavimo ir kontrolės klausimai. Be to, kintanti rinka ir technologijos keičia kanapių vartojimo įpročius siūlydama valgomuosius kanapių produktus, koncentruotus kanapių ekstraktus. Pastarieji, kaip ir sintetiniai kanabinoidai dažnai kelia grėsmę žmonių sveikatai, kartais ir gyvybei.

Daugiau informacijos apie kanapių vartojimą, įvairias jų formas ir su tuo susijusias rizikas bei žalą rasite naujausiame EMCDDA leidinyje „Developments in the European cannabis market“.

UA-79662928-1